Czym jest krew? Substancja do zadań specjalnych

Wojciech Grajkowski – dr biologii, autor książki dla dzieci “Krew”, Wydawnictwo Dwukropek

Funkcje krwi

Krew to życie. Może brzmi to banalnie, ale naprawdę tak jest. Jeżeli przypadkiem zdarzy nam się odkryć, co mamy w środku ciała, czyli np. gdzieś się skaleczymy, to zawsze pocieknie nam krew. To taki pierwszy kontakt z własnym wnętrzem, dla wielu osób przerażający.

Czym jest krew? To przede wszystkim wszędobylski system transportu. To coś, co całych nas wypełnia, co w nas krąży, łączy ze sobą poszczególne części ciała i poszczególne systemy. To bicie serca. Krwi nie należy się bać. Ten lęk jest w dużej mierze lękiem przed naszą fizycznością.

Krew przenosi różne substancje po całym ciele. Najbardziej kojarzy nam się z transportowaniem tlenu i dwutlenku węgla. Zabiera tlen z płuc i dostarcza go do każdej komórki ciała. A z komórek zabiera z kolei dwutlenek węgla i transportuje go z powrotem do płuc, skąd go wydychamy. Nasze komórki potrzebują stałego dopływu tlenu, bez przerwy, dlatego krew musi krążyć stosunkowo szybko. Oprócz tlenu dostarcza też wszystkie substancje pokarmowe, które trafiają do niej z naszych jelit i później również są rozprowadzone po całym ciele.

Krew rozprowadza tlen i skladniki odżywcze.

System naczyń krwionośnych to rozbudowany system transportu. Płyną nimi do każdej komórki tlen, woda i składniki odżywcze.

System nawadniający

Krew dostarcza też komórkom wodę – o tym myślimy rzadziej. Woda, którą wypijemy musi trafić do każdego zakamarka naszego ciała, ponieważ bez przerwy ją tracimy, chociażby przez pocenie się.  Rozprowadza również ciepło po naszym ciele. Ciepło jest wytwarzane narządach, które pracują, np. w mózgu, wątrobie i jest rozprowadzane oo całym organizmie. Również dlatego moja ręka jest dość ciepła. Natomiast kiedy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną, głównym “piecem” stają się mięśnie. Możemy to łatwo zaobserwować. W momencie, w którym nasze ciało zaczyna się troszeczkę przegrzewać od tego wysiłku – robimy się czerwoni, np. na twarzy. Dzieje się tak dlatego, że krew jest wyprowadzona do skóry, gdzie może się ochłodzić od powietrza. I przeciwnie – kiedy marzniemy, to siniejemy. Nasze dłonie i stopy najpierw stają się blade albo sine, i zimniejsze. Organizm bowiem wycofuje krew z końców chciała, żeby zachować jej jak najwięcej w środku, przy tych organach, które są najważniejsze dla naszego przetrwania.

Polecamy małym i dużym Czytelnikom.

Dlaczego krew krąży?

Krew jest obecna w całym ciele, ale zawsze na swoim miejscu. Nie pływa tak sobie między komórkami, lecz znajduje się w naczyniach krwionośnych, czyli w sieci bardzo wielu, rozgałęzionych, wąskich rurek, którymi płynie. A płynie, ponieważ pompuje ją serce. Serce, swoimi skurczami wypycha krew do tętnic rozchodzących się po całym ciele. Rozgałęziają się one na coraz mniejsze naczynia, aż do takich, które są cieńsze niż włos. Tam następuje wymiana. Jeśli idzie do płuc – oddaje dwutlenek węgla, a bierze tlen. Jeśli płynie do innych części ciała – oddaje tlen, a zabiera dwutlenek węgla i pobiera substancje pokarmowe. Te cieniutkie naczynia łączą się większe, nazywane żyłami. Nimi krew wraca do serca, a serce znowu pompuje ją dalej.

 

 

 

 

Podsumowanie
Czym jest krew? Substancja do zadań specjalnych
Tytuł
Czym jest krew? Substancja do zadań specjalnych
Opis

Po co nam krew? Dlaczego krąży? Skąd się bierze? Na te pytania odpowiada Wojciech Grajkowski - dr biologii, autor książki dla dzieci "Krew", która ukazała się niedawno w Wydawnictwie Dwukropek.

One thought on “Czym jest krew? Substancja do zadań specjalnych

  1. Pingback: Krew to życie! - Wydawnictwo Dwukropek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *