Metoda Brainobrain – jak autorytet czyni geniusza

Agnieszka Klembowska – kognitywistka, trener Brainobrain

wesoła@brainobrain.pl

Brainobrain Wesoła

Metoda Brainobrain to nie nie tylko nauka szybkiego liczenia

Metoda ta, dzięki pracy z abakusem (inna nazwa to soroban), oprócz nauki szybkiego liczenia, rozwija różne funkcje poznawcze, na przykład spostrzegawczość. Już podczas nauki na pierwszym poziomie rodzice widzą u swoich dzieci różnice w spostrzegawczości i koncentracji, poprawę jakości wzroku i słuchu.

W metodzie Brainobrain ważne jest więc nie tylko liczenie. Zajęcia trwają 2 godziny bez przerwy. A wiadomo, że nikt, nawet dorosły, nie wytrzymałby dwóch godzin liczenia. Dlatego pozwalamy dzieciom się wyszaleć na zajęciach, oczywiście w sposób kontrolowany. Mamy w programie różne ćwiczenia, np. koordynacyjne, naprzemienne z przekroczeniem linii dośrodkowej ciała. Uczymy również dzieci żonglować, co też jest czynnością wymagającą dosyć dużej koncentracji i koordynacji międzypółkulowej. To zabawa, w której szybko widać postępy, w związku z tym dzieci ją lubią. Widzą, że jeszcze miesiąc temu nie umiały przerzucać dwóch piłeczek między dłońmi, a teraz umieją. Jest to więc zdolność, którą ćwiczymy. Dlatego metoda Brainobrain rozwija wszechstronnie.

Metoda Brainobrain to nie tylko nauka szybkiego liczenia w pamięci.

Metoda Brainobrain składa się z różnych elementów. Oprócz nauki szybkiego liczenia, na zajęciach dzieci wykonują różne ćwiczenia, np. uczą się żonglować. Analizują też postawy ludzi, którzy osiągnęli sukces, do czegoś w życiu doszli.

Metoda Brainobrain – autorytety

Trzecim elementem na naszych zajęciach Brainobrain jest analizowanie pozytywnych postaw innych ludzi, na podstawie przykładów wziętych z życia. Mówiąc prościej – to praca z autorytetami. Jest to rodzaj pracy projektowej w grupie, co rzadko spotyka się w polskich szkołach. Te nastawione są raczej na indywidualne wyniki. Na naszych zajęciach dzieci wybierają sobie jakiś autorytet. Niestety dzisiaj najczęściej autorytetami dla nich są youtuberzy. Staramy się jednak, żeby poznały osoby, które odniosły sukces w danej dziedzinie, konsekwentnie do niego dążyły, całym swoim życiem.

Sugerujemy, żeby to byli wynalazcy, podróżnicy czy wspaniali sportowcy. Dzieci wybierają sobie jakiś autorytet i zapoznają się z ważnymi momentami z życia danej osoby. Następnie tworzą scenki na ten temat i poprzez analizę życiorysu takiej osoby same dochodzą do wniosku, które cechy jej charakteru przyczyniły się do odniesienia sukcesu. Ten element opiera się na metodzie NLP – neurolingwistycznego programowania i jest specjalnie dostosowany do wieku dzieci. Jest to taki moment, kiedy dzieci mogą podzielić się swoimi obserwacjami zarówno z nauczycielem czy między sobą, jak i samodzielnie wyciągnąć wnioski z życiorysu danej postaci.

 

 

Podsumowanie
Metoda Brainobrain - z jakich elementów się składa?
Tytuł
Metoda Brainobrain - z jakich elementów się składa?
Opis

Brainobrain to metoda rozwijania umysłu. O tym, z jakich elementów się składa, mówi Agnieszka Klembowska – kognitywistka, trener Brainobrain.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *