dr Michał Mularczyk – internista, dietetyk, kardiolog interwencyjny
www.bezkalorii.pl
Menu cukrzyka nie może zawierać słodyczy
Prowadzenie dietetyczne dzieci w wieku szkolnym, czy w ogóle dzieci chorych na cukrzycę, które mają kontakt z innymi zdrowymi dziećmi jest ekstremalnie trudne. Takie dziecko nie rozumie, że dla niego batonik czy cukierek jest toksyną. Pacjenci powinni mieć przy sobie coś słodkiego, dlatego że kiedy nagle spadnie im stężenie glukozy we krwi, będą musieli szybko zjeść jakiegoś batonika. Wtedy ich stan się poprawi. Przedawkowali insulinę, czy jakieś inne tabletki – tak jak pacjenci z innymi typami cukrzycy. To jest takie usprawiedliwienie: oj, słabo się czuję – więc sięgam po cukierka. A w menu cukrzyka cukierki są zakazane.
Desery to wróg cukrzyka
Trzeba pamiętać, że cukier z cukiernicy czy cukier batoniku składa się z glukozy. Ale zawiera też fruktozę, która jest zupełnie inaczej metabolizowana, powoduje otłuszczenie narządów i błyskawiczne tycie. Jeżeli dziecko choruje na cukrzycę, kupmy mu saszetki z glukozą, która jest mniej słodka. Jej smak nie jest tak atrakcyjny. Fruktoza jest dużo słodsza. Takie saszetki dostępne są bez problemu w aptece.
Generalnie, jeżeli coś zjemy, musimy zażyć insulinę szybko działającą. Przyjąć ją podskórnie lub za pomocą pompy insulinowej. Tu bardzo ważna jest współpraca, ponieważ każde dziecko wymaga innych dawek. Zarówno rodzic, jak i dziecko muszą się tego nauczyć. Niestety, kiedy dziecko jest w szkole widzi, że inne dzieci jedzą cukierki, batoniki i też ma ochotę na coś słodkiego. Dlatego jestem za bezwzględnym zakazem przynoszenia słodyczy do szkoły. To powinno być w jakiś sposób karane – ocenami czy finansowo. Słodycze naprawdę szkodzą. Dzieci o tym nie wiedzą. Skąd mają wiedzieć, skoro wszyscy to jedzą? Nie wiedzą, że słodycze są niezdrowe i nie znają konsekwencji ich jedzenia. Kiedy już je poznają na sobie – jest za późno.
Węglowodany w menu cukrzyka
Indeks glikemiczny jest ważny, jednak dla pacjentów z cukrzycą najważniejsza jest zawartość węglowodanów, czyli cukrów, w danym produkcie. To, czy one są mniej czy bardziej złożone, nie ma większego znaczenia. Trzeba po prostu wybierać rzeczy z małą zawartością cukru.
Jeżeli wykryjemy u ciężarnej kobiety cukrzycę ciążową, która ma mechanizm bardzo podobny do cukrzycy typu 2, to rośnie prawdopodobieństwo, że w przyszłości zachoruje ona właśnie na ten rodzaj cukrzycy. Dziecko również będzie miało genetyczne skłonności do wystąpienia tego typu cukrzycy. Jest to zupełnie inny rodzaj cukrzycy. Zdarza się, że kiedy zmierzymy stężenie cukru czy glukozy we krwi u pacjenta z cukrzycą typu 1 i u pacjenta z cukrzycą typu 2, oba wyniki wykażą 400, jednak mechanizmy tych dwóch chorób pozostaną różne.
W menu cukrzyka powinny się znaleźć: kasza jaglana i gryczana, pieczywo żytnie, ryż brązowy, ryby, oliwa z oliwek, orzechy. A także owoce: jabłka, truskawki, maliny, pomarańcze, oraz warzywa: sałata, buraki, kapusta, brokuły i rośliny strączkowe – fasola, groch, ciecierzyca, soczewica.