Do kiedy noworodek, od kiedy niemowlę

    dr Marzanna Reśko-Zachara – pediatra, neonatolog

Noworodek czy niemowlę – kim jest ten mały człowiek?

Noworodek, według definicji, to 28 dni czyli 4 tygodnie, później mówimy już o niemowlęciu.

Wynika to z fizjologii, ale nie ma takiego odcięcia, że dziś dziecko kończy 4 tygodnie i od dziś przestaje być pod opieką neonatologa – teraz musimy zajmować się nim inaczej. Jest to bardzo łagodne przejście. Tak jak mówię, według definicji jest to 28 dni, ale generalnie cały okres niemowlęcy i rozwój niemowlęcia jest bardzo istotny.

Wszystkie sytuacje, wszystkie wyniki badań, które wykonało się w okresie noworodkowym mają skutek na dalsze tygodnie, miesiące  życia. Dlatego tak ważne jest te 28 dni, bo jest to okres adaptacji do życia zewnętrznego po urodzeniu.

Do kiedy noworodek, od kiedy niemowlę?

Noworodek zyskuje status niemowlęcia po 28. dobie życia. Jest to oczywiście teoria, bo wiele dzieci ze względu na stan zdrowia jest objętych opieką neonatologiczną dużo dłużej.

Noworodek z problemami

Noworodki, które urodziły się w stanie ciężkim ze względu na to, że otrzymały niską ocenę w skali Apgar, albo urodziły się zbyt wcześnie, albo ze zbyt małą masą ciała, czy z jakimiś innymi chorobami, czy też miały jakieś zabiegi operacyjne po urodzeniu – w pierwszym  okresie adaptacyjnym będą wymagały wnikliwszego obserwowania, wnikliwszej opieki specjalistycznej.

Pod opieką neonatologa

Zwykle tutaj pediatrzy, którzy zajmują się dziećmi, czyli niemowlętami też, cedują tę opiekę na neonatologów, którzy znają początek, wiedzą co było nieprawidłowe zaraz po urodzeniu. Neonatologom łatwiej jest kontynuować tę opiekę przynajmniej w pierwszych sześciu miesiącach życia. Często jest tak, że neonatolodzy mają podstawy, a zwłaszcza nowo wykształceni neonatolodzy, ci, którzy kształcą się w tej chwili, mają podstawy pediatrii, w związku z tym tutaj jest nam łatwiej przystosować się do tego wglądu pediatrycznego niż odwrotnie. Często w programach specjalizacji z pediatrii nie ma bardzo długiego czasu poświęconego neonatologii, w związku z czym pediatrzy obawiają się troszkę noworodka.

Adaptacja noworodka do życia poza organizmem matki.

Noworodek to człowiek, który jest na początku swojego życia, w związku z tym adaptacja poszczególnych układów organizmu dopiero wtedy się rozwija.

 

Noworodek zaczyna umieć stabilizować swoją temperaturę ciała, przystosowuje się do otoczenia, jeśli chodzi o widzenie, słyszenie, oddychanie, układ krążenia.

Część z tych okresów adaptacyjnych przebiega bardzo szybko, bo to są pierwsze doby życia, a część może przesunąć się w tygodnie. Dlatego ta fizjologia to nie jest odcięcie ostre. Przez te pierwsze 4 tygodnie możemy zauważyć, oglądając tego maleńkiego człowieka, czy ta adaptacja – czyli zmiana fizjologii noworodkowej – przebiega prawidłowo, bez zakłóceń, i czy może on spokojnie prowadzić sobie życie już samodzielnie, oczywiście z mamą, ale bez interwencji ze strony medyków.

Zobacz też:

Skala Apgar

Pierwsza kontrola u ortopedy

Badania przesiewowe 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *