Kolka niemowlęca. Tylko spokój nas uratuje.

dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Kolka niemowlęca – pogromca rodziców

Przyczyny kolki nie są do końca zbadane. W związku z tym sposoby radzenia sobie z nią są

Sprawdzonym sposobem na zapobieganie kolce i jej łagodzenie jest herbatka z nasion kopru włoskiego. 

tradycyjne i intuicyjne.

Kolka pojawia się najczęściej między 4 a 6 tygodniem życia, trwa do 4 miesiąca życia. Atak kolki zaczyna się gwałtownie i równie nagle kończy. Wśród możliwych przyczyn kolki wymienia się niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego niemowlęcia. Podejrzewa się, że maluszek płacząc lub jedząc połyka nadmiernie powietrze, a to z kolei wywołuje gazowanie jelita. Być może dziecko jest na coś uczulone. A może mama jest w złym nastroju…

Kolka niemowlęca – zachowaj spokój

Jeżeli chodzi o metody radzenia sobie z kolką niemowlęcą, to tak naprawdę powinniśmy skupić się na tym, w jaki sposób nasze dziecko reaguje spokojnie, pozytywnie na nasze emocje, na nasze zachowania. Innymi słowy: to my musimy zachować spokój.

Są też takie metody, które nie odnalazły jakiegoś dowodu naukowego, aczkolwiek niejednokrotnie w praktyce pediatry można przekonać się o ich skuteczności. Niektórzy rodzice zgłaszają mi, że dziecko mniej płacze i te objawy kolki niemowlęcej są łagodniejsze, gdy używają  smoczka, wożą dziecko samochodem po wybojach, włączają jednostajną muzykę relaksacyjną, jednego tonu, który dziecko będzie wiązało z takim azylem, ze spokojem. Czyli dobrze jest wyrobić w dziecku skojarzenie spokojnej muzyki z dobrym samopoczuciem. Można to osiągnąć przez włączanie tej muzyki także wtedy, gdy dziecko jest bardzo spokojne i zadowolone. Takie metody jak noszenie i uspokajanie dziecka na rękach, ewentualnie zasypianie z dzieckiem – to są metody, które faktycznie w jakimś tam stopniu mogą załagodzić objawy kolki niemowlęcej.

Koper włoski – natura ma moc!

Koper ma działanie rozkurczowe i działa jak naturalny espumisan. Jełśi herbatki nei można podac dziecku powinna pić ją mama. Podaj dziecku preparat łagodzący kolkę. Wśród środków dostępnych bez recepty są m.in. preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego i rumianku. Jeśli dziecko miało wcześniej ataki kolki, takie preparaty możesz podawać profilaktycznie, by nie dopuszczać do jej nawrotów.
Jeśli karmisz piersią, warto pić herbatkę antykolkową – jej składniki przenikną do mleka. Wtedy jednak nie podawaj już dziecku żadnego preparatu bez konsultacji z lekarzem. Do pediatry powinnaś udać się również wówczas, gdy napady kolki powtarzają się dłużej niż przez 3–4 dni

mamaville

 

 

 

 

One thought on “Kolka niemowlęca. Tylko spokój nas uratuje.

  1. Polecam wypróbować kropelki esputicon. Ja przetestowałam je na dwójce moich dzieci i bardzo się cieszę, że nasz lekarz nam je polecił, bo jak słucham opowiadań innych kobiet, w jaki sposób u nich przebiegały kolki, to mi jest ich bardzo szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *