Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z samym sobą?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Jak nauczyć dziecko nie poddawania się presji grupy?

W nauczaniu młodego człowieka nonkonformizmu dużą rolę odgrywają rodzice. By umieć przeciwstawić się innym, trzeba mieć poczucie własnej wartości, nie bać się krytyki i nie ulegać społecznej presji.

Wydaje mi się, że jeżeli od najmłodszych lat szanujemy wybory naszego dziecka, czyli np. dajemy mu czasami przyzwolenie na to, żeby powiedziało “nie”, wybrało sobie strój do szkoły czy zajęcia, na które chce chodzić, to kształtujemy w ten sposób jego charakter, pozwalamy mu popełniać błędy i wyciągać wnioski. Jak nauczyć dziecko nonkonformizmu? Właśnie tak. Nie zmuszanie dziecka do wszystkiego może ułatwić mu później nawiązywanie kontaktów, nauczyć przeciwstawiania się grupie rówieśniczej czy innym osobom, które spotka na swojej drodze.

Jak nauczyć dziecko nonkonformizmu?

Jak nauczyć dziecko być sobą? Podążać za swoimi przekonaniami? To zawsze jest wyzwanie dla rodziców. Dziecko, które jest akceptowane w grupie i ma oparcie w rodzicach, będzie umiało przeciwstawić się rówieśnikom.

Jak nauczyć dziecko być sobą?

Ważne jest, aby rodzice po prostu pozwolili dziecku być sobą. Czasami powinni dać mu przyzwolenie na pyskowanie czy złość. Ważne jest, by pozwolić młodemu człowiekowi się pozłościć. Rodzice muszą zrozumieć, że czas adolescencji, te kilka trudnych dla młodego człowieka lat, będzie się wiązał z różnymi zachowaniami, z emocjonalną huśtawką. Jeśli w tym czasie będziemy się mu jedynie przeciwstawiać i reagować agresją na jego agresję, zaprowadzi nas to wyłącznie do konfliktu.

Czasami trzeba umieć powiedzieć “nie”

Jeżeli młody człowiek boi się powiedzieć “nie”, warto, żeby się zastanowił dlaczego? Żeby pobył trochę z tą myślą, z tym pytaniem. Może sobie napisać, co mu da odmowa? Jakie będzie miała dla niego korzyści? Co złego może się stać, gdy podąży za swoimi rówieśnikami? Na pewno nauczenie dziecka takiego analizowania sytuacji, rozpisywania “za i przeciw” będzie w dorosłym życiu pomocne.

Myślę, że jeżeli młody człowiek ma wsparcie w rodzicach, ma grupę rówieśników, przyjaciół, w której czuje się akceptowany, to powiedzenie “nie” w innym środowisku, niekoniecznie dla niego odpowiednim, nie będzie mu sprawiało trudności. Musimy pamiętać, że dziecko staje się konformistą, tylko wtedy, kiedy nie ma akceptacji w jakimś środowisku. Jeżeli czuje przynależność do grupy – co jest niezwykle ważne w okresie adolescencji – łatwiej mu przychodzi stawianie granic. Na przykład, kiedy zetknie się z zachowaniami, które nie są dla niego dobre, ale grupa tak robi.

Jak nauczyć dziecko rozwiązywać problemy?

Jeżeli pojawiają się problemy w szkole, zawsze warto wysłuchać tego, co mają do powiedzenia obie strony: nauczyciel i dziecko. Bardzo często jest tak, że nasz syn czy córka, mają rację. Zdarza się, że spotykają się z pewnego rodzaju dyskryminacją ze strony nauczyciela. A nauczyciel nie jest nieomylny, też popełnia błędy. Dlatego trzeba być wyczulonym na takie sytuacje i usłyszeć, co dziecko chce nam powiedzieć. Dowiedzieć się z jakimi problemami zmaga się w szkole. Pamiętajmy też o tym, że w trudnym czasie adolescencji bardzo wysokie wymagania wobec dziecka mogą stać się przyczyną zaburzeń odżywiania czy sięgania po różnego rodzaju używki. Jeżeli młody człowiek zostanie za bardzo obciążony obowiązkami, to w pewnym momencie będzie chciał uciec. Problem w tym, że nie zawsze jest to ucieczka w dobrą stronę.

 

 

Podsumowanie
Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z samym sobą?
Tytuł
Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z samym sobą?
Opis

Co zrobić, żeby dziecko nie wyrosło na konformistę? Żeby miało siłę przeciwstawić się grupie, żeby było sobą i nie ulegało presji społecznej? Na te pytania odpowiada Zuzanna Butryn – psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *