Dziecko ma biegunkę – co robić?

lek. med. Łukasz Durajski – endokrynolog

Centrum Zdrowia Dziecka

Kiedy dziecko ma biegunkę nie trzeba od razu jechać do lekarza

Przy biegunce nawadnianie organizmu to podstawa

Kiedy dziecko ma biegunkę to rodzice mają duży problem. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie występują przy tym żadne inne objawy, można leczyć dziecko w domu. Najważniejsze przy biegunce jest nawadnianie. Jest to metoda doustna i, wbrew pozorom, najlepsza. Rodzice często myślą, że nawadnianie dożylne w szpitalu jest skuteczniejsze. Otóż nie jest. Dlatego, kiedy dziecko ma biegunkę trzeba pamiętać o doustnym nawadnianiu, czyli uzupełnianiu elektrolitów.

Kiedy dziecko ma biegunkę bez dodatkowych objawów nie trzeba od razu biec do lekarza. Najważniejsze to podać mu od razu elektrolity.

Elektrolity – pierwsza pomoc

Elektrolity są pierwszą rzeczą, którą powinniśmy podać kiedy dziecko ma biegunkę. Oczywiście są też inne preparaty, które przy biegunce stosujemy dodatkowo, chociażby probiotyki. Jednak elektrolity to podstawa. Nie mają one najlepszego smaku, gdyż są lekko słone i niestety dzieciaki często nie chcą ich pić. Producenci starają się dodawać różne substancje smakowe, więc starszemu dziecku można podsunąć takie smakowe elektrolity. Najmłodszym jednak podajemy wyłącznie te naturalne, bezsmakowe.

A może coca-cola?

Jest jeszcze jedna metoda, o którą rodzice często pytają. Chodzi o podawanie coca-coli. Radziłbym traktować to jako ostateczność. Stwierdziłbym nawet, że po colę można sięgnąć dopiero tuż przed szpitalem. Kiedy dziecko naprawdę nic nie chce pić, nie toleruje elektrolitów – wtedy można rozważyć podanie coli. Musi to być jednak cola klasyczna, a nie “zero” czy “light” i musi być odgazowana. Jest to jakiś płyn nawadniający i można taką metodę ewentualnie zastosować. Aczkolwiek lepiej spróbować podawać elektrolity. Warto też pamiętać, że elektrolity można “przemycić” w herbacie lub innych napojach, których smak będzie dziecku bardziej odpowiadał. Nie należy natomiast podawać soków ani słodkich czy gazowanych napojów, ponieważ one napędzają biegunkę. Wyjątkiem może być dodanie odrobiny soku do elektrolitu, żeby poprawić jego smak, tak by dziecko chciało lekarstwo wypić.

Zobacz też:

Witaminy i suplementy diety

Napoje gazowane – co zrobią twojemu dziecku?

Cukier w diecie

Podsumowanie
Dziecko ma biegunkę - co robić?
Tytuł
Dziecko ma biegunkę - co robić?
Opis

Najważniejesze przy biegunce jest nawadnianie organizmu. Jeśli nie ma dodatkowych objawów można leczyć dziecko w domu. Trzeba mu jak najszybciej podać doustnie elektrolity. Ważne by dziecko, które ma biegunkę nie piło soków ani napojów gazowanych.

One thought on “Dziecko ma biegunkę – co robić?

  1. przy biegunkach u moich maluchów zawsze nam pomaga probiotyk active flora. wygodna forma bo w kropelkach i wystarczy dodać do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *