Beata Kościńska-Klasa – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, nr rej. CNOL/411/2014/CDL; tel: 607 516 198
Jak zatrzymać laktację, żeby sobie nie zaszkodzić?
Karmienie piersią jest dla dziecka dobre z wielu powodów. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy mama chce zrezygnować z karmienia. Na przykład dlatego, że karmiła zalecane 6 miesięcy, albo karmi już 2 lata.
Najlepszymi sposobami, aby zatrzymać laktację są sposoby domowe. Oczywiście dostępne są również leki, w których składzie znajduje się bromokryptyna (hamuje wydzielanie prolaktyny i jest stosowana w leczeniu mlekotoku), ale pacjentki bardzo często źle się po nich czują. Na zmniejszenie laktacji można więc pić na przykład szałwię, ale wtedy nie należy już karmić dziecka. Decyzja o tym, że zaczynamy pić zioła, które hamują laktację, jest jednoczesnym odstawieniem dziecka od piersi. A to dlatego, że substancje, które zawierają zioła przechodzą do mleka, a nie są one dobre dla dziecka.
Co robić, gdy trzeba wyjść z domu?
Jeżeli karmiąca mama musi pozostawić swoje dziecko pod opieką rodziny, na przykład na 6-12 godzin, ponieważ np. pracuje, to powinna odciągnąć mleko. Można je zostawić w temperaturze pokojowej nawet na 4 godziny. Jeśli to będzie dłużej niż 4 godziny, trzeba mleko wstawić do lodówki. Tak przechowywane spokojnie może poczekać na następne karmienie. Mama musi pamiętać, że powinna wziąć ze sobą laktator, ponieważ jeżeli karmi, to będzie miała przepełnione piersi. Najprawdopodobniej będzie zmuszona pójść w jakieś ustronne miejsce i odciągnąć pokarm, żeby czuć się komfortowo. Mamy nie powinny mieć żadnych wyrzutów sumienia – czasami zdarza się, że muszą wyjść z domu. Wtedy rodzina bez problemów powinna móc nakarmić dziecko pokarmem, który zostawiła mama.
Może się tak zdarzyć, że bardzo przepełnione piersi będą dużym dyskomfortem dla kobiety, albo, że gdzieś zatka się kanalik. Dlatego należy po prostu odciągnąć nadmiar pokarmu.
Warto pamiętać, że karmienie piersią odgrywa ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, w tym w zapobieganiu cukrzycy oraz otyłości u dzieci i młodzieży oraz w dorosłym życiu. A także w zapobieganiu astmie i atopowemu zapaleniu skóry. Obniża również ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS).