Drugie śniadanie – zastrzyk energii

Elżbieta Lange – psychodietetyk, coach zdrowia

Autorka książki „Gdybym tylko schudła… Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i… chudnąć.”
www.langecoaching.pl

Drugie śniadanie powinno być nie tylko zdrowe, ale też łatwe do zjedzenia

Dla chłopca i dla dziewczynki

Drugie śniadanie to ważny posiłek. Rodzice często pytają, co przygotować dziecku na to śniadanie, żeby posiłek był zdrowy i wartościowy. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Zapotrzebowanie kaloryczne będzie inne dla dzieci do 10 roku życia, a inne dla nastolatków, którzy są w fazie bardzo intensywnego wzrostu, rozwoju i burzy hormonalnej. Trzeba też uwzględnić płeć: chłopcy potrzebują bardziej kalorycznych posiłków niż dziewczynki (o 200-400 kilokalorii więcej). Chłopiec w czwartej klasie będzie więc musiał dostać nieco pożywniejsze śniadanie niż jego siostra, która dopiero zaczyna szkołę.

Drugie śniadanie dodaje energii

Drugie śniadanie powinno być pożywne i smaczne. Warto pamiętać, że chłopcy potrzebują więcej kalorii niż dziewczynki, a dzieci do 10 roku życia – mniej niż na przykład nastolatkowie.

Zdrowa kanapka

Pamiętajmy też, że dzieci drugie śniadanie jedzą w szkole najczęściej na stojąco. Dlatego ważną rzeczą jest, żeby posiłek, który przygotujemy dziecku był nie tylko zdrowy, ale także łatwy do zjedzenia, apetycznie wyglądający i smaczny. Jeśli na przykład do kanapki włożymy dużo różnych warzyw, to kanapka nasiąknie, stanie się wilgotna, będzie się rozpadać, co niekoniecznie zachęci dziecko do jedzenia. Dobrym rozwiązaniem są plastikowe pudełka z przegródkami. Kanapkę można włożyć do jednej przegródki, a do drugiej – warzywa, owoce, czy jakieś zdrowe nasiona.

Co do kanapki?

Zalecam, by kanapka na drugie śniadanie była z ciemnego pieczywa, jeśli dziecko nie jadło takiego pieczywa rano. Na pewno warto posmarować chleb masłem, ponieważ witaminy wchłaniają się w tłuszczach. Dodać wędlinę, ser czy sałatę. A warzywa lub owoce włożyć oddzielnie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby jeść co najmniej 5-6 porcji warzyw i owoców dziennie. Pamiętajmy jednak, że porcja to tyle, ile mieści nam się w dłoni. Tak więc porcja dla dorosłej osoby jest zupełnie inna, niż dla małego dziecka, które ma małą rączkę. Dla 8-9-letniej dziewczynki jedna porcja to pół jabłka lub jeden mały pomidor.

Moc bakalii

Dodatkowym smacznym źródłem energii i kalorii (szczególnie dla chłopców, którzy potrzebują ich więcej) są bakalie: różnego rodzaju orzechy czy łuskane nasiona, np. pestki dyni. Zawierają one witaminy z grupy B, C, E oraz dużo magnezu, który dobrze wpływa na układ nerwowy, poprawia myślenie i koncentrację. Zatem, jeśli wiemy, że dziecko nie naje się kanapką, dodajmy mu do drugiego śniadania trochę bakalii.

Zobacz też:

Śniadanie na dobry dzień

Dziecko przy stole – najważniejsze zasady

Nastolatka się odchudza – pytanie dlaczego?

Podsumowanie
Drugie śniadanie - zastrzyk energii
Tytuł
Drugie śniadanie - zastrzyk energii
Opis

Drugie śniadanie powinno być zdrowe, apetyczne i smaczne. Przygotowując dziecku posiłek do szkoły należy pamietać, że inne zapotrzebowanie na energię oraz kalorie mają chłopcy, a inne - dziewczynki. Oprócz kanapki warto dziecku dać trochę bakalii - zawierają dużo magnezu, który dobrze wpływa na układ nerwowy.

2 thoughts on “Drugie śniadanie – zastrzyk energii

  1. Sama mam dwójkę dzieci i zdaję sobie sprawę jak wazne jest drugie sniadanie, pełnowartościowe, odzywcze i przede wszystkim zaspokajajce głód. Nie napisaliście jednak o napoju, który ma ttowarzyszyć sniadaniom naszych dzieci. ja kategorycznie odmawiam kolorowych i slodkich napoi i daje dzieciom codziennie do szkoly po butelce Ideau – ma wygodne butelki, i starcza akurat na te kilka godzin w szkole. Pamietajmy, że odpowiednio nawodniony organizm= sprawne myślenie 🙂 🙂 Czekam na artykuł o napojach odpowiednich dla dzieci, poza wodą oczywiście :*

  2. Ciekawy artykuł 🙂
    A ja polecam od siebie książkę “Zatrzymać dzień” – tam znalazłam wskazówki odnośnie zdrowego jedzenia dla całej rodziny. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *