Kaszel u dzieci – suchy i mokry

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Kaszel u dzieci może być początkiem każdej infekcji

Gdy dziecko zaczyna kaszleć

Kaszel u dzieci, kiedy się pojawia, budzi u rodziców niepokój oraz pytanie: jaki to rodzaj kaszlu i jak sobie z nim radzić? Niezależnie od tego, czy kaszel jest mokry czy suchy, warto od razu zrobić dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Do nosa psiknąć wodę morską, a jeśli dziecko bardzo kaszle – psiknąć też preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny do gardła. To zapobiegnie rozwojowi infekcji. Bardzo często te trzy rzeczy: inhalacje, preparat do nosa i do gardła wystarczają, żeby infekcja się nie rozwijała. Dzięki temu, że nawilżamy drogi oddechowe, bakterie lub wirusy, które znajdują się w oskrzelach i ogólnie – w górnych drogach oddechowych, zostają wypłukane. Nie dajemy im możliwości przyklejenia się do błony śluzowej. Dlatego zachęcam, by inhalacje robić od razu, nie czekając na decyzję pediatry, ani na to, aż infekcja się rozwinie.

Kaszel u dzieci może być mokry lub suchy.

Kaszel u dzieci najlepiej od razu “zaatakować” inhalacjami z soli fizjologicznej. W ten sposób nawilżymy drogi oddechowe i wypłuczemy bakterie lub wirusy znajdujące się w drogach oddechowych.

Suchy czy mokry?

Często trudno jest rozpoznać czy kaszel jest mokry, bo są zmiany na oskrzelach (zalega tam wydzielina), czy jest mokry, bo wydzielina spływa z nosa. Tego rodzice zazwyczaj nie potrafią rozróżnić. Jak jest mokry, to po prostu jest mokry.  Dziecko coś odpluwa, odkrztusza, widać, że coś mu przeszkadza. Mokry kaszel najczęściej oznacza początek infekcji wirusowej. Warto jednak pamiętać, że jeśli dziecko kaszle, ale nie ma zielonej wydzieliny, ani gorączki, czy innych objawów, sam kaszel nie jest powodem do niepokoju. W takiej sytuacji infekcję wirusową leczymy objawowo. Przy mokrym, intensywnym kaszlu możemy robić dziecku również inhalacje z soli 3-procentowej, czyli bardziej oczyszczającej niż sól fizjologiczna. Sól 3-procentowa bardzo dobrze radzi sobie z wydzieliną i ładnie oczyszcza górne drogi oddechowe. Sam kaszel, bez względu na to, czy jest suchy czy mokry, może być początkiem każdej infekcji, np. zapalenia oskrzeli. W obu przypadkach infekcje te mogą się rozwijać w każdą stronę i nie ma żadnej reguły mówiącej, że suchy kaszel zapowiada taką chorobę, a mokry – inną.

Leki z domowej apteki

U dzieci dobrze sprawdzają się także domowe preparaty, na przykład syrop z cebuli lub czosnku, napary ziołowe z majeranku czy rumianku. Są to leki, które nie ingerują chemicznie w organizm dziecka, a jednocześnie są bardzo skuteczne. Wielu rodziców je stosuje i dzieciaki dobrze je tolerują ponieważ nie ma w nich drażniących substancji. Dlatego bardzo polecam takie domowe metody walki z kaszlem.

Zobacz też:

Stan podgorączkowy – co robić?

Grypa – przebieg i powikłania

Leki przeciwgorączkowe – kiedy i jak podawać?

 

Podsumowanie
Kaszel u dzieci - suchy i mokry
Tytuł
Kaszel u dzieci - suchy i mokry
Opis

Kaszel u dzieci może oznnaczać poczatek infekcji. Dlatego, najlepiej od razu zrobić dziecu inhalacje z soli fizjologicznej. Nawilżymy drogi oddechowe, wypłuczemy bakterie i zapobiegniemy rozwojowi infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *