Depresja jest chorobą. Trzeba ją leczyć

Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

www.inner-garden.pl

Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć

Depresja to coś więcej niż smutek i przygnębienie. Jeżeli u dziecka obniżony nastrój, niepokój, brak poczucia szczęścia, lęk, utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, trzeba sprawdzić, czy nie są to objawy depresji.

Musimy przede wszystkim uznać, że depresja jest chorobą i to bardzo ciężką.

Od dziecka, które ma grypę i objawy grypowe, czyli gorączkę, kaszel, katar, nie będziemy wymagać, żeby poszło do szkoły i zachowywało się normalnie, jakby nic się nie stało. Tak samo nie powinniśmy oczekiwać od dziecka, które ma depresję, żeby zachowywało się normalnie, radośnie, tryskało energią i było jak inne zdrowe dzieci.

Depresja jest chorobą, którą trzeba leczyć.

Pamiętajmy, że depresja jest chorobą. Dziecko, które cierpi na depresję potrzebuje wsparcia. Brak zrozumienia, wywieranie presji, lekceważenie, wywołują poczucie winy i potęgują chorobę.

Poczucie winy potęguje objawy depresji

Niestety zazwyczaj reakcja rodziców, przynajmniej na początku, jest bardzo nieprzyjemna dla dzieci, które przeżywają trudności związane z tą chorobą. Często słyszą: Użalasz się nad sobą lub Ogarnij się w końcu. Nic takiego się nie dzieje. To minie. Ja też się czasami czegoś boję i jestem smutna., itd. W ten sposób dzieci są wtórnie wciągane w poczucie winy, czują się jeszcze gorzej i wzmaga to objawy depresyjne.

Dzieci zmagające się z depresją najbardziej potrzebują absolutnego zrozumienia dla ich stanu, uprawomocnienia ich emocji i przeżyć, dania im prawa do przeżywania tego, co przeżywają. Zatem rodzic na samym początku powinien odzwierciedlić ten stan, sparafrazować go, pokazać, że widzi i rozumie, że to musi być naprawdę trudne i bolesne. Nie krytykujmy, nie oceniajmy, nie wywierajmy presji, nie próbujmy mobilizować dziecka, które nie potrafi się zmobilizować.

Pozytywne myślenie nie zawsze jest skuteczne

Pamiętajmy o tym, że w depresji przede wszystkim najczęściej spada napęd, czyli dziecko nie jest w stanie wykonać podstawowych czynności życiowych, takich jak ubranie się, umycie zębów czy włosów. W skrajnych przypadkach nie można się zmobilizować nawet do wyjścia z łóżka. Nie jest tak, że nasze dziecko nie współpracuje czy użala się nad sobą. Ono po prostu nie potrafi, to jest ponad jego siły i możliwości.

Bardzo mylnie wydaje nam się, że jesteśmy w stanie kontrolować naszą psychikę, przekierować się na pozytywne myślenie i przestać myśleć negatywnie o sobie, świecie, przyszłości i dostrzec po prostu jasne kolory. Niestety tak nie jest. Na tym polega cierpienie w depresji, że dzieje się to poza wolą chorującego. Nie jest on w stanie samym wysiłkiem woli zmienić swojego nastawienia i przekonań na bardziej pozytywne, wspierające i dające w konsekwencji dobre emocje.

 

Podsumowanie
Depresja jest chorobą. Nie wolno jej lekceważyć.
Tytuł
Depresja jest chorobą. Nie wolno jej lekceważyć.
Opis

Depresja nie jest zwykłym obniżeniem nastroju. To poważna choroba, którą trzeba leczyć. Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden mówi o tym, jak postępować z dzieckiem chorym na depresję, jak mu pomóc, czego nie robić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *