Gorączka bez innych objawów

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Gorączka bez innych objawów może sugerować wiele chorób

Wysoka temperatura to przede wszystkim kwestia definicji. O gorączce mówimy przy temperaturze ciała osiągającej wartość powyżej 38 stopni. Z kolei dla rodziców, wysoka temperatura występuje przy 39 i więcej stopniach. Na pewno jest to objaw niepokojący.

Kiedy termometr wskazuje powyżej 39 stopni 

Kiedy dziecko ma 39-40 stopni trzeba obserwować jak się sytuacja rozwija. Przede wszystkim rodzic powinien od razu podać lek przeciwgorączkowy. Taką gorączkę trzeba zbić, to w ogóle nie podlega dyskusji. Gorączka bez innych objawów może być początkiem rozwijającej się dopiero infekcji, ale równie dobrze może być to symptom grypy, która toczy się tylko i wyłącznie w postaci gorączki. Innych objawów może nie być.

Gorączka bez innych objawów może być poczatkiem grypy

Gorączka bez innych objawów może oznaczać początek różnych chorób. Najlepiej od razu podać dziecku lek przeciwgorączkowy i obserwować. Jeśli temperatura w ogóle nie będzie spadać po lekach, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Niegroźna trzydniówka

Inna możliwość to t.zw. trzydniówka, występujące u młodszych dzieci – wysoka gorączka trwająca trzy dni. Oczywiście trzeba pamiętać, że choroba nie musi utrzymywać się tylko trzy dni, jak sugeruje nazwa, ale równie dobrze może trwać i pięć dni.

Sama gorączka oczywiście jest do weryfikacji. Trzeba zwracać uwagę na to, jak dziecko się zachowuje, w jakim jest stanie. Należy podawać mu leki przeciwgorączkowe. Jeżeli jednak widać, że lekarstwa nie pomagają, że po podaniu dwóch różnych leków, czyli ibuprofenu i paracetamolu w odstępie 3 godzin, nadal nie ma poprawy, to rzeczywiście po tych czterech godzinach warto skontaktować się z pediatrą. Lekarz może zlecić zrobienie badań, ponieważ w takiej sytuacji postawienie diagnozy jest trudne, gdyż sama gorączka może być objawem wielu różnych chorób. Dlatego należy pamiętać, żeby to zweryfikować.

Nie ma powodu, by od razu biec do pediatry. Podkreślam, że dobrze jest mieć na uwadze, że to może być tylko i wyłącznie taka trzydniówka. Zwłaszcza, jeśli gorączka po podaniu leków przeciwgorączkowych chociaż trochę się obniża.

 

 

 

Podsumowanie
Gorączka bez innych objawów
Tytuł
Gorączka bez innych objawów
Opis

Jeśli dziecko ma gorączkę należy od razu podać mu środek przeciwgorączkowy. Wysoka temperatura bez innych objawów może sygnalizować początek wielu różnych chorób. Jeżeli mimo leków temperatura nie będzie spadać, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *