Muzyka jako terapia – sprawdzone narzędzie

Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

MiRT – Muzykoterapia i Rozwój Twórczy

Muzyka jako terapia sprawdza się w wielu przypadkach

Muzykoterapia może przybierać różne formy. Na przykład improwizacji bez słów, improwizacji na instrumentach, śpiewania piosenek, tańca, układów choreograficznych, pisania piosenek, słuchania muzyki relaksacyjnej, interpretowania utworów, malowania do muzyki.

Rodzice często zastanawiają się jak wyglądają zajęcia z muzykoterapii. Należy mieć świadomość, że muzyka jako terapia nie ma określonego formatu. Każdy terapeuta spośród wielu form wybiera model, w którym pracuje, i co więcej, ma swój własny sposób prowadzenia zajęć. Istnieją jednak pewne uniwersalne kroki, które trzeba podjąć i zasady, których należy przestrzegać. Na początku terapeuta musi nawiązać kontakt z pacjentem, jest to niezmiernie ważne. Bez stworzenia relacji z osobą, z którą pracujemy muzykoterapia nie istnieje. Kontakt z dzieckiem czy dorosłym jest jednym z najważniejszych elementów terapii. Poznajemy ich zainteresowania, preferencje muzyczne, instrumenty, które lubią.

Muzyka jako terapia jest skutecznym narzędziem radzenia sobie z różnymi problemami.

W muzykoterapii wykorzystuje się różne instrumenty, również etniczne: bębenki, grzechotki, flety itp. Muzyka jako terapia może zdziałać cuda.

Eksploracja terenu

Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem pozwalam mu „eksplorować” mój gabinet. Może zapoznać się z otoczeniem, dotknąć i wypróbować dowolnych instrumentów. Jednocześnie moim zadaniem jest obserwować jego reakcje i postawić pewnego rodzaju diagnozę, jednak różniącą się od tej lekarskiej czy psychologicznej. Dzięki temu mogę określić cele, które chcę osiągnąć podczas terapii. Dziecko nie przychodzi na zajęcia tylko po to, aby pograć na instrumencie i chociaż czasami z zewnątrz może to tak wyglądać, wszystko co robię służy osiągnięciu pewnych celów. Oczywiście początkowe założenia podlegają ewolucji, sprawdzam czy mają one sens, czy są skuteczne, a jeżeli okaże się, że nie – modyfikuję swój pierwotny plan.

Muzyka jako terapia może przybierać różne formy. Jeżeli np. celem jest wzbogacanie słownictwa lub wywoływanie mowy u dziecka, to niezwykle istotne są improwizacje wokalne. Robimy wszystko, aby zmotywować dziecko do śpiewu. Technika wykorzystana podczas terapii zależy częściowo od podejścia, w którym dany muzykoterapeuta pracuje, w czym się dobrze czuje. Terapeuta musi umieć grać na instrumencie harmonicznym i być przygotowany na wszystko. Nie można stworzyć jednego planu i wykorzystywać go jednakowo u wszystkich pacjentów. Dla każdego z nich należy stworzyć indywidualny program dostosowany do problemu, z którym się zmaga.

Muzyka jako terapia: dzwonki, bębenki, grzechotki

Wskazanie najczęściej stosowanych w muzykoterapii instrumentów nie jest łatwe. Z pewnością gitara to jeden z bardziej użytecznych instrumentów, ponieważ można ją wszędzie ze sobą zabrać. Daje nam swobodę, możemy się z nią przemieszczać nawet podczas zajęć, np. z ruchliwym dzieckiem. Kolejnym ważnym instrumentem jest pianino. Kryje niezwykłą energię i daje więcej możliwości niż inne instrumenty. W muzykoterapii wykorzystywane są także instrumenty etniczne: bębenki, grzechotki oraz to, co jest dostępne albo preferowane przez pacjentów.

Używamy także dzwonków, również kolorowych, które pozwalają równolegle ćwiczyć percepcję. Możemy układać kolory w określonej kolejności, a dziecko musi w ten sposób zagrać. Dzwonki są zbudowane z wielu sztabek, możemy więc dać dziecku sztabki o określonej wysokości dźwięku i wspólnie z nim grać tak, aby utwór miał jakąś ładną melodię i harmonię. Instrumentów używanych w muzykoterapii jest bardzo dużo, a wielu terapeutów jest „uzależnionych” od kupowania nowych, gdyż każdy z nich jest szansą na odkrycie nieznanego dotąd działania muzyki. Istotnym aspektem jest też to, że dzieci szybko się nudzą i zawsze trzeba mieć dla nich coś ciekawego. Same instrumenty nie zawsze wystarczają, aby skupić uwagę dziecka, dlatego używamy też również różnego rodzaju książeczek czy wycinanek.

 

 

Podsumowanie
Muzyka jako terapia - sprawdzone narzędzie
Tytuł
Muzyka jako terapia - sprawdzone narzędzie
Opis

Muzykoterapia może przybierać różne formy i jest skutecznym narzędziem terapeutycznym w bardzo wielu przypadkach. O pracy z dziećmi, zasadach i celach terapii muzyką, mówi Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *