Leczenie zeza u dzieci – w jakich przypadkach należy je wdrożyć?

dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika

Kiedy należy podjąć leczenie zeza?

Istnieje szereg objawów, często ignorowanych przez lekarzy, które wskazują na to, że dziecko ma zaburzenia ruchów gałek ocznych. Należy do nich na przykład przechylanie głowy w lewo lub w prawo.

Leczenie zeza podejmujemy w bardzo konkretnych przypadkach. Pierwszym z nich jest prostu jawny zez, czyli widoczne odchylenie gałki ocznej. Jest ono szpecące i powoduje, że pacjent nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Istnieje też szereg objawów, często pomijanych przez lekarzy, okulistów czy pediatrów, które stanowią duży problem w rozwoju dziecka. Objawami, świadczącymi o zaburzonych ruchach gałek ocznych są na przykład: przechylanie i skręcanie głowy na którąkolwiek ze stron, unoszenie, opuszczanie lub przechylanie brody. W takich sytuacjach leczenie zeza nie tylko przywraca ustawienie oczu, ale też wyrównuje ustawienie głowy. To powoduje, że w przyszłości dziecko nie będzie miało problemów ze skrzywieniem kręgosłupa i wadą postawy.

Leczenie zeza w niektórych przypadkach jest konieczne.

Leczenie zeza należy podjąć np, wtedy, kiedy wyraźnie widać, że dziecko ma zaburzenia ruchów gałek ocznych. Wskazaniem do leczenia zeza jest także podwójne widzenie.

Nieleczony zez – konsekwencje

Kolejną przyczyną, dla której podejmujemy leczenie zeza są, fachowo mówiąc, objawy astenopijne. Są to takie objawy, które powodują, że człowiek męczy się przy pracy wzrokowej, szczególnie pracy z bliska, np. przy komputerze. Pojawiają się wtedy bóle głowy o charakterystycznym uczuciu ucisku między oczami, czasami oczy robią się czerwone i podrażnione. Przypomina to zapalenie spojówek. Przyczyną tego typu objawów jest często właśnie nieleczony zez. W przypadku małego dziecka, które samo nie zgłosi takich objawów, możemy zorientować się, że ma problem z oczami, po tym, że nie potrafi skoncentrować się na pracy wzrokowej z bliska, na robieniu szlaczków, równym pisaniu czy na odrabianiu lekcji. To wszystko może być związane z nieleczoną chorobą zezową.

Podwójne widzenie

Ostatnim powodem, dla którego podejmujemy leczenie zeza jest podwójne widzenie. Występuje ono częściej u osób dorosłych, ale zdarza się również u małych dzieci, szczególnie w niektórych specyficznych typach zeza. Jeżeli nie podejmiemy leczenia zeza u małego dziecka to ryzykujemy, że nie rozwinie się u niego widzenie obuoczne, czyli widzenie stereoskopowe. Dodatkowo, koordynacja między narządem wzroku a ręką będzie gorsza, będzie ono miało problemy z nauką i pracą z bliska. Może cierpieć na bóle głowy i oczu przy dłuższej pracy z bliska oraz, tak jak już wspomniałem, może to być przyczyną wykrzywień kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym.

 

 

Podsumowanie
Leczenie zeza u dzieci - kiedy należy je zacząć?
Tytuł
Leczenie zeza u dzieci - kiedy należy je zacząć?
Opis

Zez to nie tylko kwestia wyglądu. Nieleczona choroba zezowa może doprowadzić do tego, że u dziecka nie rozwinie się widzenie obuoczne, gorsza też może być koordynacja oko-ręka. O tym, w jakich przypadkach należy leczyć zeza, mówi dr hab. n. med. Piotr Loba – specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgi Oka Laser, Kliniki prof. Jerzego Szaflika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *