Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy
dr Durajski Clinic
Nawracające zapalenie oskrzeli może mieć podłoże alergiczne
Reakcja alergiczna jest odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Organizm uwalnia przeciwciała IgE oraz pobudza limfocyty, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.
Nawracające zapalenie oskrzeli może być związane ze skłonnością organizmu do tej choroby lub mieć podłoże alergiczne. W przypadku ekspozycji, czyli wystawienia na konkretny czynnik, może dojść do reakcji zapalnej w oskrzelach. Takimi czynnikami są np. alergeny. Najczęściej to alergeny powietrzno pochodne, czyli te które wdychamy i które wraz z powietrzem dostają się do dróg oddechowych. Zaliczamy do nich roztocza, pyłki, sierść zwierząt.
Alergeny wziewne, pokarmowe i kontaktowe
Alergeny to substancje lub czynniki, które dostają się do organizmu i wywołują określoną reakcję immunologiczną. Ze względu na sposób, w jaki przedostają się do organizmu można je podzielić na: wziewne (te, które znajdują się w powietrzu, np. roztocza kurzu, pyłki roślin, pleśń, i wnikają do organizmu, kiedy oddychamy); pokarmowe – trafiają do systemu wraz z jedzeniem – do najbardziej uczulających produktów należą orzechy, cytrusy, owoce morza; kontaktowe – reakcja alergiczna jest wynikiem długotrwałego kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym, np. metalem (biżuteria), sztucznymi materiałami (ubrania).
Nawracające zapalenie oskrzeli a dym papierosowy
Poza alergenami, czynnikami, które mogą wywoływać zapalenie oskrzeli i infekcje są: dym tytoniowy (jedna z najczęstszych przyczyn), różne substancje chemiczne i kosmetyczne, oraz pyły. Jeżeli dziecko lub człowiek dorosły ma skłonność do zapadania na zapalenie oskrzeli, to należy ograniczać kontakt z alergenami, zanieczyszczeniami i wszelkiego rodzaju pyłami, po to, by ekspozycja na te czynniki nie doprowadziła do rozwoju infekcji, a w konsekwencji do zapalenia oskrzeli.
Niestety, w dzisiejszych czasach schorzenia o podłożu alergicznym występują coraz częściej. Należą one do najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Na różnego rodzaju alergie cierpi prawie 1/3 ludności. Nierzadko alergia ma postać przewlekłą (np. astma oskrzelowa) i pacjent musi być leczony do końca życia.