Atopowe Zapalenie Skóry – leczenie

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Atopowie Zapalenie Skóry – jego leczenie  jest prawdziwą wymagającą sztuką

Skuteczne leczenie AZS wymaga ogromnej wiedzy lekarza, dużej cierpliwości w postępowaniu, bardzo dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem.

Spotykamy się z tym, że pacjenci z Atopowym Zapaleniem Skóry  chodzą od przychodni do przychodni, dlatego że nie mają zaufania do lekarza, który postawił takie rozpoznanie czy zaproponował dane leczenie. Nie ma takich schematów leczenia, które możemy zaproponować pacjentowi, np. włączyć dany lek, dane maści i będzie dobrze. Do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie i to wymaga rzeczywiście bardzo dobrej współpracy lekarza i pacjenta. Leczenie atopowego zapalenia skóry zależy od różnych czynników – przede wszystkim od wieku pacjenta. U niemowląt i małych dzieci do 3.-4. roku życia, staramy się stosować leczenie łagodne. Osoby starsze możemy leczyć również w sposób agresywny.

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest sztuką

Atopowe zapalenie skóry nie może obejść się bez emolientów Emolienty to ogólna nazwa środków natłuszczających skórę. Warstwa natłuszczająca hamuje nieco parowanie i zatrzymuje wodę, co powoduje, że skóra jest mniej skłonna do podrażnień.

Leczenie miejscowe

Leczenie zależy też od tego jaka jest postać AZS, czy jest to choroba o łagodnym, średnim czy ciężkim przebiegu. W większości przypadków choroby o lekkim i średnim przebiegu wystarczy leczenie miejscowe. Opiera się ono przede wszystkim na preparatach glikokortykosteroidowych miejscowych, czyli popularnie mówiąc – na sterydach. Sterydy są bardzo nielubiane przez wielu ludzi. Wielu rodziców ma duże obiekcje, żeby włączać preparat steroidowy do stosowania na skórę. Istnieje u nas niewątpliwie taka sterydofobia. Natomiast mądre leczenie sterydami, leczenie w okresie, kiedy zmiany skórne tego wymagają, z dokładną instrukcją stosowania konkretnych sterydów i przestrzeganiem czasu leczenia, nigdy nie zrobiło nic złego skórze, a tylko pomogło bardzo szybko opanować przewlekły stan zapalny.

Emolienty

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest używanie emolientów, czyli środków, które mają zregenerować skórę, uczynić ją mniej przepuszczalną dla alergenów, odbudować płaszcz lipidowy i podnieść komfort pacjenta – regularne stosowanie emolientów pozwala również ograniczyć świąd. W Polsce niestety lek emolientowy jest bardzo zróżnicowany i nie ma takich podstaw prawnych, które by regulowały ten rynek.

Tak naprawdę emolientem nazywamy każdy preparat, który nakładamy na skórę – czy będzie to zwykły, popularny drogeryjny środek nawilżająco-natłuszczający, preparat na receptę, czy krem lub maść robione w aptece- to wszystko nazywamy emolientami. One są podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry, zwłaszcza w okresach remisji, regularne stosowanie emolientów pozwala bowiem na wydłużenie okresu remisji, czyli zmniejszenie ilości nawrotów.

Czy Atopowe Zapalenie Skóry można wyleczyć?

Takie pytanie pozostaje bez odpowiedzi, ponieważ skłonność do atopii może istnieć do końca życia. My nie potrafimy wyleczyć atopowego zapalenia skóry. Możemy złagodzić objawy, możemy trochę zmienić środowisko, żeby zmiany skórne były mniejsze. Można również liczyć na to, że w miarę upływu lat objawy atopowego zapalenia skóry będą coraz bardziej łagodne. Istnieje jednak ryzyko, że wtedy okaże się na przykład, że dziecko jest uczulone na trawy, zboża, czyli na alergeny wziewne, i rozwiną się choroby charakterystyczne, takie jak alergiczny nieżyt nosa czy wręcz astma oskrzelowa.

 

Podsumowanie
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Tytuł
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Opis

Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest łatwe. O tym, od czego zależą poszczególne metody i jak można leczyć tę chorobę, mówi dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *