Kolka niemowlęca. Tylko spokój nas uratuje.

dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Kolka niemowlęca – pogromca rodziców

Przyczyny kolki nie są do końca zbadane. W związku z tym sposoby radzenia sobie z nią są tradycyjne i intuicyjne.

Kolka pojawia się najczęściej między 4 a 6 tygodniem życia, trwa do 4 miesiąca życia. Atak kolki zaczyna się gwałtownie i równie nagle kończy. Wśród możliwych przyczyn kolki wymienia się niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego niemowlęcia. Podejrzewa się, że maluszek płacząc lub jedząc połyka nadmiernie powietrze, a to z kolei wywołuje gazowanie jelita. Być może dziecko jest na coś uczulone. A może mama jest w złym nastroju…

Kolka niemowlęca – zachowaj spokój

Sprawdzonym sposobem na zapobieganie kolce i jej łagodzenie jest herbatka z nasion kopru włoskiego. Koper ma działanie rozkurczowe i działa jak naturalny Espumisan. Jeśli herbatki nie można podać dziecku, powinna pić ją mama.

Jeżeli chodzi o metody radzenia sobie z kolką niemowlęcą, to tak naprawdę powinniśmy skupić się na tym, w jaki sposób nasze dziecko reaguje spokojnie, pozytywnie na nasze emocje, na nasze zachowania. Innymi słowy: to my musimy zachować spokój.

Są też takie metody, które nie odnalazły jakiegoś dowodu naukowego, aczkolwiek niejednokrotnie w praktyce pediatry można przekonać się o ich skuteczności. Niektórzy rodzice zgłaszają mi, że dziecko mniej płacze i te objawy kolki niemowlęcej są łagodniejsze, gdy używają  smoczka, wożą dziecko samochodem po wybojach, włączają jednostajną muzykę relaksacyjną, jednego tonu, który dziecko będzie wiązało z takim azylem, ze spokojem. Czyli dobrze jest wyrobić w dziecku skojarzenie spokojnej muzyki z dobrym samopoczuciem. Można to osiągnąć przez włączanie tej muzyki także wtedy, gdy dziecko jest bardzo spokojne i zadowolone. Takie metody jak noszenie i uspokajanie dziecka na rękach, ewentualnie zasypianie z dzieckiem – to są metody, które faktycznie w jakimś tam stopniu mogą załagodzić objawy kolki niemowlęcej.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *