Dziecko ma cukrzycę, co robić?

Ewa Urbańska – mama cukrzyka, prezes Fundacji Cukierkowo – pierwszego przedszkola dla dzieci z cukrzycą typu I

cukierkowo.waw.pl

Dziecko ma cukrzycę – rewolucja w domu

Jestem rodzicem dziecka chorego na cukrzycę. Na podstawie własnych doświadczeń i doświadczeń innych ludzi, których poznałam mogę powiedzieć, że jeśli dziecko ma cukrzycę, to mamy do czynienia z pewnym przewrotem w życiu rodzinnym. Jest to wyjątkowa choroba, która wymaga stałego monitoringu. Również w nocy, co automatycznie odbija się na naszym funkcjonowaniu jako rodziców. Wiadomo, że chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, więc staramy się zawsze robić wszystko, żeby dziecko było zdrowe. Włącznie ze wstawaniem w nocy, żeby mierzyć poziom cukru i zapobiec hipoglikemii. A tym samym utraty przytomności, a nawet śmierci.

Dziecko ma cukrzycę - taka diagnoza przeraża rodziców

Jeśli dziecko ma cukrzycę, opieka nad nim wymaga regularnego kontrolowania poziomu cukru we krwi, podawania insuliny, pilnowania odpowiedniej diety.

Przedszkole dla cukrzyka

Bardzo często choroba dziecka sprawia, że rodzic rezygnuje z pracy zawodowej. Ja na przykład tak zrobiłam, ponieważ nie byłam w stanie funkcjonować w korporacji po nieprzespanych nocach, po 3-, 4-krotnych pomiarach cukru u dziecka. Kiedy syn miał bardzo niski cukier musiałam mu podać glukozę i znowu co chwilę sprawdzać poziom cukru. Tak więc te noce są bardzo porwane, często nawet bardziej, niż kiedy ma się noworodka.

Zrezygnowałam z pracy zawodowej, przeniosłam działalność do domu, choć moje dziecko było już w wieku szkolnym. Wiedziałam jednak, że znajomi, którzy mieli dzieci w wieku przedszkolnym chore na cukrzycę, muszą zrezygnować z pracy również dlatego, że przedszkola nie chciały ich dzieci przyjmować. Opieka nad nimi była zbyt ryzykowna, zbyt trudna, podawanie insuliny zbyt niebezpieczne. Nie ma regulacji prawnych, mówiących kto tak naprawdę może podawać insulinę. Wiadomo, że personel medyczny i osoby przeszkolone, natomiast osoby z zewnątrz – nie. Dlatego przedszkola boją się wziąć na siebie taką odpowiedzialność. W związku z czym rodzic często zostaje z tym sam.

Dziecko ma cukrzycę – zapisz je do Cukierkowa

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom zrodził się pomysł na stworzenie takiego miejsca. „Nasze cukierkowo” jest pierwszym specjalistycznym przedszkolem dla dzieci z cukrzycą, zapewniającym opiekę medyczną. Personel przedszkolny wspomagają zatrudnione na etat pielęgniarki diabetologiczne. Jesteśmy też w stałym kontakcie z instytutem diabetologii i panią profesor Pańkowską – niewątpliwie największym autorytetem w tej dziedzinie, która wspiera nas mentalnie oraz swoją wiedzą. Od strony cukrzycowej i chorobowej zapewniamy naszym dzieciakom 100% bezpieczeństwa, dzięki czemu rodzice mogą kontynuować pracę zawodową i nie martwić się, co w tym czasie dzieje się z ich dziećmi.

 

 

Podsumowanie
Dziecko ma cukrzycę, co robić?
Tytuł
Dziecko ma cukrzycę, co robić?
Opis

Dzieko ma cukrzycę - taka diagnoza zawsze przeraża rodziców. Niestety jest to choroba nieuleczalna, ale mimo, że wprowadza duże zmiany w codziennej rutynie, można z nią żyć. Jak radzą sobie rodzice chorych dzieci, mówi Ewa Urbańska - mama cukrzyka, prezes Fundacji Cukierkowo - pierwszego przedszkola dla dzieci z cukrzycą typu I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *