Dziecko szybko rośnie – czy może pojawić się wada serca ?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Dziecko szybko rośnie i pojawia się pytanie czy serce nadąża za wzrostem ciała?

Rosnący organizm jest bardzo wymagający – potrzebuje odpowiedniego jedzenia, odpowiednich składników i odpowiedniej ilości krwi by zachować sprawność. 

Sam szybki wzrost ciała nie może wywołać pojawienia się wady serca.

Szmery w sercu dziecka

Szmery niewinne to fizjologiczne zmiany nie mające wpływu na pracę serca. Występują najczęściej u przedszkolaków i na początku szkoły. Charakteryzują się zmienną głośnością (1- 3 w skali Levine’a), zanikaniem przy zmianie pozycji, przy wysiłku, ucisku żył. Ich  intensywność może wzrastać podczas gorączki.

Czy wada serca rozwinie się gdy dziecko szybko rośnie 

Natomiast powstaje pytanie: czy dziecko, u którego wcześniej stwierdziliśmy wadę serca może spodziewać się w okresie dojrzewania, gdy bardzo szybko rośnie, że coś z tą wadą serca może się zdarzyć?  Tak, może.

Wada serca, która dotychczas mogła być nieistotna hemodynamicznie (hemodynamika to inaczej  czynność mechaniczna serca – przyp.red)może zmieniać się powoli w wadę bardziej istotną. Tak może się zdarzyć, aczkolwiek absolutnie nie jest to regułą.

W większości sytuacji ten moment szybkiego wzrostu, którego rodzice bardzo się obawiają nie niesie za sobą żadnego istotnego pogorszenia, ani też poprawy w funkcjonowaniu takich dzieci.

Układ krążenia w okresie dojrzewania

Koniecznie trzeba też powiedzieć o sytuacjach, w których po tym okresie intensywnego wzrostu coś się w układzie krążenia może zadziać, są bowiem dzieci, u których stwierdza się tzw. szmery niewinne. Szmery, czyli zjawiska słuchowe w sercu, które pomimo, że niepokoją, nie są przejawem żadnej wady wrodzonej.

Często po ukończeniu okresu wielkiego wzrostu szmery te definitywnie zanikają. Są również sytuacje – szczególnie występuje to u dziewczynek, które słabną lub mdleją, bo moment zakończenia okresu dojrzewania, czyli moment, w którym zakończy się ten szybki wzrost powoduje, że objawy omdleń, ich częstotliwość i natężenie ulegają zmniejszeniu.

Zobacz też: 

Serce niemowlęcia – budowa, praca, wady 

Prawidłowe tętno i temperatura noworodka

Kalendarz rozwoju hormonalnego dziecka 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *