Choroby mózgu u dzieci – skutki powikłań chorób zakaźnych

dr Magdalena Kaczorowska-Frontczak, specjalista pediatra, specjalista neurolog dziecięcy

Choroby mózgu i neuroinfekcje u dzieci mogą zniknąć bez śladu, ale mogą mieć też nieodwracalne skutki.

Neuroinfekcje są to choroby zakaźne układu nerwowego.Mogą dotyczyć każdego piętra układu nerwowego – zarówno ośrodkowego układu nerwowego czyli mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia, jak i obwodowego układu nerwowego.

Konsekwencje neuroinfekcji u dzieci mogą być różne, wszystko zależy od jego stanu ogólnego, wieku, etiologii jego choroby. Bywa, że neuroinfekcja mija bez śladu, kończy się jej ostra faza i dziecko całkowicie zdrowieje. Tak może się zdarzyć np. w przypadku łagodnie przebiegających przyinfekcyjnych zapaleń mózgu – w przebiegu zapalenia mózgu o etiologii zarażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ta może się także wiązać z występowaniem zespołu móżdżkowego, zapaleniem móżdżku. Jej objawy są dosyć gwałtowne: pojawiają się zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wymioty, oczopląs, ale ostatecznie zwykle następuje pełne wyzdrowienie.

Najgorszą konsekwencją neuroinfekcji jest śmierć dziecka.

Najczęściej tak dramatycznie kończą się ropne bakteryjne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ropne bakteryjne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są spowodowane przede wszystkim trzema rodzajami zakażeń bakteriami otoczkowymi – to może być haemophilus influenzae, pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc), bądź meningokoki (Neisseria meningitidis – dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

zapalenie-opon-mozgowych

Badania wykazały, że wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest najczęstszą postacią choroby znanej jako zapalenie opon mózgowych. Występuje z częstotliwością 10,9/100 000 osób, częściej w lecie niż w zimie. Neuroinfekcje występują jako pierwotny efekt zakażenia lub jako powikłanie zwykłych chorób – np. grypy.

Meningokoki i pneumokoki

Od czasu wprowadzenia w Polsce i innych krajach Europy obowiązkowych szczepień przeciwko haemophilus influenzae śmiertelnego powikłania u dzieci szczepionych praktycznie się nie obserwuje. Natomiast nadal pozostają dwa patogeny, czyli pneumokoki i meningokoki.

Śmiertelność dzieci w przypadku zachorowania na ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez pneumokoki może, według niektórych badań, sięgać nawet 40%.

Wirus opryszczki – niedoceniony przeciwnik

Źle rokującą neuroinfekcją jest też zapalenie mózgu wywołane przez wirus opryszczki pospolitej. Ten wirus może powodować zapalenie naczyń; w przebiegu zapaleń mózgu mogą występować udary niedokrwienne, może też dojść do bardzo trudnych w opanowaniu napadów drgawek, które w konsekwencji często dają rozwój epilepsji. Tak więc konsekwencją neuroinfekcji mogą być drgawki, a w dalszym okresie padaczka. Mogą to być także różnego rodzaju niedowłady. Neuroinfekcje, które dotyczą rogów przednich rdzenia kręgowego – tutaj klasycznym przykładem jest wirus polio, mogą skutkować trwałym inwalidztwem, mogą dawać postać niedowładu wiotkiego.

Zobacz też: 

Neuroinfekcje u dzieci 

Grypa – przebieg  powikłania 

Zapalenie opon mózgowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *