Kardiomiopatia – co to za choroba?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Kardiomiopatia może doprowadzić do niewydolności serca

Kardiomiopatia jest chorobą, która nie dotyczy samej anatomii serca, lecz histologicznej struktury i czynności samego mięśnia sercowego. Klasyfikacja kardiomiopatii jest bardzo złożona. Generalnie rzecz biorąc są to choroby, w których może dochodzić do istotnego powiększenia lewej komory serca, albo do pogrubienia jej ścian, lub też zaburzeń jej czynności, zarówno skurczowej, jak i rozkurczowej. Kardiomiopatia nie jest chorobą wtórną do żadnych innych chorób układu krążenia. Oznacza to, że pierwotnie jej istota zlokalizowana jest w samym mięśniu sercowym.

Kardiomiopatia to groźna choroba

Kardiomiopatia może przebiegać bezobjawowo. Chorobę bardzo często diagnozuje się trochę przez przypadek, np. dlatego, że w badaniu EKG wyszły jakieś nieprawidłowości.

Słaba tolerancja wysiłku fizycznego to sygnał alarmowy

Kardiomiopatia jest dość groźną chorobą, ponieważ ma charakter postępujący i w zaawansowanym stadium może doprowadzić do niewydolności serca. Dlatego też, dzieci ze zdiagnozowaną kardiomiopatią muszą być pod opieką ośrodków referencyjnych kardiologii dziecięcej. Często wymagają również leczenia farmakologicznego, leczenia przeciwarytmicznego. Oczywiście zdarza się, że taka choroba w początkowych kilku latach życia przebiega zupełnie bezobjawowo i bywa, że rodzice dowiadują się o tym, że ich dziecko cierpi na kardiomiopatię dopiero, kiedy ma kilkanaście lat. Najczęściej pierwszym niepokojącym objawem, z którym zgłaszają się rodzice z dziećmi, jest obniżenie tolerancji wysiłku fizycznego. Ale często bywa też tak, że stawiamy to rozpoznanie dlatego, że stwierdzane są np. nieprawidłowości w badaniu EKG, które było wykonane z zupełnie innych powodów. Tak więc często diagnozujemy tę chorobę u dzieci, które nie mają żadnych objawów, troszeczkę przez przypadek.

Kardiomiopatie to grupa chorób atakujących mięsień sercowy. Choroby na początku mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo, lecz z czasem prowadzą do niewydolności krążenia i chory miewa duszności, kaszle, czuje się zmęczony, może mieć obrzęki nóg oraz uczucie kołatania serca. Kardiomiopatie mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i poza genetyczne.

 

Podsumowanie
Kardiomiopatia - co to za choroba?
Tytuł
Kardiomiopatia - co to za choroba?
Opis

Kardiomiopatia jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do niewydolności serca. Czym się objawia kardiomiopatia i jak ją leczyć, mówi dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *