Czym jest alergia? Objawy, rodzaje.

dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Czym jest alergia – różne rodzaje uczulenia

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zwykle na białko, ale także na substancje chemiczne czy hapteny – cząstkowe antygeny.

Czym jest alergia i jakie są jej objawy? Istnieją różne typy alergii. Mamy alergię kontaktową, np. na metale czy substancje chemiczne. Generalnie można powiedzieć, że alergia lokalizuje się w kilku narządach. Przede wszystkim jest to skóra i wtedy mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, z pokrzywką, a także z alergiami kontaktowymi. Kolejnym narządem jest przewód pokarmowy. Alergie związane z przewodem pokarmowym mogą objawiać się wymiotami, biegunką, bólem brzucha, a także bólem przy przełykaniu – w przypadku eozynofilowego zapalenia przełyku. Tak więc objawy mogą być różnorodne. Mogą też być związane z układem oddechowym – np. astma, czy (przy alergii związanej z górnymi drogami oddechowymi) alergiczny nieżyt nosa albo zapalenie spojówek.

Czym jest alergia? Odpowiedzią systemu immunologicznego na kontakt organizmu z konkretną substancją.

Czym jest alergia? To nadwrażliwość organizmu na jakąś substancję. Przy alergii zawsze muszą wystąpić objawy oraz ich powtarzalność w zetknięciu się organizmu z jakąś substancją.

Czym jest alergia? Co może uczulać?

Uczulonym można być na wszystko. Pacjent, który przychodzi do lekarza może być pierwszym na świecie uczulonym na jakąś substancję. Jeśli np. rozmawiamy o alergii na leki, to nawet jeżeli w HPL-u nie jest napisane, że występuje alergia, to nasz pacjent może być właśnie tym pierwszym, którego dany lek uczuli.

Testów alergicznych nie robimy z czystej ciekawości. Tak jak w przypadku każdych badań muszą być do nich jakieś wskazania. Dlaczego nie należy robić testów z czystej ciekawości? Ponieważ zawsze jest szansa uzyskania wyników tak zwanych fałszywie ujemnych, czyli przypadkowych nieprawidłowych wyników, które tylko niepotrzebnie mogą budzić niepokój, albo na przykład u małych dzieci, powodować wprowadzenie diety, która nie jest konieczna.

Czym jest alergia – jak się badać?

Jak można testować? W zależności od objawów oraz lokalizacji alergii możemy wykonać punktowe testy skórne, badanie z krwi oznaczeniem swoistych IGE, a także testy płatkowe, które są w tej chwili zarezerwowane dla alergii kontaktowych i alergii na leki. Testy płatkowe polegają na tym, że zwykle na plecach naklejamy aluminiowe komory, zawierające bibułkę, na którą nałożony jest alergen. Są też alergeny gotowe, czyli takie zestawy, które naklejamy na plecy. W tym przypadku czas ekspozycji na ten alergen jest dosyć długi. Takie testy trzyma się bowiem 48 godzin i odczytuje po 48, 72 i ewentualnie 96 godzinach. To wymaga kilkukrotnej wizyty u lekarza. Testy skórne oraz badania z krwi oznaczają nam przeciwciała w mechanizmie alergii natychmiastowej. Są to reakcje tak zwane IGE zależne, czy są produkowane przeciwciała i te przeciwciała wykrywamy. Natomiast testy płatkowe to są testy, które określają nam alergię o charakterze opóźnionym. Także jest to zupełnie inny rodzaj alergii.

IGE to przeciwciało wytwarzane przez organizm. Jest to nadmierna odpowiedź organizmu na kontakt z jakąś substancją. W tej chwili nie ma tej dolnej granicy wiekowej oznaczania przeciwciał IGE. Można to zrobić już u niemowląt.

Alergia czy choroba?

Przy alergii musi być ten wywiad dodatni, czyli reakcje organizmu na daną substancję. Przy alergii pokarmowej będą objawy po spożyciu pokarmu. Charakterystyczna dla alergii pokarmowej jest powtarzalność. Na przykład, jeśli dziecko wypiło mleko w poniedziałek i dostało pokrzywki, to po wypiciu mleka we wtorek i w środę też powinno ją mieć. Jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że to nie jest alergia. Przy alergii muszą być objawy. Nie leczymy wyników badania. Zdarzają się pacjenci, którzy mają dodatnie wyniki badań, natomiast nie mają tej alergii. Wykazujemy u nich uczulenie we krwi czy na skórze, ale są bezobjawowi. A do rozpoznania alergii muszą być objawy.

 

 

Podsumowanie
Czym jest alergia? Objawy, rodzaje.
Tytuł
Czym jest alergia? Objawy, rodzaje.
Opis

Co to jest alergia? Jak ją zdiagnozować? Co może wywołać alergię - na te pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *