Nawracające zapalenie oskrzeli

Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy

dr Durajski Clinic

Nawracające zapalenie oskrzeli może mieć podłoże alergiczne

Reakcja alergiczna jest odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Organizm uwalnia przeciwciała IgE oraz pobudza limfocyty, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Nawracające zapalenie oskrzeli może być związane ze skłonnością organizmu do tej choroby lub mieć podłoże alergiczne. W przypadku ekspozycji, czyli wystawienia na konkretny czynnik, może dojść do reakcji zapalnej w oskrzelach. Takimi czynnikami są np. alergeny. Najczęściej to alergeny powietrzno pochodne, czyli te które wdychamy i które wraz z powietrzem dostają się do dróg oddechowych. Zaliczamy do nich roztocza, pyłki, sierść zwierząt.

Nawracające zapalenie oskrzeli może prowadzić do astmy oskrzelowej.

Nawracające zapalenie oskrzeli często ma podłoże alergiczne. Najczęściej czynnikami alergizującymi są roztocza kurzu, pyłki traw, sierść zwierząt, pleśń.

Alergeny wziewne, pokarmowe i kontaktowe

Alergeny to substancje lub czynniki, które dostają się do organizmu i wywołują określoną reakcję immunologiczną. Ze względu na sposób, w jaki przedostają się do organizmu można je podzielić na: wziewne (te, które znajdują się w powietrzu, np. roztocza kurzu, pyłki roślin, pleśń, i wnikają do organizmu, kiedy oddychamy); pokarmowe – trafiają do systemu wraz z jedzeniem – do najbardziej uczulających produktów należą orzechy, cytrusy, owoce morza; kontaktowe – reakcja alergiczna jest wynikiem długotrwałego kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym, np. metalem (biżuteria), sztucznymi materiałami (ubrania).

Nawracające zapalenie oskrzeli a dym papierosowy

Poza alergenami, czynnikami, które mogą wywoływać zapalenie oskrzeli i infekcje są: dym tytoniowy (jedna z najczęstszych przyczyn), różne substancje chemiczne i kosmetyczne, oraz pyły. Jeżeli dziecko lub człowiek dorosły ma skłonność do zapadania na zapalenie oskrzeli, to należy ograniczać kontakt z alergenami, zanieczyszczeniami i wszelkiego rodzaju pyłami, po to, by ekspozycja na te czynniki nie doprowadziła do rozwoju infekcji, a w konsekwencji do zapalenia oskrzeli.

Niestety, w dzisiejszych czasach schorzenia o podłożu alergicznym występują coraz częściej. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Na różnego rodzaju alergie cierpi prawie 1/3 ludności. Nierzadko alergia ma postać przewlekłą (np. astma oskrzelowa) i pacjent musi być leczony do końca życia.

 

Podsumowanie
Nawracające zapalenie oskrzeli
Tytuł
Nawracające zapalenie oskrzeli
Opis

Nawracające zapalenie oskrzeli może mieć różne przyczyny. O tym, jakie to mogą być przyczyny oraz o związku alergii z zapaleniem oskrzeli, mówi Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *