Depresja. Jak pomóc dziecku z depresją?

Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

www.inner-garden.pl

Depresja. Jak pomóc dziecku, które cierpi?

Dzieci czasami obawiają się rozmowy z rodzicami na ten temat, zwłaszcza jeżeli relacja nie jest zbudowana i nie jest ona dla dziecka bezpieczna.

Najpierw należy zaakceptować fakt, że nasze dziecko cierpi. Następnie rozmawiamy z nim o możliwościach wsparcia, o tym co możemy dla niego zrobić. Ono może nie chcieć dzielić się z rodzicem swoimi najgłębszymi myślami. Często dzieci są w stanie porozmawiać jedynie z osobą neutralną, z zewnątrz. Wtedy zaoferowanie pomocy specjalistycznej też jest dobrą możliwością. Nawet nie chodzi o samą terapię, ale w ogóle o pierwszy moment, kiedy dziecko może wypowiedzieć na głos wszystkie swoje myśli, również te straszne, ciemne i przerażające. Może o nich komuś opowiedzieć i jest to pierwszy ważny krok. Dzieci często obawiają się, że rodzic się przestraszy, pomyśli: Depresja. Jak pomóc dziecku – i to go przygnębi, ponieważ nie będzie wiedział, co robić. Albo nie zrozumie lub będzie wściekły – dlatego nie ujawniają swoich myśli. To jest właśnie dramat, że dzieci nie mówią rodzicom o tym, co naprawdę przeżywają i co czują. Uważny, opiekuńczy i czujny rodzic to wychwyci.

Depresja. Jak pomóc dziecku - rodzice często zadają sobie to pytanie.

Depresja. Jak pomóc dziecku? Na pewno warto skorzystać z pomocy specjalisty. Bardzo często dziecko nie potrafi otworzyć się przed rodzicem, chętniej rozmawia z osobą neutralną.

Pierwsze sygnały depresji

Jednym z pierwszych niepokojących objawów, które mogą wskazywać na depresję jest sytuacja, kiedy dziecko przestaje cieszyć to, co wcześniej je cieszyło. Na przykład rezygnuje ze swojego hobby czy zainteresowań, przestaje spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi. Pierwszy epizod depresyjny może pojawiać się między 11, a 15 rokiem życia. Często jednak nie zostaje zauważony,  i dziecko nie jest leczone. Oczywiście taki epizod depresyjny może w pewnym momencie „minąć”, ale to nie oznacza całkowitej remisji, tylko raczej to, że minęła ostra faza. Pewne objawy utrzymują się, jeżeli depresja nie była leczona. Na przykład może utrzymywać się obniżona koncentracja, problemy w nauce, zaniżona samoocena, niskie poczucie własnej wartości.

Rodzice – czynnik destrukcyjny i leczący

Absolutnie nie należy lekceważyć depresji i myśleć, że sama minie. Zachęcałabym rodziców, żeby skorzystali z pomocy specjalisty, żeby chociaż umówili się na konsultację, by omówić to, co się dzieje z dzieckiem i dać mu możliwość porozmawiania z terapeutą o swoich problemach. Terapeuta jest wtedy w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście wskazana jest psychoterapia, czy może jest to przejściowe obniżenie nastroju, wynikające z konkretnej kryzysowej sytuacji w życiu, z którym rodzic może sobie sam poradzić. Na pewno my jako rodzice jesteśmy głównym czynnikiem zarówno destrukcyjnym, jak i leczącym. Jeżeli więc potrafimy zadbać o relacje z dzieckiem, wspierać je w najlepszy możliwy sposób, interesować się jego życiem, ale nie być wścibskim, dawać szansę na rozwinięcie się jego odrębności, odłączenie się od nas, ale jednocześnie potrafimy stawiać granice i z mówić “nie” z troski o dziecko, to jesteśmy na dobrej drodze, żeby szybko uporało się z depresją.

 

 

Podsumowanie
Depresja. Jak pomóc dziecku z depresją?
Tytuł
Depresja. Jak pomóc dziecku z depresją?
Opis

Coraz częściej słyszymy o przypadkach depresji u dzieci. To bardzo niepokojące zjawisko. Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden, mówi o tym, jak pomóc dziecku, które ma depresję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *