Depresja nastolatka – niepokojące objawy

Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

www.inner-garden.pl

Depresja to cichy dręczyciel – wyobraź sobie, że nie potrafisz się niczym cieszyć!

Depresja jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. To coś więcej niż smutek i przygnębienie. Chorobę trudno dobrze zdiagnozować, ponieważ u każdego może objawiać się nieco inaczej. Jeśli jednak obserwujesz u swojego dziecka długotrwale obniżony nastrój – reaguj!

Depresja to jeden z najczęstszych problemów dotyczących zdrowia psychicznego

Depresja co coś więcej niż smutek i przygnębienie. To poważna choroba. Jeżeli u dziecka obniżony nastrój, niepokój, brak poczucia szczęścia (anhedonia), lęk, utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, trzeba sprawdzić, czy nie są to objawy depresji.

Na początek chciałabym powiedzieć kilka słów o nastroju. Praktycznie każda definicja depresji mówi o obniżonym nastroju.

Czym jest nastrój

Nastrój jest utrzymującą się długotrwale emocją. Możemy być w dobrym, pozytywnym i optymistycznym nastroju, czuć się zadowoleni i mieć komfort psychiczny, ale możemy być również w nastroju negatywnym, odczuwać smutek, przygnębienie, niepokój czy złość.

Oczywiście wszyscy ludzie miewają zmienne nastroje i te wahania są całkowicie naturalne, nawet w ciągu dnia. Jednak u zdrowych osób jest to najczęściej wywołane konkretnym zdarzeniem, sytuacją, na przykład odebraniem przykrej wiadomości, odkryciem, że nasza przyjaciółka nas obgadała, albo złą oceną z klasówki, do której przygotowywaliśmy się od tygodnia. U osób, których dotknęła depresja jest inaczej.

Co to jest depresja?

Jeżeli nasza reakcja emocjonalna wynika z konkretnej sytuacji, to jest to całkowicie prawidłowe. Jednak jeżeli obniżony, depresyjny nastrój u dziecka czy osoby dorosłej, utrzymuje się dłużej (co najmniej dwa tygodnie) i jest raczej trwały, niezmienny również w ciągu dnia – powinno nas to zaniepokoić. Czasami mogą nawet występować niewielkie odchylenia i troszkę się coś poprawia, ale zazwyczaj utrzymuje się przygnębienie, jakiś rodzaj niepokoju i wewnętrznego napięcia, drażliwość, uczucie pustki, osamotnienia czy bliżej nieokreślone poczucie dyskomfortu. To są sygnały, że powinniśmy zainteresować się stanem psychicznym naszego dziecka pod kątem wystąpienia objawów depresyjnych.

Metody leczenia depresji

Trzeba pamiętać, że depresja jest ciężką, przewlekłą chorobą, którą należy leczyć. Każdy przypadek jest inny, dlatego terapia musi być dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jest wiele sposobów leczenia tej choroby – farmakologicznie,  psychoterapią, połączeniem tych metod. Najważniejsze to nie lekceważyć depresji i nie bać się leczenia.

Podsumowanie
Depresja nastolatka - niepokojące objawy
Tytuł
Depresja nastolatka - niepokojące objawy
Opis

Depresja jest poważną chorobą, której nie wolno lekceważyć. W Polsce cierpi na nią mniej więcej 1/3 nastolatków. O objawach depresji, tym, co powinno zaniepokoić rodziców, i o metodach leczenia, mówi Anna Czarnecka - psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *