Cukrzyca typu I – mały cukrzyk w domu

Ewa Urbańska – mama cukrzyka, prezes Fundacji Cukierkowo – pierwszego przedszkola dla dzieci z cukrzycą typu I

cukierkowo.waw.pl

Cukrzyca typu I często mylona jest z cukrzycą typu II

Choroba ta związana jest z zaburzeniami przemiany węglowodanów. Cukrzyca typu I i typu II objawia się podobnie, ale przebieg każdej z nich jest inny i wymaga innego leczenia.

Jest to choroba młodzieńcza, która atakuje dzieci już w wieku niemowlęcym. Cukrzyca typu I jest nieuleczalna. Wynika z autoagresji – organizm sam walczy z komórkami beta, które produkują insulinę. Niestety po zachorowaniu na cukrzycę typu I pojawia się wiele ograniczeń. Są to głównie ograniczenia natury medycznej, ponieważ choroba wymaga całodobowego monitorowania pacjenta.

Cukrzyca typu I jest chorobą nieuleczalną

Cukrzyca typu I wprowadza w życie dziecka pewne ograniczenia. Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Kolejnym – regularny pomiar cukru we krwi, przed i po każdym posiłku.

Hiper- i hipoglikemia

Monitoring glikemii polega na tym, że trzeba mierzyć poziom cukru we krwi przed i po jedzeniu. A także ważyć wszystkie pokarmy, które dziecko spożywa i przeliczać je na dawki insuliny. W związku z tym, od rana do wieczora, przy każdym posiłku, a także pomiędzy posiłkami, jesteśmy zmuszeni robić te pomiary. Trzeba sprawdzać poziom glikemii i reagować w przypadku hiperglikemii oraz hipoglikemii. Takie są ograniczenia. Należy to robić również w nocy. Wprawdzie wtedy dziecko najczęściej śpi, jednak rodzic musi niestety wstawać kilka razy i sprawdzać poziom cukru we krwi.

Co każdy mały cukrzyk powinien wiedzieć?

Mały cukrzyk przede wszystkim musi się prawidłowo odżywiać. Nie powinien spożywać pokarmów wysokoglikemicznych, czyli słodyczy i tak zwanego „śmieciowego” jedzenia. Powinien dbać o to, żeby przerwy pomiędzy posiłkami były regularne i mieć świadomość, że sport i wysiłek fizyczny są dla niego bardzo korzystne, ponieważ wyrównują poziom glikemii. Ponadto, mały cukrzyk musi wiedzieć, że kiedy się źle czuje, jest mu niedobrze i słabo, ma o tym powiedzieć komuś dorosłemu, albo samemu zmierzyć sobie poziom cukru we krwi i wypić jakiś słodki napój lub glukozę.

 

 

Podsumowanie
Cukrzyca typu I - mały cukrzyk w domu
Tytuł
Cukrzyca typu I - mały cukrzyk w domu
Opis

Prawidłowy poziom cukru jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania organizmu. O cukrzycy typu I i wpływie tej choroby na życie dziecka, mówi Ewa Urbańska - mama cukrzyka, prezes Fundacji Cukierkowo - pierwszego przedszkola dla dzieci z cukrzycą typu I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *