Jak karmić dziecko? Sztuka karmienia dzieci

 dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Jak karmić dziecko? Czym karmić dziecko?

Warto pamiętać o tym, w jakiej formie podajemy dziecku jedzenie.

Oczywiście na początku nie mamy zbyt wielu możliwości, bo gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy inne niż mleko matki, te posiłki muszą być zmielone albo w formie papki.

jak jeść

Człowiek je oczami, a dzieci nie różnią się w tej materii od dorosłych. Z większą przyjemnością synek lub córeczka zjedzą pomidorową biedronkę na łączce z sałaty niż burą masę, choćby była kopalnią mikroelementów.

Warto jednak pamiętać o tym, że dziecko patrzy na to co je. To, w jaki sposób wygląda jedzenie ma zasadnicze znaczenie dla dziecka. Dobrym sposobem jest samemu spróbować posiłek przygotowany dla dziecka i ocenić samemu jaka jest szansa zjedzenia go w tej formie. Bo gdy damy dziecku kanapkę, która wygląda jak uśmiechnięta buzia albo statek, to ono ją chętnie zje. Najskuteczniej zachęcimy dziecko do jedzenia, gdy ono będzie samo sobie przygotowywało kanapkę na pierwsze śniadanie albo asystowało przy gotowaniu. Wiadomo, że to wymaga od rodziców większego zaangażowania, ale to jedna z najlepszych metod uczenia dziecka zdrowego odżywiania. 

Złota reguła żywienia dzieci

Warto także zapamiętać regułę: 5-2-1-0. Chodzi tu o podawanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, ograniczenia telewizji do 2 godzin tygodniowo, spędzania przynajmniej jednej godziny dziennie na aktywności fizycznej. Zero oznacza: 0 słodkich napojów, 0 gazowanych napojów.

Wiem kiedy jem! 

Bardzo dużym błędem popełnianym przez rodziców jest karmienie, kiedy dziecko nie zwraca na to uwagi. To jest kardynalny błąd, bo dziecko musi się skupić na tym co je, kiedy je i w jaki sposób je. 

Jedzenie przed telewizorem

Tak naprawdę takim zasadniczym błędem w ogóle jest jedzenie przed telewizorem. Dowiedziono, że siedząc przed telewizorem, zwracając uwagę na zupełnie inne sytuacje, które wokół nas się dzieją, nie skupiamy się na tym ile jemy i co jemy.

otyłość dzieci

Jeśli dziecko będzie jadło świadomie, to będzie jadło dobrze. Odwracanie uwagi od tego, co się je powoduje, że dzieci albo się przejadają, albo jedzą byle co. To także budowanie niezdrowych nawyków życiowych i żywieniowych.

Bardzo pożytecznym zaleceniem, które Amerykańskie Towarzystwo Pediatrii wystosowało w sprawie żywienia dzieci i walki z nawykiem przesiadywania przed telewizorem, jest absolutny zakaz oglądania telewizji u dzieci do drugiego roku życia. To niesamowite, bo pokazuje tak naprawdę, że to telewizja, wydawałoby się, jest czynnikiem wspomagającym rodziców, bo domowy niejadek patrzy w ekran i zjada obiadek, super! Nie! To jest wielki błąd, bo dziecko tak naprawdę nie pamięta, że ono w ogóle jadło. Nie uczy się więc do czego służy jedzenie i jakie jest zdrowe jedzenie.

Zobacz też:

Otyłość u dzieci

Siatki centylowe

Bilanse pediatryczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *