Monika Pyrek – mistrzyni zachęca dzieci do sportu

Monika Pyrek-Rokita – wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce

Zależy nam na tym, żeby rodzice byli bardziej świadomi, żeby przekazywać im rzetelną wiedzę o sporcie. Ja sama, jako mama zastanawiam się często nad tym, jak ta aktywność fizyczna mojego dziecka powinna wyglądać. Szukam różnych informacji, sprawdzam, uzupełniam swoją wiedzę. Mimo tego, że w powszechnym mniemaniu, powinnam mieć na ten temat trochę większą wiedzę, niż przeciętny rodzic. Ale też pierwszy raz jestem rodzicem, więc cały czas się uczę. Z drugiej strony, analizując to wszystko, przypominam sobie własne doświadczenia i potrafię dać praktyczny przykład, a później przełożyć go na teorię. Dlatego właśnie nie chcemy, żeby rodzice sami zagłębiali się w przeróżne badania naukowe. Chcemy w przystępny sposób przekazać im wiedzę na temat aktywności sportowej ich dzieci. Stąd pomysł na akcję Rusz się z Kubusiem.

Rusz się z Kubusiem - wakacje na sportowo

Akcja Rusz się z Kubusiem propaguje aktywne spędzanie czasu. Warto pamiętać, by podczas uprawiania sportu pić dużo wody.

Idol sportowy podpowiada

Myślę też, że kiedy wypowiada się idol sportowy dzieciaków – a ambasadorami akcji Rusz się z Kubusiem są najlepsi piłkarze w tym kraju, np. Kamil Grosicki czy Kamil Glik – do dzieci to bardzo przemawia. Wizerunek Kamila Glika widnieje na butelkach z wodą Kubuś Waterrr Sport. To też jest naturalny magnes, który zachęca dzieciaki do picia wody, przekonuje, że wodę trzeba pić. Rzeczywiście woda w sporcie jest niezbędna. Dla mnie to bardzo naturalne, my sportowcy jesteśmy nauczeni tego, że trzeba uzupełniać płyny. Wiem jednak, że już poza sportem, trudno jest utrzymać dyscyplinę i pamiętać, by pić tyle i tyle wody dziennie. Jednak rodzice muszą zwracać na to uwagę, żeby wykształcić pozytywny nawyk picia wody u swojego dziecka. W Polsce wciąż pokutuje brak przyzwyczajenia picia wody, częściej niestety pijemy herbatę. Namawiam więc rodziców do tego, żeby dbali o to, by dzieci były dobrze nawodnione. Wpływa to na umysł dziecka, na pracę mózgu, na zapamiętywanie. Dziecko się lepiej regeneruje. Aktywne dziecko, które pije wodę lepiej przyswaja wiedzę, szybciej wypoczywa, jest uśmiechnięte.

Rusz się z Kubusiem - uprawiaj sporty

Aktywny wypoczynek pozwoli dziecku pozbyć się stresu nagromadzonego w ciągu roku szkolnego.

Jak wypoczynek, to tylko aktywny

W dobie tabletów i smartfonów letnie szaleństwa na świeżym powietrzu nie są już dla dzieci czymś tak oczywistym, jak to było w naszych czasach. Jak sprawić, by nasza pociecha zamiast konsoli wybrała wakacje na sportowo, radzą Monika Pyrek-Rokita, Daria Kabała-Malarz, Magdalena Chorzewska i Kamil Glik.

Wakacje. Kto z nas nie wyczekuje ich z utęsknieniem przez długie miesiące? Dotyczy to zarówno rodziców, którzy czekają na zasłużony odpoczynek od zawodowych obowiązków, jak i dzieci, którym również należy się przerwa od nauki. Laba nie powinna jednak oznaczać leniuchowania, bo najlepszy wypoczynek to ten aktywny.

– Zachęcam rodziców do planowania swoim pociechom aktywnych wakacji, ponieważ tylko taka forma odpoczynku pozwoli zredukować nagromadzony w ciągu roku szkolnego stres. Aktywność fizyczna to nie tylko lepsza kondycja i odporność, ale też wzmocnienie bardzo ważnej sfery psychicznej. Dodatkowym atutem tej formy spędzania czasu jest budowanie więzi i relacji rodzinnych -niewątpliwe zalety aktywnych wakacji wylicza Magdalena Chorzewska, psycholog dziecięca i specjalistka ds. żywienia.

Rusz się z Kubusiem - propagujemy aktywne wakacje

Rusz się z Kubusiem to akcja skierowana do rodziców i do dzieci. Wspólne wyprawy rowerowe to świetny pomysł na aktywne wakacje.

Rowerowe przygody

Letnia przerwa od nauki wielu z nas kojarzy się pewnie z rowerowymi wycieczkami w rodzinnym lub koleżeńskim gronie. Zorganizowanie takiej wyprawy to zawsze świetny pomysł, a w szczególności latem, kiedy można pojeździć dłużej i w pełnym rodzinnym składzie. Rowerowe szaleństwa to nie tylko dawka ruchu dla nas i naszych pociech, ale też zdrowy zamiennik dla wizyty w solarium (w czasie jazdy opalamy się szybciej i bardziej równomiernie) i naturalny sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnej w naszym klimacie witaminy D, zwanej też „witaminą słońca”.

Jakby tego było mało, rower to chyba najbardziej praktyczny środek transportu, ponieważ dotrzemy nim niemal wszędzie. – Podobno jednym z najważniejszych wyzwań każdego rodzica jest nauczenie dziecka jazdy na rowerze – mówi Monika Pyrek-Rokita, była medalistka lekkoatletycznych mistrzostw świata i Europy, a dziś mama 4-letniego Grzesia. – Mój syn zaczynał na rowerku biegowym, co świetnie wspomaga naukę utrzymywania równowagi. Tego lata chcemy zamontować pedały. Jak tylko Grześ podłapie o co chodzi, to zaczną się wyścigi niczym Tour de Pologne, bo syn po prostu kocha się ścigać.

Wystarczy tylko piłka

Dzieci uwielbiają rywalizację, dlatego latem świetnie sprawdzą się gry i zabawy zespołowe. Często do zapewnienia młodym sportowcom niezapomnianych wrażeń wystarczą nam piłka i odrobina kreatywności. Trzeba też pamiętać, że w przypadku aktywności fizycznej u dzieci na pierwszym miejscu powinna być zawsze dobra zabawa, więc zasady gry można modyfikować według potrzeb. – Moi synowie nie wyobrażają sobie innych wakacji niż te aktywne, a czasem nawet superaktywne – śmieje się Daria Kabała Malarz, dziennikarka sportowa i mama 5-letnich bliźniaków. – Piłkę nożną kochają nad życie, więc latem się z nią nie rozstajemy, ale szukamy różnych wariacji. Chłopaki urządzają sobie pływackie wyścigi do mety, którą wyznacza futbolówka. Oprócz tego gramy w piłkę wodną czy siatkówkę plażową, ale organizujemy też biegi z przeszkodami, które wcześniej budujemy z piasku nad brzegiem morza.

Rusz się z Kubusiem - nie ma to jak sport

Rusz się z Kubusiem to pomysły na wakacje w ruchu. Gra w badmintona jest świetną zabawą, podczas której można się przyjemnie zmęczyć.

Dla każdego coś miłego

Jedną z ogólnorozwojowych dyscyplin, którymi warto „zarazić” swoje pociechy, jest badminton. Gwarantujemy, że półgodzinna rozgrywka porządnie wymęczy nawet największych twardzieli. Dużą zaletą gry „w kometkę” jest to, że do rozegrania meczu potrzebujemy tylko dwóch rakietek, lotki i odrobiny wolnego miejsca. – Mój syn jest na razie na etapie nauki trafiania rakietką w lotkę, ale już uwielbia badmintona – mówi Monika Pyrek-Rokita. – Sam sprzęt do gry daje dużo frajdy, bo syn układa z kolorowych lotek wieże i różne inne budowle, kiedy my z mężem rozgrywamy rodzinny turniej. Dla mnie i Norberta klasyczna wersja to już za mało, więc przeszliśmy na speed badmintona, co oznacza szybszy lot, jeszcze bardziej dynamiczną grą i więcej okazji do ścinania.

Sport bawi i uczy

Jak się okazuje, aktywne wakacje mogą być dla dzieci również wartościową lekcją kreatywności i…odpowiedzialności. Takie cenne doświadczenia można wynieść z puszczania własnoręcznie przygotowanych (z kilku listewek, pinezek i kolorowej bibuły) latawców. – Nasze wspomnienia z latawcami dotyczą przede wszystkim plaży, gdzie chłopaki sprawdzali jak daleko mogą wejść do wody w poszukiwaniu dobrego wiatru – zdradza Daria Kabała-Malarz. – To był dla nich dobry test na odwagę i rozsądek.

W planowaniu rodzinnych aktywności fizycznych warto czerpać ze sprawdzonych wzorców. Brakuje Wam pomysłu na sportową zabawę? Zorganizujcie wielkie rodzinne igrzyska! Niech każdy członek rodziny wybierze swoją dyscyplinę – może to być gra w siatkówkę przy pomocy balonów albo bieg slalomem wokół drzew w parku. Później pozostaje Wam już tylko rywalizować i notować wyniki. Pod koniec wakacji rozdajcie wcześniej przygotowane puchary lub medale. Pamiętajcie, aby nagrodzić wszystkich uczestników Waszej „olimpiady”, bo w tych zawodach zwycięzcą jest każdy.

Po pierwsze nawodnienie

Jak widać, niezapomniane aktywne wakacje można zaplanować bez wyjeżdżania z domu. Najważniejsze, by ruch i sportowa zabawa towarzyszyły naszym dzieciom na co dzień, stając się ich zdrowym nawykiem.

– O niektórych piłkarzach mówi się, że urodzili się z piłką przy nodze, ale ja raczej urodziłem się na rowerze – śmieje się Kamil Glik, obrońca AS Monaco i ambasador akcji Rusz się z Kubusiem!, w ramach której marka Kubuś promuje aktywność fizyczną wśród dzieci. – Moja mama zawsze się śmieje, że gdy tylko robiło się ciepło, nie liczyło się dla mnie nic oprócz mojego rowerka. Później oczywiście najważniejsza była już piłka, ale jeździłem też na lekkoatletyczne zawody i grałem w szkolnej reprezentacji w koszykówkę. W wakacje całe dnie spędzaliśmy z kolegami na podwórku i graliśmy we wszystko, w co tylko się dało. Teraz jako rodzice 4-letniej Wiktorii też stawiamy z żoną na aktywny wypoczynek.

– Podczas aktywnej zabawy nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu – radzi Magdalena Chorzewska, ekspertka akcji „Rusz się z Kubusiem!”. – U dzieci jest to o tyle ważne, że ulegają one odwodnieniu o wiele szybciej niż dorosły człowiek. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w czasie upałów i przy okazji zwiększonej aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała dziecko ważące do 10 kg potrzebuje 100 ml wody dziennie. Jeżeli dziecko waży 10-20 kg, to jego dzienne zapotrzebowanie wynosi 1000 ml plus dodatkowo 50 ml na każdy kilogram powyżej 10 kg. W przypadku dzieci o wadze ponad 20 kg, powinny one wypijać dziennie 1500 ml plus 20 ml na każdy kilogram powyżej 20.

Kubuś Waterrr Sport

Spragnieni młodzi sportowcy mogą sięgnąć po nową, wzbogaconą witaminami wodę smakową Kubuś Waterrr Sport, która została przygotowana z myślą o potrzebach najmłodszych konsumentów i idealnie sprawdza się na treningu czy podczas aktywnej zabawy.

 

 

Zobacz też:

Aktywność fizyczna przy wadzie serca

Badania kardio dla małych sportowców

Dziecko intensywnie trenuje – czy sport to zdrowie?

 

Podsumowanie
Rusz się z Kubusiem, czyli aktywne wakacje
Tytuł
Rusz się z Kubusiem, czyli aktywne wakacje
Opis

Rusz się z Kubusiem to akcja propagująca aktywne wakacje oraz rodzinne spędzanie czasu w ruchu. Jak zaplanować wakacje na sportowo radzą Monika Pyrek-Rokita, Daria Kabała-Malarz, Magdalena Chorzewska i Kamil Glik. Taki rodzaj wypoczynku pozwala dzieciom pozbyć się nagromadzonego w ciagu roku stresu oraz dobrze się zregenerować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *