Zatrzymać laktację – jak to najlepiej zrobić?

Beata Kościńska-Klasa – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, nr rej. CNOL/411/2014/CDL; tel: 607 516 198

Jak zatrzymać laktację, żeby sobie nie zaszkodzić?

Karmienie piersią jest dla dziecka dobre z wielu powodów. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy mama chce zrezygnować z karmienia. Na przykład dlatego, że karmiła zalecane 6 miesięcy, albo karmi już 2 lata.

Najlepszymi sposobami, aby zatrzymać laktację są sposoby domowe. Oczywiście dostępne są również leki, w których składzie znajduje się bromokryptyna (hamuje wydzielanie prolaktyny i jest stosowana w leczeniu mlekotoku), ale pacjentki bardzo często źle się po nich czują. Na zmniejszenie laktacji można więc pić na przykład szałwię, ale nie należy karmić już wtedy dziecka. Decyzja o tym, że zaczynamy pić zioła, które hamują laktację, jest jednoczesnym odstawieniem dziecka od piersi, ponieważ substancje, które zawierają przechodzą do mleka, a nie są one dobre dla dziecka.

Jak zatrzymać laktację - farmaceutyki czy środki naturalne?

Można zatrzymać laktację środkami naturalnymi. Ale warto też pamiętać, że odciąganie pokarmu daje pewną wolność i mama może bez obaw wyjść z domu na kilka godzin. Nie trzeba rezygnować z karmienia.

Co robić, gdy trzeba wyjść z domu?

Jeżeli karmiąca mama musi pozostawić swoje dziecko pod opieką rodziny, na przykład na 6-12 godzin, ponieważ pracuje, a takie sytuacje oczywiście się zdarzają, to powinna odciągnąć mleko. Można je zostawić w temperaturze pokojowej nawet na 4 godziny. Jeśli to będzie dłużej niż 4 godziny, trzeba mleko wstawić do lodówki, gdzie spokojnie może poczekać na następne karmienie. Mama musi pamiętać, że powinna wziąć ze sobą laktator, ponieważ jeżeli karmi, to będzie miała przepełnione piersi i prawdopodobnie będzie nawet zmuszona pójść w jakieś ustronne miejsce (najczęściej do toalety) i odciągnąć pokarm, żeby czuć się komfortowo. Mamy nie powinny mieć żadnych wyrzutów sumienia – czasami zdarza się, że muszą wyjść z domu. Wtedy rodzina bez problemów powinna móc nakarmić dziecko zostawionym przez mamę pokarmem.

Może się tak zdarzyć, że bardzo przepełnione piersi będą dużym dyskomfortem dla kobiety. Może się zdarzyć, że gdzieś zatka się kanalik, dlatego należy po prostu odciągnąć nadmiar pokarmu.

Warto pamiętać, że karmienie piersią odgrywa ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, w tym w zapobieganiu cukrzycy oraz otyłości u dzieci, młodzieży i w dorosłym życiu, a także astmy i atopowego zapalenia skóry. Obniża również ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). 

 

 

Podsumowanie
Zatrzymać laktację - jak to najlepiej zrobić?
Tytuł
Zatrzymać laktację - jak to najlepiej zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *