Odmrożenia – jak powstają? Jak działać?

Paweł Kowalski – ratownik medyczny

PCK

Odmrożenia mogą być bardzo niebezpieczne

Odmrożenia są zmianami miejscowymi w tkanek, spowodowane niską temperaturą. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi odmrożeniom jest wilgoć i wiatr. Najczęściej odmrażamy sobie palce u rąk i u stóp, uszy, nos.

Odmrożenie jest trochę przeciwieństwem oparzenia. Przy odmrożeniu również działa jakiś czynnik, który powoduje niszczenie naszych komórek. Odmrożenia to sytuacja, gdy na nasze ciało działa po prostu czynnik chłodu, zimna. Następuje zniszczenie komórek poprzez wnikanie tego mrozu, chłodu, zimna, w wyniku czego w naszym organizmie następują pewne zmiany. Przy odmrożeniu występuje bardzo silny ból. Palce, kończyny, miejsca, które są odmrożone robią się sztywne. Bolą, pieką, występuje uczucie szczypania.

Odmrożenia są bolesne.

Zimą narażeni jesteśmy na odmrożenia. Szczególnie dzieci – ich skóra jest delikatna. Dlatego najmłodszych trzeba zabezpieczać przed zimnem, mrozem i wiatrem. Szczególnie dbać należy o twarz i ręce, czyli te partie ciała, które są odsłonięte.

Odmrożenia – co robić?

W sytuacji odmrożenia musimy zareagować jak najszybciej. Staramy się przede wszystkim ogrzać miejsca, które są odmrożone. Ogrzewamy je bardzo powoli. Pamiętajmy o tym, że jeżeli w mroźny dzień, wracamy do domu i czujemy mrowienie w palcach, to znaczy, że mamy odmrożenie. Oczywiście jest to niewielkie odmrożenie, ale i tak nie ogrzewamy tego miejsca od razu. Warto najpierw włożyć rękę pod chłodną, bieżącą wodę, a nie pod gorącą.

Jakie części ciała odmrażamy sobie najczęściej? Przede wszystkim te, które są odkryte, czyli twarz, usta, nos. A także palce lub całe dłonie, jeżeli wystawiamy je na mróz, chłód, zimno, wiatr lub deszcz.

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Istnieje taki mit, że odmrożone miejsce należy potrzeć śniegiem. Jest to oczywiście błędne myślenie. Następuje bowiem wtedy jeszcze większe odmrożenie i dochodzi do zniszczenia komórek. Tak więc, jeżeli dojdzie do odmrożenia, staramy się powoli ogrzewać odmrożone miejsca, np. okryć je czymś ciepłym, wejść do ciepłego pomieszczenia.

Rozróżniamy cztery rodzaje odmrożeń:

Stopień I – skóra jest blada i zaczerwieniona, sinawa. Pojawia się uczucie zdrętwienia, obrzęk i pieczenie, które są wynikiem chwilowego zaburzenia krążenia.

Stopień II – na skórze tworzą się pęcherze z płynem surowiczym, czasami też z domieszką krwi. Obrzęk i zasinienie są znaczeni większe. Po odmrożeniach II stopnia zostają przebarwienia.

Stopień III – dochodzi do martwicy skóry oraz nierzadko również głębiej położonych tkanek (nawet do kości).

Stopień IV – tego typu odmrożenia często kończą się amputacją odmrożonej części ciała, dochodzi bowiem także do zniszczenia kości.

 

 

 

Podsumowanie
Odmrożenia - jak powstają? Jak działać?
Tytuł
Odmrożenia - jak powstają? Jak działać?
Opis

Jest zima. Choć w tym roku łagodna, to w górach leży śnieg i trwa białe szaleństwo. O odmrożenie nietrudno. Paweł Kowalski – ratownik medyczny, mówi o tym, co to jest odmrożenie i jak postępować, kiedy już do niego dojdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *