Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy
dr Durajski Clinic
Mykoplazma to podstępna bakteria
Mykoplazma (Mycoplasma pneumoniae) to atypowa bakteria, która może wywoływać atypowe zapalenie płuc lub dróg oddechowych. Atypowy w tym przypadku oznacza, że nie ma klasycznych objawów zapalenia płuc, które najczęściej przebiega z gorączką, zwiększoną częstotliwością oddechów czy ze zmianami osłuchowymi, wychwyconymi w badaniu przez lekarza. W przypadku zakażenia mykoplazmą wcale nie musimy mieć takiego przebiegu. Choroba ma okres wylęgania około 2-3 tygodni, a objawy występujące potem to najczęściej kaszel, często – w nocy. Na początku może być napadowy suchy, a potem coraz bardziej mokry, z większą ilością śluzu.
Diagnoza przez badania serologiczne
Rozpoznawanie mykoplazmatycznego zapalenia płuc jest trudne, ponieważ choroba nie ma charakterystycznego przebiegu.
Jeżeli lekarz ma wątpliwości, co do przyczyny choroby lub podejrzewa mykoplazmę, zleca zrobienie badań serologicznych. Polegają one na pobraniu krwi i określeniu miana, czyli ilości przeciwciał przeciwko tej bakterii. Są one zazwyczaj określane w dwóch klasach IgG oraz IgM. Na podstawie tych wyników możemy zobaczyć, czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem mykoplazmą, czy też dziecko lub dorosły pacjent, przebyło zakażenie mykoplazmatyczne. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyku z wyboru, klarytromycyny bądź tetracykliny, a czas leczenia w tym przypadku wynosi około 14 dni.
Mykoplazma – ani bakteria ani wirus
Mykoplazma jest jednym z najmniejszych żywych organizmów. Od bakterii różni się tym, że nie ma ściany komórkowej, a od wirusów – że tworzy kultury i można ją zniszczyć niektórymi antybiotykami, np. z grupy tetracyklin.
Poszczególne komórki mykoplazmy mogą przyjmować różne kształty: kuliste, gruszkowate czy rozgałęziających się włókienek. Drobnoustroje te najczęściej atakują dzieci między 5 a 15 rokiem życia. Zarazić się można drogą kropelkową lub przez kontakt z chorym.
W okresie wylęgania się atypowego zapalenia płuc wywołanego przez mykoplazmę, bakterie niszczą nabłonek wyściełający drogi oddechowe, organizm uruchamia system odpornościowy i pojawia się stan zapalny.