dr Marzanna Zachara-Reśko – neonatolog
Po kilku tygodniach spędzonych w szpitalu wcześniak zostaje wypisany do domu – teraz opiekę nad nim przejmują rodzice
Wcześniaki są malutkie i nadwrażliwe – opieka nad nimi różni się nieco od opieki nad dziećmi urodzonymi o czasie. Rodzice musza pozostawać w stałym kontakcie z zespołem lekarzy. Czasem, by pobudzić rozwój neurologiczny wystarczy noszenie, przytulanie, śpiewanie.
Wyjście wcześniaka do domu to już jest sukces, ponieważ oznacza, że maluch przetrwał ten najgorszy, najbardziej newralgiczny czas pobytu w szpitalu. W zależności od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził, opracowywany jest plan opieki nad nim. Jest to zwykle opieka wielodyscyplinarna. U dzieci tych systematycznie kontroluje się funkcjonowanie wszystkich układów, czyli czuwa nad nimi neonatolog, kardiolog, laryngolog, logopeda. Każda wizyta kończy się planowaniem kolejnej. W zależności od tego jak dziecko się rozwija, lekarze mówią rodzicom jak opiekować się wcześniakiem.
Nie każdy wcześniak wymaga rehabilitacji
W domu rodzice muszą pamiętać o tym, że taki noworodek, kiedy wychodzi ze szpitala jest dojrzały, ale to, co wydarzyło się w okresie noworodkowym może mieć różne skutki w przyszłości. Rodzice odbierający swoje dziecko ze szpitala mają indywidualnie rozpisany plan, dotyczący zarówno żywienia, rehabilitacji, fizykoterapii, jak i poszczególnych wizyt, o których wspomniałam wcześniej. Ale okazuje się, że nie wszystkie dzieci wymagają rehabilitacji. Nie każdy noworodek urodzony przedwcześnie musi być natychmiast rehabilitowany, czy zakwalifikowany przez neurologa do kolejnych procedur. Niektóre dzieci do 3-4 miesiąca wieku korygowanego, czyli liczonego od planowanego terminu zakończenia ciąży, nie wymagają żadnych dodatkowych czynności fizykoterapeutycznych czy neurologicznych. Dopiero później bardzo indywidualnie podejmuje się takie decyzje.
Przytulanie i noszenie
Często spotyka się rodziców, którzy mówią, że ich dziecko jest wcześniakiem, więc na pewno będą chodzić z nim do neurologa i do fizjoterapeuty. Okazuje się, że nie. W pierwszych miesiącach wystarczy noszenie, przytulanie, śpiewanie, czyli takie naturalne pobudzanie rozwoju neurologicznego. Ewentualnie, specjalistyczne procedury, w zależności od tego jak przebiega ten pierwszy okres. Często dzieciom, które rodzą się z masą ciała załóżmy 50. centyl, czyli średnią dla danego wieku ciążowego, udaje się utrzymać tę masę ciała i jej wzrastanie do momentu wypisania ze szpitala. Później to dziecko w takim samym zakresie norm wzrasta do późnych lat przedszkolnych, potem szkolnych i nastoletnich.
Dzieci z hipotrofią
Natomiast dzieci, które urodziły się z niedoborem masy ciała w stosunku do tygodnia ciąży, często jej nie wyrównują. Mówi się nawet, że nie powinny zbyt szybko wyrównywać tej masy ciała i wzrastania, żeby nadmiernie nie obciążać układu krążenia i układu oddechowego. Dzieci takie nazywamy hipotrofami (hipotrofia – zbyt mała waga dziecka w stosunku do wieku ciążowego). W ich przypadku istotne jest, żeby zbyt szybko nie przybierały na wadze. Bowiem dzieci, które zbyt szybko rosną i zbyt szybko nabierają masy ciała, niestety są później obarczone, aż do późnych lat nastoletnich i w wieku dorosłym, różnymi schorzeniami związanymi z układem krążenia, np.otyłością. Tak więc musimy temu zapobiegać już od najwcześniejszych lat dziecięcych.
Zobacz też:
Poród przedwczesny – procedury
Żółtaczka u noworodka – pochodzenie, objawy, leczenie
Ciąże bliźniacze i mnogie – jak się rozwijają?
Opieka nad wcześniakiem wcale nie musi być trudna i bardziej uciążliwa niż w przypadku dziecka urodzonego w terminie. Nie każdy wcześniak wymaga od razu rehabilitacji czy fizykoterapii. Na początku często nawjażniejsza jest bliskość z rodzicami, czułość, przytulanie i noszenie. Marzanna Zachara-Reśko - neonatolog mówi jak opiekować się wcześniakiem w domu.