Nasilona postać AZS – leczenie

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Nasilona postać AZS wymaga leczenia ogólnego

Warto tu wspomnieć o światłolecznictwie, czyli o naświetlaniu lampami UVA lub – jeżeli chodzi o dzieci – UVB.

Nasilona postać AZS może być leczona za pomocą specjalnych lamp, które emitują taki pewien zakres promieniowania słonecznego. Jest to leczenie bardzo skuteczne, ale niestety ma jedną wadę – ograniczony dostęp do lamp, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi nam efektu, jeżeli nawet leczenie lampami, czyli światłoterapia nie jest skuteczne, należy sięgnąć po leki ogólne.

Nasilona postać AZS może być leczona za pomocą lamp UVA

W leczeniu atopowego zapalenia skóry bardzo ważna  jest profilaktyka. Noszenie odpowiednich obrań, nie używanie silnych detergentów, dbanie o to, by w mieszkaniu nie było kurzu, zapobiega nasilaniu się objawów choroby.

Leczenie biologiczne

Według ostatnich zaleceń Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lekiem pierwszego rzutu jest cyklosporyna – lek, który ma działanie immunomodulujące, czyli trochę ogranicza agresywne pobudzenie układu immunologicznego. Dopiero w następnej kolejności należy zastanowić się nad sterydami ogólnymi, z których w tej chwili rezygnuje się na rzecz cyklosporyny. Jest to również leczenie, które może nie przynieść efektu. Włączamy lek w dobrej intencji, liczymy na to, że osiągniemy jakiś spektakularny sukces, a nagle się okazuje, że pacjent na to leczenie nie reaguje. Ostatnią deską ratunku, jeżeli chodzi o dzieci, jest leczenie biologiczne – obecnie na etapie badań klinicznych. Na razie więc nie jest szeroko dostępne dla małych pacjentów. Jest bardzo mało ośrodków, w których stosuje się leczenie biologiczne.

Profilaktyka ma znaczenie

Zawsze podkreślam, że w leczeniu atopowego zapalenia skóry również bardzo istotna jest profilaktyka. Należy zadbać o to, żeby ubrania były uszyte z jasnej bawełny, nie nosić bardzo kolorowych ubrań, żeby potem nie używać agresywnych środków pielęgnacyjnych i proszków do prania. Trzeba też choremu dziecku stworzyć w domu odpowiednie warunki, pilnować, żeby nie gromadził się kurz, nie stosować środków zapachowych. To wszystko nazywamy profilaktyką. Również bardzo istotny jest aspekt psychologiczny i faktycznie coraz częściej pacjenci korzystają z pomocy psychologicznej.

Wsparcie psychologiczne

Proszę pamiętać, że jeżeli dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry to mówimy, że choruje cała rodzina. Rodzice często nie wiedzą, jak postępować z dzieckiem, które całą noc nie śpi i się drapie. I tu psycholodzy są bardzo pomocni. Jeżeli natomiast okazuje się, że trzeba włączyć dziecku dietę, gdyż to bardzo pomaga, należy pamiętać, że powinno się to odbywać pod kontrolą dietetyka, który zaproponowaną przez lekarza dietę odpowiednio ustawi: wyliczy kalorie, związki mineralne, witaminy. Tak więc, nie żartowałam mówiąc, że leczenie atopowego zapalenia skóry jest sztuką i że wymaga naprawdę dużej wiedzy. Dlatego zawsze bardzo nas cieszy, jeśli uda nam się pomóc zminimalizować objawy i dziecko może żyć normalnie, jeździć na wakacje, na obozy, na szkoły zimowe.

 

Podsumowanie
Nazilona postać AZS - leczenie
Tytuł
Nazilona postać AZS - leczenie
Opis

Kiedy dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, to choruje cała rodzina. Warto pamiętać, że bardzo ważna jest profilaktyka. O tym, co robić, żeby zminimalizować obajwy i jak walczyć z nasiloną postacią choroby, mówi dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *