Katar sienny – objawy, leczenie

dr n. med. Agnieszka Krauze – pediatra, alergolog

http://prosen.pl/
https://www.facebook.com/Prosen.Przychodnia.Specjalistyczna/

Katar sienny to przewlekła choroba zapalna

Objawy kataru siennego, alergicznego są podobne do kataru, który często towarzyszy przeziębieniom. Są to: zatkany nos, kichanie, ból głowy. Jak zatem odróżnić od siebie te dwie dolegliwości? Przy katarze alergicznym występują dodatkowe objawy, takie jak napadowe kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, swędzenie w nosie.

Katar sienny to stara nazwa alergicznego nieżytu nosa. Dlaczego sienny? Ponieważ kiedyś to było przede wszystkim uczulenie na siano, czyli ogólnie na trawę. Alergiczny nieżyt nosa może być jednak objawem uczulenia na liczne alergeny. Mogą to być rośliny, trawy, drzewa, chwasty, ale też roztocza kurzu domowego, grzyby pleśniowe czy sierść zwierząt.

Alergiczny nieżyt nosa objawia się zwykle wodnistym wyciekiem lub zatkaniem nosa, albo jednym i drugim. Powinna też zaistnieć korelacja objawów i kontaktu z alergenem. Na przykład katar alergiczny spowodowany uczuleniem na rośliny występuje w określonych porach roku. Jeśli chodzi o uczulenie na roztocza czy zwierzęta, może to być dolegliwość całoroczna, jeśli kontakt z tymi alergenami jest stały.

Katar sienny to alergiczny nieżyt nosa.

Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa może być reakcją uczuleniową na sierść zwierząt. W takim przypadku, jeśli kontakt z alergenem jest stały, będzie to dolegliwość permanentna, wymagająca długotrwałego leczenia objawowego.

Katar sienny – czy istnieją bezpieczne dla dzieci środki antyalergiczne?

Środki antyalergiczne to leki. A leki są bezpieczne. W zależności od rejestracji danego preparatu można go stosować. Stosowanie konkretnego leku u dzieci uzależnione jest od wieku na jaki został zarejestrowany, jakie przeszedł badania. Są bardzo różne leki, starszej i nowszej generacji. Leki nowej generacji są bezpieczne, można je podawać przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Katar sienny – sterydy

Dostępne są także sterydy, które można podawać dzieciom. W alergicznym nieżycie nosa, jeżeli podajemy steryd do nosa i to działa, to lek dociera do miejsca, w którym występują objawy. Nie trzeba już wtedy podawać leku ogólnego. Przy leczeniu alergicznego nieżytu nosa wykorzystuje się leki, które są bardzo skuteczne. Należy je stosować, żeby  zniwelować objawy. Również w leczeniu astmy oskrzelowej sterydy należą do leków podstawowych. Pacjenci biorą je miesiącami, czasem latami. Przy katarze siennym, w zależności od objawów i rodzaju alergii, leczenie może trwać bardzo długo. Jeżeli mamy do czynienia z uczuleniem na pyłki, czas podawania preparatów sterydowych jest krótki. Natomiast, jeżeli pacjent ma alergię na roztocza kurzu domowego, często musi długo brać lek. Przy stosowaniu miejscowym nowoczesne preparaty nie mają żadnych skutków ubocznych.

 

 

Podsumowanie
Katar sienny - objawy, leczenie
Tytuł
Katar sienny - objawy, leczenie
Opis

Co to jest katar sienny? Jakie daje objawy? Czym różni się od zwykłego kataru i jak go leczyć? Na te pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Krauze - pediatra, alergolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *