Leczenie skoliozy – operacja czy gorset?

Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii

Gabinet rehabilitacji rehaSmart

rehasmart.pl

Leczenie skoliozy – kiedy gorset?

W przypadku dziecka, które w wieku roku czy 3 lat już ma skrzywienie boczne lub skoliozę, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to będzie postępowało wraz z jego rozwojem.

Przede wszystkim należy uważnie obserwować dzieci, u których skolioza została zdiagnozowana we wczesnym wieku. Kiedy nieuniknione jest leczenie skoliozy za pomocą gorsetu? Przede wszystkim wtedy, kiedy mamy dużą progresję skrzywienia, ponad 30-40 stopni. Pierwszym krokiem jest rzeczywiście za pomocą gorsetu.

Jeżeli mówimy o długości stosowania gorsetu, jest to bardzo indywidualne, w zależności od od tego, jaki mamy przypadek, jakie jest dziecko. Najczęściej gorset należy nosić prawie całą dobę. Wskazania są najczęściej takie, żeby dziecko nosiło gorset przez 20 godzin, zazwyczaj przez kilka miesięcy. Potem przez kilka miesięcy mamy wyjście z tego gorsetu, a następnie stabilizację pozycji kręgosłupa ćwiczeniami.

Leczenie skolizoy ma na celu niepogłębianie się choroby.

Leczenie skoliozy zależy od stopnia deformacji kręgosłupa. Czasami wystarczą ćwiczenia. Przy bardziej zaawansowanej chorobie natomiast konieczne jest zastosowanie gorsetu albo interwencja chirurgiczna.

Leczenie skoliozy – wskazania do operacji

W przypadku operacji dzieci bardzo dobrze funkcjonują po takich zabiegach. Dosyć szybko wracają do aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o swobodną aktywność to czas do 6 miesięcy. Jeżeli mówimy o sporcie zawodowym (po operacji nie ma ku temu przeciwwskazań), dziecko po około roku jest w stanie wrócić do normalnej aktywności sportowej, nawet wyczynowej.

Oczywiście osoby po operacji muszą siebie dbać. Takie osoby wiedzą, że ćwiczenia fizyczne wskazane są u nich właściwie już zawsze. Nie mówimy o ćwiczeniach, które dotyczą małych dzieci, ale po prostu o tym, żeby być aktywnym fizycznie w wieku dorosłym, żeby mieć odpowiedni gorset mięśniowy.

Często pojawiają się pytania dotyczące kifozy i lordozy u dzieci. Czasami rodzice przychodzą i mówią: moje dziecko ma kifozę. Kifoza i lordoza to fizjologiczne kształty kręgosłupa. W odcinku lędźwiowym i w odcinku szyjnym mamy fizjologicznie lordozę. Natomiast w odcinku piersiowym mamy kifozę. Jest to właściwe, prawidłowe ukształtowanie kręgosłupa. Czasami lordoza lub kifoza może być zbyt duża albo zbyt mała. Wszystkie odchylenia od tej normy, zarówno wypłaszczenie tego fizjologicznego kształtu kręgosłupa, jak i pogłębienie nie jest korzystne. Ten właściwy, fizjologiczny kształt jest optymalny do prawidłowego przenoszenia obciążeń. Każde odchylenie od normy będzie powodowało, że taki kręgosłup jest bardziej predysponowany do przeciążeń.

 

 

 

Podsumowanie
Leczenie skoliozy - operacja czy gorset?
Tytuł
Leczenie skoliozy - operacja czy gorset?
Opis

Leczenie skoliozy nie musi oznaczać noszenia gorsetu. Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii, mówi o tym kiedy stosuje się gorset, a kiedy konieczna jest operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *