Farma Dobrej Woli – nowoczesny ośrodek dla niesamodzielnych dorosłych

Jacek Zalewski – prezes Stowarzyszenia “Dobra Wola”, inicjator i pomysłodawca stworzenia Farmy Dobrej Woli

Stowarzyszenie “Dobra Wola”

Farma Dobrej Woli – nadzieja na spokojne życie

Stowarzyszenie “Dobra Wola” postanowiło zbudować Farmę Dobrej Woli – inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych. Jest to innowacyjny projekt, mający na celu stworzenie dla osób niepełnoprawnych bezpiecznej przestrzeni z wykorzystaniem nowych technologii.

Jako rodzic niepełnosprawnego, głęboko upośledzonego chłopca, który za dwa tygodnie skończy 22 lata, rozglądam się wokół siebie, podobnie zresztą jak inni rodzice niepełnosprawnych dzieci, i nie znajduję satysfakcjonujących rozwiązań na dorosłe życie osób niesamodzielnych. Dlatego kilka lat temu narodził się pomysł stworzenia ośrodka dla takich osób. Miejsce to będzie się nazywać Farma Dobrej Woli.

W miarę jak Kuba rośnie realizuję różne rzeczy, które są mu na danym etapie życia potrzebne. Najpierw to były półkolonie, opieka. Później różnego rodzaju zajęcia. Teraz, to czego brakuje nam oraz innym rodzicom dzieci głębiej niepełnosprawnych, to łagodne przejście od szkoły do dorosłego życia. Ważnym elementem tego wszystkiego jest fakt, że my rodzice jesteśmy coraz starsi i mamy coraz mniej siły. Starałem się znaleźć miejsce dla mojego Kuby. Byłem w kilkunastu, kilkudziesięciu domach opieki, ale nie znalazłem takiego, który by mnie porwał swoją organizacją do tego stopnia, że chciałbym tam Kubę umieścić. Byłem również za granicą i widziałem rozwiązania, które mnie zainspirowały. Zauważyłem, że osoby takie jak mój syn – głębiej upośledzone umysłowo, bardzo dobrze czują się i spełniają w naturalnym, wiejskim otoczeniu.

Farma Dobrej Woli – inspiracje

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i postanowiłem stworzyć tam miejsce, w którym mój syn będzie mógł mieszkać. Oczywiście Kuba nie zamieszka tam sam. Jest to projekt zbiorowy. Dlatego zaproponowałem rozwiązanie: pobyt i aktywność. Ma to być miejsce zamieszkania oraz miejsce pracy, ale pracy na miarę możliwości mieszkańców. Taka jest idea Farmy Dobrej Woli.

Kiedyś jadąc samochodem słuchałem audycji o inteligentnych domach. To była kolejna inspiracja. Chciałem, żeby sztuczna inteligencja i nowoczesne rozwiązania technologiczne mogły wspierać opiekunów. Oczywiście nie da się wyeliminować człowieka, który będzie sprawował opiekę nad tymi niesamodzielnymi ludźmi, ale można go wesprzeć nowoczesnymi technologiami. I tutaj w sukurs przyszła mi Politechnika Warszawska, która bardzo się zainteresowała projektem. 10 zespołów studenckich tzw. teamów, z kół naukowych przygotowało know-how, opracowało koncepcję farmy. O projekcie dowiedziało się biuro architektoniczne z Wrocławia. Architekci z tego biura postanowili pro bono przelać to na papier i zrobić z tego projekt architektoniczno-budowlany.

Farma Dobrej Woli to szansa na spokojną przyszłość dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Farma Dobrej Woli to miejsce, w którym dorośli z niepełnosprawnością intelektualną będą mogli mieszkać i pracować w bezpiecznych warunkach i pod fachową opieką.

Farma Dobrej Woli – bezpiecznie i ekologicznie

Dla nas rodziców bardzo ważne jest monitorowanie stanu zdrowia dzieci. Możliwość rejestrowania na bieżąco temperatury ciała, ciśnienia, pulsu. To są rzeczy jak najbardziej w tej chwili dostępne. Nasi mieszkańcy będą tak przygotowani, żeby proces rejestracji ich czynności życiowych przebiegał na bieżąco. Tak naprawdę chodzi o to, żeby odpowiednio zareagować w momencie, kiedy te parametry się zmienią. To jest dla nas ważne. W nocy dzieci miewają napady padaczkowe. Jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy ich miejsce do spania będziemy widzieli, jak zapewniają mnie pomysłodawcy i twórcy tych rozwiązań, że np. o 12:00 w nocy mój syn ma napad padaczkowy. I wtedy będzie można zareagować. Poza tym nasze dzieci miewają też różne pomysły. Np. w zimie otwierają okna, a później nie potrafią ich zamknąć. Więc te okna będą zamykać się same.

Będzie to farma pasywna, czyli będziemy nastawieni na ekologiczną formę dysponowania zasobami. Woda będzie wielokrotnie używana, będziemy mieli energię elektryczną w formie paneli fotowoltaicznych i różne inne ekologiczne rozwiązania. Świat poszedł bardzo do przodu technologicznie. Przykładem takiego inteligentnego technologicznie rozwiązania może być to, podczas chodzenia po korytarzu wyłożonym kafelkami, nacisk stóp na kafelki powoduje generowanie energii elektrycznej, która oświetla ten korytarz.

Farma Dobrej Woli – radość z pracy

Niezwykle ważną rzeczą jest aktywność zawodowa. Chodzi o to, żeby ludzie mieli codziennie zajęcia, żeby wychodzili do tej pracy na miarę swoich możliwości. Dlatego powstał pomysł otworzenia palarni kawy. Wiadomo, że obecnie wszystko jest zautomatyzowane. Można stworzyć linię technologiczną, która będzie uruchamiana za pomocą jednego przycisku. Oczywiście nad tym wszystkim musi być nadzór techniczny, żeby nikomu nie stała się krzywda, jeśli coś się popsuje. Padł też pomysł stworzenia hotelu dla psów, w którym ktoś, kto wyjeżdża na wczasy albo idzie do szpitala może zostawić swojego pupila. Mieszkańcy farmy pod nadzorem trenerów pracy będą się takimi zwierzakami  tymczasowo zajmować.

Inspiracją dla nas jest też siostra Małgorzata Chmielewska, która robi dżemy w takim gospodarstwie społecznym przez siebie prowadzonym. Z całą pewnością na naszej farmie będą również zwierzęta hodowlane – owce, może krowy. To na razie pozostawiam przyszłości, ale jesteśmy otwarci na tego rodzaju pomysły.

Z czego farma będzie się utrzymywać?

Każdy z mieszkańców dostaje rentę. 70% renty zgodnie z polskim prawem jest przeznaczane na dofinansowanie pobytu takiej osoby w ośrodku, a 30% pozostaje jako kieszonkowe, ponieważ ludzie będą mieć zapewnione wszystko. Na miarę swoich potrzeb, czyli jedzenie, ubranie i tak dalej. Drugą rzeczą jest aktywność farmy. Jeżeli będziemy palić kawę, to będziemy tę kawę później sprzedawać. Jeżeli będziemy świadczyli usługi dla ludzi, to będziemy za te usługi pobierać pieniądze. Czyli będziemy prowadzić tam działalność gospodarczą, która może nam przynosić dochody.

Jak można pomóc?

W tej chwili jesteśmy na etapie gromadzenia środków. Prowadzimy kampanie, zbieramy pieniądze. Można przekazywać nam darowizny. Od 1 stycznia znowu rusza kampania 1%. Odezwała się też do mnie kilka lat temu firma, która zajmuje się nowoczesnymi technologiami i umówiliśmy się, że wyposaży nas w różne urządzenia. W zamian za to będą mogli obserwować jak te urządzenia sprawdzają się w rzeczywistości. Liczę także na wsparcie ze strony samorządów różnego szczebla. Rozglądamy się też za finansowaniem z funduszy na rozwój oraz infrastrukturę, które trafiają do Polski z Unii Europejskiej. Również rodzice są zainteresowani tym, żeby jakiś sposób wspomóc budowę farmy.

Na razie zwracamy się z ogromną prośbą do Państwa: jeśli ktoś che i może nas wesprzeć, nawet w małym zakresie, to można przekazać nam darowiznę i odliczyć to sobie później od podatku. Na stronie internetowej Stowarzyszenia “Dobra Wola” (www.dobrawola.org.pl) jest narzędzie do bezpośredniego wsparcia naszej działalności.

9 października 2020 r. odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod Farmę Dobrej Woli, w którym uczestniczyli przedstawiciele kultury, nauki, dziennikarze, władze samorządowe oraz rządowe.

Dane do wpłat

Bank Spółdzielczy w Lesznowoli
Tytułem: darowizna na pomoc osobom niepełnosprawnym

19 8022 0000 0003 3444 2000 0001

Wpłaty z zagranicy:
Kod SWIFT: GBWCPLPPXXX

 

 

 

Podsumowanie
Farma Dobrej Woli
Tytuł
Farma Dobrej Woli
Opis

Największym zmartwieniem rodziców dorosłych niepełnosprawnych i niesamodzielnych dzieci jest to, kto się nimi zajmie, kiedy rodziców zabraknie. Pan Jacek Zalewski, tata niepełnosprawnego Kuby, prezes Stowarzyszenia "Dobra Wola", opowiada o projekcie stworzenia ośrodka, w którym będą mogły mieszkać i pracować niesamodzielne osoby dorosłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *