Leki na depresję – czy można je stosować u dzieci?

Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden

www.inner-garden.pl

Leki na depresję nie są tak skuteczne u dzieci

Farmakoterapię przy leczeniu depresji można stosować także się u dzieci. Badania pokazują jednak, że  w przypadku dzieci i nastolatków nie są tak skuteczne, jak w przypadku dorosłych.

Z kolei inne badania mówią, że najlepsza jest terapia łączona, to znaczy psychoterapia i leki na depresję. Niestety, z jeszcze innych badań wynika, że aż u 40% leczonych dzieci i nastolatków nie ma poprawy, pomimo leczenia psychoterapeutycznego i farmakologicznego. W takiej sytuacji cały czas oddziałujemy terapeutycznie, możemy też spróbować zmienić nurt terapii.

Leki na depresję należy łączyć z psychoterapią dziecka.

Leki na depresję w przypadku dzieci i młodzieży nie zawsze są skuteczne. Najlepiej łączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza w terapii jest relacja. Trzeba znaleźć dobrego terapeutę, z którym dziecko załapie kontakt.

Lecznicza moc relacji z pacjentem

Czasami zdarza się, że nurt poznawczo-behawioralny, który jest zachwalany jako jeden z najskuteczniejszych w leczeniu zaburzeń depresyjnych u dzieci, niekoniecznie sprawdza się u wszystkich nastolatków. Trzeba znaleźć taki nurt terapii, w którym dziecko najlepiej się poczuje i terapeutę, z którym złapie dobry kontakt. Pamiętajmy, że to co leczy, zarówno w życiu, jak i w terapii, to relacja. Nie narzędzia ani techniki, ale stosunek drugiej osoby, tej najbliższej, do nas. Terapeuta staje się takim przejściowym obiektem, rodzicem wypożyczonym na czas terapii. Z dobrym terapeutą dziecko nawiązuje bardzo silną, leczącą więź. A jest ona lecząca, ponieważ opiera się na głębokim szacunku, akceptacji i zrozumieniu. To jest właśnie to, co leczy i to, czym „leczymy” swoje dzieci w domu.

Z depresją do szkoły?

Czy jeżeli dziecko cierpi na depresję, należy posyłać je do szkoły? Jest to bardzo indywidualna sprawa i naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trzeba dobrze poznać sytuację danego nastolatka. Sprawdzić, co się dzieje w jego domu, w jego środowisku szkolnym, wśród rówieśników. Jeżeli jednak okaże się, że szkoła jest głównym stresorem i generuje najwięcej problemów, to rzeczywiście można się zastanowić nad przeniesieniem dziecka do innego środowiska. Można też rozważyć przerwę od szkoły. Czasami lepiej, żeby dziecko straciło rok nauki, niż rodzice – dziecko. Zmęczenie spowodowane szkołą, ilością obowiązków, presja szkolna, wszystko to może generować stany około depresyjne. Jednak, istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że rozwiną się objawy depresyjne w szkole, do której dziecko lubi chodzić, niż w takiej, która ma bardzo wysokie wymagania i dostarcza ogromnej porcji stresorów. A jeżeli na dodatek źle dzieje się w rodzinie i panuje w niej przemocowy klimat, to jest bardzo niebezpieczne dla dziecka.

 

 

Podsumowanie
Leki na depresję - czy można je stosować u dzieci?
Tytuł
Leki na depresję - czy można je stosować u dzieci?
Opis

Depresja u dzieci to coraz powszechniejsze zjawisko. Należy pamiętać, że jest to podstępna i groźna choroba, którą trzeba leczyć. Czy można ją leczyć antydepresantami i w jakim stopniu są one skuteczne, mówi Anna Czarnecka – psychoterapeutka, współwłaścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *