Jelita to drugi mózg? Jak o nie dbać?

prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski – pediatra, gastroenterolog
Przychodnia PROSEN

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Jelita pochodzą z endodermy

Jelita stanowią bardzo ważną część układu pokarmowego. Są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych (głównie jelito cienkie) dostarczanych z pożywieniem oraz przetwarzanie tego, co zostanie (jelito grube), tak by organizm mógł te resztki wydalić.

Mózg ma mnóstwo różnych komórek nerwowych. Takie, które naśladują komórki ruchowe w mózgu i takie, które naśladują komórki czuciowe. Ma również komórki glejowe, czyli cały zestaw układu nerwowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ jelito pochodzi z endodermy, czyli wewnętrznego listka zarodkowego. Natomiast układ nerwowy, który się tam znajduje pochodzi z ektodermy. Wiadomo więc, że jest to układ nerwowy i to właśnie nazywamy mózgiem jelitowym. Dlatego właśnie powstają zaburzenia równowagi w obrębie tego układu. To jest podłoże całej gamy tak zwanych chorób czynnościowych. Istnieją specjalne kryteria rozpoznawania tych chorób, tzw. kryteria rzymskie. Były już II i III, a obecnie obowiązują IV kryteria rzymskie. Ostatnie kryteria wyraźnie pokazują, że zespół jelita drażliwego nie jest chorobą przewodu pokarmowego, tylko w pewnym sensie chorobą układu nerwowego przewodu pokarmowego.

Jelita są częścia układu pokarmowego.

Zdrowe jelita to zdrowie całego organizmu. Jeśli chcemy o nie dbać, to przede wszystkim musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Należy unikać nadmiaru słodyczy, mięsa i węglowodanów. Częściej sięgać po owoce i warzywa.

Jelita – jak o nie dbać?

Myślę, że aby dbać o jelita powinniśmy zachować umiarkowanie w jedzeniu. Należy uczyć dzieci poskramiania niedobrych apetytów na nadmiar słodyczy. Trzeba spożywać z umiarem produkty węglowodanowe, ale również mięso. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wegetarianizmu i weganizmu, jednak jest wyraźna tendencja w tradycji polskiej do spożywania zbyt dużej ilości mięsa.

Bardzo ważne jest również dbanie o pasaż przewodu pokarmowego, niedopuszczenie do zaparć. Warto dbać o odpowiednią dietę i przestrzegać odpowiedniego reżimu toaletowego. Tego reżimu powinny uczyć się dzieci, a potem przestrzegać go w dorosłym życiu. Zaparcie często wynika z zaaferowania, zapracowania i braku czasu na pobyt w ubikacji. Podobnie jak dla układu krążenia, również dla układu pokarmowego ważny jest ruch. Aktywność fizyczna poprawia motorykę jelit i wspomaga ewakuację stolca, przeciwdziałając w ten sposób zaparciom. Poza tym wzmaga apetyt oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej, choroby wrzodowej dwunastnicy, czy nowotworów żołądka i jelita grubego.

 

 

Podsumowanie
Jelita to drugi mózg? Jak o nie dbać?
Tytuł
Jelita to drugi mózg? Jak o nie dbać?
Opis

Dlaczego zdrowie jelit jest takie ważne? Za co odpowiada jelito cienkie, a za co grube? Jak dbać o jelita? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski – pediatra, gastroenterolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *