Kalendarz rozwoju hormonalnego

dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Kalendarz rozwoju hormonalnego każdego dziecka jest bardzo elastyczny i zindywidualizowany.

Kalendarz rozwoju hormonalnego dzieci jest trudnym tematem do opisania z tego względu, że przede wszystkim hormonalny rozwój dziecka jest bardzo zmienny.

Jeżeli dziecko nie zaczyna dojrzewać przed 8. rokiem życia jeżeli chodzi o dziewczynki, i przed 9. rokiem życia jeżeli chodzi o chłopców, to tak naprawdę nie mamy powodu do niepokoju. Jeśli to się przesuwa w ramach, które są przyjęte w tym dosyć skomplikowanym kalendarzu, to nie należy się tym martwić.

Pierwszorzędowe cechy płciowe 

Te pierwszorzędowe cechy płciowe, pierwsze etapy rozwoju zarówno u chłopców jak i dziewczynek są bardzo zmienne – w zależności od płci jak i wieku.

Pierwsza część rozwoju pierwszorzędowych cech płciowych u dziewczynek następuje w przedziale wiekowym od 8 do 14 lat. Jest to duży przestrzał wiekowy i nie należy martwić się ewentualnymi rozbieżnościami u dzieci. Dziewczynka, która ma ukończone 8 lat i miesiączkuje jest nadal w normie fizjologicznej, i dziewczynka, która ma 14 lat i nie miesiączkuje też jest w normie fizjologicznej. Dlatego też nie trzeba martwić się rozbieżnościami. Oczywiście wszystkie swoje zastrzeżenia trzeba konsultować z pediatrą, ale nie trzeba trzymać się tak bardzo sztywno tych ram, w które są ujęte. Kalendarz rozwoju hormonalnego powstał, aby usystematyzować w jakimś tam stopniu ocenę dojrzewania płciowego u dzieci.

endokrynolog

Pierwszorzędowe cechy płciowe to te, które zasadniczo odróżniają mężczyznę od kobiety. Do pierwszorzędowych cech płciowych zalicza się gruczoły płciowe, czyli gonady u mężczyzn – jądra, u kobiet – jajniki. Cechy, które zwykliśmy przypisywać płci: biusty, biodra, owłosione torsy, wysoki i niski głos to cechy trzeciorzędowe, a więc wcale nie najistotniejsze.

Cechy drugo- i trzeciorzędowe

Cechy drugorzędowe czy trzeciorzędowe, czyli cechy, które mamy już u osób dorosłych: w pełni rozwinięte piersi, w pełni rozwinięte owłosienie pachowe, łonowe mogą pojawiać się między 15. a 20. rokiem życia, a nawet później. W tym wypadku przedział czasowy jest naprawdę elastyczny i nie warto porównywać ze sobą rówieśników. Te granice są bardzo płynne.

Oczywiście warto  sprawdzać jak rozwija się dziecko. Dużo lepiej widać to u dziewczynek, gdzie te cechy są bardziej widoczne w postaci piersi czy miesiączkowania. U chłopców jest to trudniejsze, ponieważ dojrzewanie płciowe oceniamy poprzez wielkość jąder, wielkość prącia jest to siłą rzeczy trudniejsze do zauważenia; natomiast w momencie, gdy chłopiec zaczyna mieć owłosienie pachowe, łonowe czy bardziej zauważalny zarost, to wiemy, że  mamy etap rozwoju cech drugo- i trzeciorzędowych.

 

Zobacz też: 

Kalendarz rozwoju mowy.

Kiedy dziecko powinno chodzić. 

Kalendarz szczepień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *