Metody leczenia skoliozy

Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii

Gabinet rehabilitacji rehaSmart

rehasmart.pl

Metody leczenia skoliozy – rehabilitacja

Wybór metody leczenia skoliozy zależy od tego, ile dziecko ma lat, jak duży jest kont skoliozy i progresja skrzywienia.

Najgorsze są skoliozy, które powstają w okresie dziecięcym, między 3 a 5 rokiem życia. Dlatego, że jeżeli skolioza tak wcześnie pojawia się u dziecka, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie wraz z jego wzrostem postępowała. I tak się bardzo często dzieje. Metody leczenia skoliozy dobiera się w zależności od wieku dziecka i rodzaju skrzywienia.

Skolioza, która ma 30 stopni np. u siedemnastolatka, nie stanowi dużego zagrożenia, ponieważ prawdopodobieństwo progresji jest małe. Dziecko ma już prawie dojrzały układ kostny, w związku z tym raczej mało prawdopodobne, żeby skolioza postępowała.

Skoliozy I stopnia leczy się zazwyczaj rehabilitacją, przede wszystkim za pomocą ćwiczeń dobranych indywidualnie dla danego dziecka, konkretnego skrzywienia i kąta skrzywienia. W drugiej grupie skolioz, czyli powyżej 25 stopni, do 40 stopni, dodatkowym środkiem leczniczym będzie gorset. Wszystko zależy od tego, jak szybko zmiany postępują. W przypadku skolioz powyżej 50 stopni, często konieczna jest operacja. Jednak zawsze jest to indywidualna decyzja, dotycząca danego dziecka. Zabieg taki może być niezbędny na przykład w przypadku dziecka, u którego dochodzi do bardzo szybkiej progresji albo dodatkowo istnieje jakiś czynnik neurogenny, kwalifikujący małego pacjenta do operacji.

Metody leczenia skoliozy dobpiera się idywidualnie dla każdego pacjenta.

Nie należy lekceważyć żadnego skrzywienia kręgosłupa u dziecka, gdyż nieleczone może prowadzić do wielu problemów w dorosłym życiu. Metody leczenia skoliozy dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta.

Metody leczenia skoliozy – zahamować postępowanie skrzywienia

Rzadko mówimy o wyleczeniu choroby, jaką jest skolioza. A to dlatego, że trudno wyeliminować ten czynnik sprawczy, którego nie znamy. Tak właśnie jest w przypadku skolioz idiopatycznych, które stanowią 80% wszystkich skolioz. Natomiast w leczeniu skoliozy przede wszystkim chodzi o zahamowanie progresji choroby. Rodzice bardzo często zadają pytanie, czy jesteśmy w stanie wyprostować dzieciom kręgosłup. Jest to bardzo trudne. Stosując kilka metod leczenia jednocześnie, jesteśmy w stanie troszkę zmniejszyć kąt skrzywienia. Jednak raczej nie mówimy o pełnym wyleczeniu, lecz o zahamowaniu progresji skoliozy.

Czasami, przy dużych skoliozach warto korzystać z różnych metod leczenia. Istnieje bardzo dobra metoda, którą stosuje coraz więcej terapeutów w naszym kraju. Jest to metoda FITS, czyli Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz. Ta terapia opiera się na ćwiczeniach, które mają skoliozę korygować trójpłaszczyznowo, na edukowaniu rodziców oraz, dodatkowo, na samoświadomości dziecka. Te dzieci naprawdę bardzo dobrze wiedzą czym jest skolioza, jak same mają ją korygować, chociażby podczas siedzenia w szkolnej ławce. Wiedzą, jak się ustawić, jak ustawić swoje barki, miednicę tak, żeby korygować to skrzywienie.

Inną metodą jest FED, według której mechanicznie działamy na kręgosłup. Uchodzi ona za kontrowersyjną, aczkolwiek jako fizjoterapeuci, osteopaci, widzimy jej efekty. Oczywiście skuteczne są także różne metody terapii tkanek miękkich, czyli rozciąganie mięśni przykurczonych, wzmacnianie tych, które są osłabione, rozciągnięte. Wszystko to razem daje bardzo dobre efekty.

Metody leczenia skoliozy – skutki zaniedbania

Najważniejsza w leczeniu skoliozy jest praca rodzica z dzieckiem oraz samodzielna praca dziecka. I tu niestety często pojawiają się problemy, związane z niechęcią dzieci do ćwiczeń, ponieważ są to schematy ćwiczeń, które trzeba wykonywać codziennie. Są to żmudne ćwiczenia, dzieci nie zawsze chcą brać są w nich udział. Im młodsze dziecko, tym jest trudniej. Dlatego też zachęcamy dodatkowo do aktywności fizycznej innego rodzaju. Jeżeli mamy kłopot z egzekwowaniem ćwiczeń w domu, to po pierwsze, możemy zwiększyć częstotliwość pracy z terapeutą, a po drugie – szukać aktywności, które będą dodatkowo wzmacniać mięśnie korpusu dziecka. To może być na przykład taniec lub inne formy ćwiczeń, rekomendowane dla dzieci ze skoliozą.

Wielu rodziców uważa, że jeżeli skrzywienie jest małe, to można dziecko z tym zostawić. Nie jest to dobre podejście. Bardzo często dzieci ze skoliozą mają zmniejszoną wydolność fizyczną, co jest spowodowane uciskiem na układ oddechowy. To z kolei powoduje problemy z pracą przepony. W rezultacie dziecko jest mniej wydolne oddechowo i mniej sprawne fizycznie.

Dzieci, a także osoby dorosłe ze skoliozą bardzo często czują się wręcz niepełnosprawne. Deformacja czasami jest bardzo duża, co wywołuje wstyd u tych pacjentów, taki estetyczny. Oprócz tego, u osób dorosłych z dużymi deformacjami kręgosłupa pojawiają się zmiany w układzie krążeniowo-oddechowym. To wszystko powoduje, że pacjent jest mniej wydolny, mniej sprawny i cierpi na bóle kręgosłupa. Osoba dorosła, która miała nawet niewielkie skrzywienie i nie pracowała nad elastycznością i wzmacnianiem kręgosłupa będzie miała skłonności do innych zmian, takich jak dyskopatia, przewlekłe bóle kręgosłupa. Dlatego warto zacząć ćwiczyć już w wieku dziecięcym.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Metody leczenia skoliozy
Tytuł
Metody leczenia skoliozy
Opis

Wybór metody leczenia skoliozy zależy od stopnia zaawansowania choroby. O tym, jakie są możliwości walki ze skoliozą, mówi Małgorzata Grodzicka – osteopata, mgr fizjoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *