Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Na co je zaszczepić?

lek. med. Iwona Furman – Przychodnia Specjalistyczna Prosen-Med

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje, żeby było bezpiecznie?

Czy można szczepić dziecko na wszystko? To pytanie powinno być sformułowane inaczej: “Czy wyjeżdżać z dzieckiem?” Generalnie można szczepić dziecko na wszystko, ale zależy to od tego w jakim jest wieku, od stanu jego zdrowia i stanu wyszczepienia, jeżeli chodzi o szczepienia z kalendarza szczepień. Natomiast pytanie brzmi, czy naprawdę zabierać dziecko wszędzie, gdzie tylko wymyślimy?

A zatem: gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Zalecenia WHO są takie, żeby nie podróżować w tropiki z dziećmi poniżej 5 roku życia i nie jest to zalecenie abstrakcyjne. Są pewne powody, dla których zostało stworzone. Dzieci poniżej 5 roku życia są znacznie bardziej narażone na zmianę klimatu, na zmianę środowiska bakteriologicznego. Jednocześnie nie potrafią jeszcze zasygnalizować pewnych symptomów, które odczuwają. Na przykład nie powiedzą, że chce im się pić. Dwulatek nie powie: „Mamo chce mi się pić. Jesteśmy w tropiku, więc powinienem pić więcej. Nie tylko wodę, ale również elektrolity, czyli na przykład soki, ale też elektrolity jako takie”. To czujna matka, jeżeli już zdecyduje się zabrać tak małe dziecko w podróż w tropiki, musi być przygotowana do wyjazdu. Powinna być przeszkolona, nauczona na co zwracać uwagę i jak postępować z tak małym dzieckiem daleko od domu.

Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje, żeby było bezpiecznie?

Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Marzą nam się tropikalne raje. Czy jednak dla 2-,3-latka taka podróż będzie bezpieczna. Warto dokładnie przemyśleć decyzję o egzotycznych wakacjach z małym dzieckiem. A  jeśli już się na to zdecydujemy, trzeba się dobrze do takiej podróży przygotować. 

Dziecko na wakacjach może się zgubić. Co wtedy?

W podróży trudne jest przede wszystkim upilnowanie małego dziecka i ustrzeżenie go przed różnymi problemami. Na przykład dziecko raczkuje, wkłada brudne ręce, i nie tylko ręce, do buzi.  Jest taki wiek, kiedy wszystko sprawdza się organoleptycznie. Trzeba wszystkiego dotknąć, w tym chociażby obcych zwierząt czy roślin, które są ładne, ale nie zawsze bezpieczne. Kolejna sytuacja: dziecko się zgubiło. W Polsce, jeżeli dziecko zgubi się np. w sklepie, ktoś do niego podejdzie, zapyta: „Jak się nazywasz? Gdzie jest twoja mama?”. Proszę sobie teraz wyobrazić, że jesteśmy w Afryce i do takiego dziecka podchodzi osoba, która mówi wyłącznie w języku suahili. Nawet jeśli chce pomóc, nie uzyska od dziecka żadnych informacji. Zresztą zgubienie dziecka w podróży jest jedną z najtrudniejszych sytuacji i zawsze mówię rodzicom, nawet już trochę starszych dzieci, żeby przemyśleli scenariusze postępowania w razie takiego zdarzenia.

W podróży małe dziecko najtrudniej ustrzec przed potencjalnymi zagrożeniami

Jeżeli chodzi o szczepienia dzieci, to ograniczenia dotyczą nie krajów, tylko szczepionek. Są pewne grupy szczepionek, których nie wykonujemy u dzieci poniżej 2 roku życia. Nie jest to kwestia szczepionki jako takiej. Nie chodzi o to, że jest to szczepienie przeciwko jakiejś chorobie tropikalnej, tylko o to, że jest to na przykład szczepionka polisacharydowa. A dzieciom poniżej 2 roku życia nie robimy szczepień takimi szczepionkami. Więc to ograniczenie wynika z charakteru szczepionki, a nie tego, że jest to szczepionka na chorobę, która występuje endemicznie w danym kraju. Oczywiście, jeżeli już zdecydujemy się wyjechać z dzieckiem, to właśnie dziecko powinno być zaszczepione na wszystko, co potencjalnie grozi nam z punktu widzenia zdrowotnego w kraju, do którego jedziemy. Dlatego, że to właśnie dziecku jest najtrudniej przestrzegać pewnych zasad higieny. Najtrudniej jest je ustrzec przed ukłuciami owadów i uchronić przed zjedzeniem czegoś, co może być skażone i niebezpieczne dla niego.

Specjalista od medycyny podróży pomoże przygotować się do wyjazdu na wakacje z małym dzieckiem

Jeżeli jednak rodzice decydują się na wyjazd z małym dzieckiem, to tak naprawdę jego wiek nie ma już znaczenia. Spotkałam podróżników, którzy uparli się, żeby zwiedzać Filipiny z 8-miesięcznym maleństwem. I odbyli tę podróż, gdyż żadne racjonalne argumenty do nich nie trafiały. Kontrargumenty były takie, ze tam też są dzieci i jakoś żyją. To prawda. Ale tamtejsze dzieci są od urodzenia zaadaptowane do środowiska, w którym przyszły na świat i są to zupełnie inne warunki. Ale jeżeli już rodzice podejmą taką decyzję, to właśnie oni powinni udać się do lekarza specjalisty od medycyny podróży. I powinni to zrobić odpowiednio wcześnie, żeby móc się do tej podróży przygotować. Niewątpliwie bowiem podróż z małym dzieckiem musi być zaplanowana w szczególny sposób.

Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje – w góry czy nad morze?

Jeżeli planujemy zabrać małe dziecko w wysokie góry, powinniśmy naprawdę bardzo dobrze to przemyśleć. Ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej, czyli objawów wynikających z niedotlenienia w górach wysokich (powyżej 3 tys. metrów n.p.m.) dla dziecka jest poważne. Wystąpienie choroby wysokościowej u dziecka jest niewyobrażalnie niebezpieczne. Proszę pamiętać, że każde niedotlenienie powoduje bezpowrotną utratę wielu komórek ośrodkowego układu nerwowego – mózgu. Dla rozwijającego się organizmu może być to strata absolutnie nie do odrobienia. Dziecko nie powie nam też: „Boli mnie głowa, chce mi się wymiotować, mam zaburzenia widzenia, jest mi duszno”. Zauważymy, że kapie mu krew z nosa, ale to jest tylko jeden i to dość późny objaw choroby wysokościowej. Starajmy się jednak małych dzieci nie narażać na takie ryzyko.

 

 

Podsumowanie
Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Na co je zaszczepić?
Tytuł
Gdzie jechać z dzieckiem na wakacje? Na co je zaszczepić?
Opis

Rajskie plaże w tropikach, dzika przyroda, ocean, góry, palmy.... Świat jest piękny i ciekawy. Chcielibyśmy pojechać wszędzie. A co z dzieckiem? Czy malucha można zabrać ze sobą na egzotyczne wakacje? O tym, gdzie jechać z dzieckiem i jak się do wyjazdu przygotować, mówi lek. med. Iwona Furman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *