Dzieci ze skoliozą – jaką aktywność sportową wybrać?

Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii

Gabinet rehabilitacji rehaSmart

rehasmart.pl

Dzieci ze skoliozą warto zachęcać do ruchu

Dzieci, które mają skoliozę z pewnością warto zachęcać do uprawiania sportu. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie. Biorąc pod uwagę ogólny stan narządów ruchu, trzeba dobrać takie ćwiczenia, taką aktywność fizyczną, które będą dla dziecka bezpieczna.

Przede wszystkim nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności sportowej dla dzieci ze skoliozą. Mogą one normalnie uczestniczyć w zajęciach sportowych, zarówno hobbystycznie, jak i wyczynowo. Mogą również, a nawet powinny, brać udział w lekcjach wf-u. Oczywiście nauczyciel musi być poinformowany o problemie dziecka i dostosować ćwiczenia do jego wady kręgosłupa.

Dzieci ze skoliozą powinny ćwiczyć.

Dzieci ze skoliozami należy zachęcać do aktywności sportowej. Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia czy sporty są dla nich odpowiednie.

Dzieci ze skoliozą – uwaga na pływanie

Niektóre aktywności sportowe są bowiem niedobre dla dzieci z takimi wadami. Należą do nich na przykład różne dyscypliny skocznościowe. Nie są wskazane również aktywności, które powodują, że układ ruchowy dziecka staje się hiper mobilny. Mam na myśli przede wszystkim gimnastykę artystyczną oraz balet. Bardzo często dzieci ze skoliozą mają taką uogólnioną hiper mobilność, dlatego wprowadzanie dodatkowo ćwiczeń rozciągających, które powodują jeszcze większą mobilność układu ruchu dziecka, jest niewskazane. Dzieci z różnego rodzaju skoliozami nie powinny wykonywać zbyt dużo ćwiczeń wyprostnych, czyli takich, które za mocno aktywują prostowniki kręgosłupa.

Trzeba też być ostrożnym przy pływaniu. Dziecko, które dopiero uczy się pływać, często pracuje swoim ciałem asymetrycznie. Jeżeli już mamy problem z asymetrią pracy ciała dziecka ze skoliozą, to nieprawidłowy styl pływacki u dzieci, które uczą się pływać, może tę asymetrię jeszcze pogłębiać. Odradzamy wszystkie style pływackie, które są stylami tzw. ratowniczymi, czyli takie kiedy pływamy z głową nad powierzchnią wody. Należy starać się, żeby dzieci prawidłowo uczyły się dyscyplin pływackich i pływały z głową zanurzoną. W przeciwnym razie kręgosłup będzie przeciążany, co doprowadzi do jeszcze większej jego deformacji.

 

 

 

Podsumowanie
Dzieci ze skoliozą - jaką aktywność sportową wybrać?
Tytuł
Dzieci ze skoliozą - jaką aktywność sportową wybrać?
Opis

Skolioza nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie każda aktywność fizyczna jest odpowiednia dla dziecka ze skoliozą. Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii mówi o tym, jakie ćwiczenia i jakie dyscypliny nie są wskazane dla dzieci cierpiących na skoliozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *