Dziecko nieszczepione – czy jest zagrożeniem?

dr Aneta Górska-Kot – ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego, przy ul. Niekłańskiej w Warszawie

antetakot@op.pl; tel. 603 587 073

Dziecko nieszczepione może przenosić choroby

W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii dzieci nieszczepione nie są przyjmowane do przedszkoli publicznych

Każdą sytuację, w której dziecko nieszczepione ma kontakt z dzieckiem szczepionym należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę konkretną chorobę, gdyż każdy przypadek jest inny.

Jeśli mówimy o ospie prawdziwej, to dziecku zaszczepionemu nic nie grozi w kontakcie z osobą chorą, ponieważ ma wytworzone odpowiednie przeciwciała. Nawet jeżeli zachoruje na ospę, to będzie ona miała przebieg bardzo poronny. W nielicznych przypadkach mogą pojawić się małe wykwity, ale to wszystko. Na pewno zaszczepionemu dziecku nie grozi śmiertelny przebieg choroby ani też ciężkie powikłania. Dziecku, które nie zostało zaszczepione, w kontakcie ze szczepionym też nic nie grozi. Natomiast jest prawie pewne, że podczas spotkania z chorym zarazi się, ponieważ ospa jest szczególnie zaraźliwa.

Dziecko nieszczepione może być zagrożeniem dla innych dzieci.

Świat się kurczy, granice się zacierają. Wraz z ludźmi podróżują choroby. Pamiętajmy, że nieszczepienie dzieci może powodować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych i powrót tych, które już udało się zwalczyć.

Krztusiec i inne choroby zakaźne

W przypadku krztuśca (ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego, wywoływanej przez pałeczkę krztuśca – Bordetella pertussis), dziecko zaszczepione nie zachoruje, nawet jeśli pałeczki krztuśca dostaną się do jego górnych dróg oddechowych. Może jednak zarazić np. młodsze rodzeństwo, które jeszcze nie dostało tego pakietu szczepień.  U nieszczepionych niemowląt krztusiec może być nawet śmiertelny. Takie zagrożenie stwarzają sobie nawzajem ludzie poprzez nieszczepienie dzieci.

Wymagane szczepienia

Niektóre przedszkola i żłobki w Polsce wymagają szczepień u dzieci, żeby zatrzymać przenoszenie się chorób zakaźnych w tym środowisku.

W innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, szczepienia są wymagane u wszystkich i muszą być udokumentowane. To sprawia że zdarzają się przypadki, kiedy nawet wytrwali przeciwnicy szczepionek po pewnym czasie zmieniają zdanie.

Stare choroby wracają 

Należy pamiętać, że konsekwencją nieszczepienia dzieci może być ryzyko powrotu chorób, które już od dawna się nie pojawiają i na które populacja nie jest przygotowana. Dodatkowo sprzyja temu fakt, że ludzie coraz częściej i coraz dalej podróżują, a wraz z nimi mogą przemieszczać się też wirusy i choroby zakaźne.

Podsumowanie
Dziecko nieszczepione - czy jest zagrożeniem?
Tytuł
Dziecko nieszczepione - czy jest zagrożeniem?
Opis

Przeciwnicy szczepionek kwestionują zasadność obowiązkowych szczepień dzieci, a to właśnie dzięki szczepieniom co roku zapobiega się wielu zgonom z powodu m.in. odry, błonicy czy ktrzuśca. O konsekwencjach nieszczepienia dzieci mówi Aneta Górska-Kot – ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Dziecięcego, przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *