Guma do żucia w profilaktyce próchnicy

Próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie

Guma do żucia bez cukru ma zaskakująco wiele zalet

Według Światowej Federacji Dentystycznej (FDI World Dental Federation) próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Niestety Polska jest jednym z krajów w Europie o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci.

Polskie dzieci nie myją zębów

Stan higieny jamy ustnej najmłodszych jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Dane Ministerstwa Zdrowia pokazują, że próchnicę ma 99% Polaków. Wrigley dostrzega wagę problemu, dlatego od wielu lat bada korzyści zdrowotne wynikające z żucia gumy. Badania kliniczne wykazały, że guma do żucia bez cukru pomaga stymulować wydzielanie śliny i szybko neutralizować kwasy osadu nazębnego.

Guma do żucia powoduje zwiększone wydzielanie śliny.

Guma do żucia może pomóc w walce z próchnicą. Żucie gumy po jedzeniu stymuluje wytwarzanie śliny, a ta neutralizuje kwasy osadu nazębnego. Należy jednak pamiętać, by żuć gumę bez cukru. 

Ślina chroni przed próchnicą

Po jedzeniu i piciu kwasy produkowane przez bakterie w osadzie nazębnym atakują powierzchnię zębów i mogą powodować demineralizację szkliwa, co zwiększa ryzyko ubytków oraz przyczynia się do powstawania próchnicy. Ślina odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu szkodliwego wpływu słodkich, zawierających kwas napojów oraz żywności, i stanowi najważniejszą naturalną ochronę jamy ustnej przed próchnicą zębów. Mała ilość śliny może także utrudniać żucie i przełykanie, powodować owrzodzenia jamy ustnej oraz zwiększoną podatność na infekcje. Pacjenci cierpiący na suchość jamy ustnej są szczególnie wrażliwi i bardziej narażeni na te dolegliwości. I tu z pomocą przychodzi guma do żucia. <!–nextpage–>

Neutralizowanie kwasów

Według badań Wrigley żucie gumy bez cukru, przez 20 minut po jedzeniu i piciu, pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego i obniżyć poziom demineralizacji zębów. Dzieje się tak, ponieważ żucie stymuluje wydzielanie śliny, zwiększając jej ilość nawet do 10 razy. Ślina zawiera dużo dwuwęglanu wapnia i fosforanów, dlatego szybko neutralizuje kwasy osadu nazębnego – jeszcze zanim zdążą zaatakować szkliwo zębów. Dodatkowa ślina, wydzielana podczas żucia gumy, pomaga także zmyć kwasy powodujące erozję, oraz resztki żywności pozostałe po jedzeniu. Żucie gumy bez cukru jest jednym z czterech kroków, które obok szczotkowania pastą z fluorem, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz regularnych kontroli u stomatologa, prowadzą do utrzymania czystych i zdrowych zębów.

Jak dbać o zęby dzieci?

Dzieci w ciągu dnia często sięgają po przekąski: słodycze, ciastka, chipsy, gazowane napoje oraz słodkie soki owocowe, więc ich zęby narażone są na atak kwasów osadu nazębnego i demineralizację – czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Firma badawcza IPSOS opracowała specjalny raport na podstawie wyników ankiet, przeprowadzonych podczas bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w ramach programu Dziel się Uśmiechem, wspieranego przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Z raportu wynika, że że aż 76% polskich uczniów w wieku 5-13 lat ma problemy z próchnicą. Oprócz namawiania do regularnych wizyt u stomatologa i wyjaśniania znaczenia higieny jamy ustnej, eksperci programu zwracają uwagę na konieczność uświadamiania dzieciom znaczenia zdrowej diety oraz jej wpływu na zęby i dziąsła. Jeśli chcemy, żeby maluchy nauczyły się dobrych nawyków, to powinniśmy przyzwyczajać je do codziennego mycia zębów w formie dla nich atrakcyjnej i zrozumiałej.

 

 

Summary
Guma do żucia w profilaktyce próchnicy
Article Name
Guma do żucia w profilaktyce próchnicy
Description
Guma do żucia pomaga w zapobieganiu próchnicy. Okazuje się, że żucie gumy bez cukru po jedzeniu powoduje wytwarzanie dodatkowych ilości śliny, która usuwa resztki pokarmu i neutralizuje kwasy osadu nazębnego, niszczące szkliwo.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *