Kardiomiopatia – co to za choroba?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Kardiomiopatia może doprowadzić do niewydolności serca

Istotą choroby są zmiany w budowie lewej komory serca, te zmiany postępują

Kardiomiopatia jest chorobą, która nie dotyczy samej anatomii serca, lecz histologicznej struktury i czynności samego mięśnia sercowego.

Klasyfikacja kardiomiopatii jest bardzo złożona. Generalnie rzecz biorąc są to choroby, w których może dochodzić do istotnego powiększenia lewej komory serca, albo do pogrubienia jej ścian, lub też zaburzeń jej czynności, zarówno skurczowej, jak i rozkurczowej.

Kardiomiopatia nie jest chorobą wtórną do żadnych innych chorób układu krążenia. Oznacza to, że pierwotnie jej istota zlokalizowana jest w samym mięśniu sercowym.

Kardiomiopatia to groźna choroba

Kardiomiopatia może przebiegać bezobjawowo. Chorobę bardzo często diagnozuje się trochę przez przypadek, np. dlatego, że w badaniu EKG wyszły jakieś nieprawidłowości.

Słaba tolerancja wysiłku fizycznego to sygnał alarmowy

Kardiomiopatia jest dość groźną chorobą, ponieważ ma charakter postępujący i w zaawansowanym stadium może doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego też, dzieci ze zdiagnozowaną kardiomiopatią muszą być pod opieką ośrodków referencyjnych kardiologii dziecięcej. Często wymagają również leczenia farmakologicznego, leczenia przeciwarytmicznego.

Kardiomiopatia – objawy

Oczywiście zdarza się, że taka choroba w początkowych kilku latach życia przebiega zupełnie bezobjawowo i bywa, że rodzice dowiadują się o tym, że ich dziecko cierpi na kardiomiopatię dopiero, kiedy ma kilkanaście lat. Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem, z którym zgłaszają się rodzice z dziećmi, jest obniżenie tolerancji wysiłku fizycznego. Ale często bywa też tak, że stawiamy to rozpoznanie dlatego, że stwierdzane są np. nieprawidłowości w badaniu EKG, które było wykonane z zupełnie innych powodów. Tak więc często diagnozujemy tę chorobę u dzieci, które nie mają żadnych objawów, troszeczkę przez przypadek.

Skutki kardiomiopatii

Kardiomiopatie to grupa chorób atakujących mięsień sercowy. Choroby na początku mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo, lecz z czasem prowadzą do niewydolności krążenia i chory miewa duszności, kaszle, czuje się zmęczony, może mieć obrzęki nóg oraz uczucie kołatania serca. Kardiomiopatie mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i pozagenetyczne.

 

Podsumowanie
Kardiomiopatia - co to za choroba?
Tytuł
Kardiomiopatia - co to za choroba?
Opis

Kardiomiopatia jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do niewydolności serca. Czym się objawia kardiomiopatia i jak ją leczyć, mówi dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *