Odwodnienie u dzieci – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Paweł Kowalski – ratownik medyczny

PCK

Odwodnienie u dzieci może być bardzo niebezpieczne

Odwodnienie u dzieci i u dorosłych, to taka sytuacja, kiedy z ciała odparuje duża ilość płynów i organizm ma ich za mało. Do odwodnienia może dojść nie tylko przez odparowanie. Mogą do tego doprowadzić także wymioty i biegunka, szczególnie u małych dzieci. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka i u osoby dorosłej? Najczęściej taka osoba jest bardzo apatyczna, spowolniona, reaguje wolniej. Jest blada, poci się, widać suchość śluzówek. Człowiek odwodniony źle się czuje.

Ododnienie u dzieci może spowodować biegunka.

Odwodnienie u dzieci objawia się m.in. zwiększonym pragnieniem, suchością w buzi, rozdrażnieniem, osłabieniem. Dziecku, które jest odwodnione podajemy doustne płyny nawadniające. Pamiętajmy, że dziecko może odwodnić się w upalne dni, ale także kiedy ma biegunkę lub wymiotuje.

Objawy odwodnienia u dzieci

Oznakami odwodnienia u dziecka są także: wzmożone pragnienie, skąpe oddawanie moczu, rozdrażnienie, płacz bez łez, ubytek masy ciała. U niemowląt – zapadnięte ciemiączko. Trzeba pamiętać, że niemowlaki i małe dzieci są znacznie bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli, ponieważ dużo szybciej tracą płyny.

Aby zapobiec odwodnieniu u dziecka podczas biegunki czy wymiotów, należy poić je często niewielką ilość płynu. Na przykład, co parę minut podajemy na łyżeczce troszeczkę płynu. Dobrze, gdy jest to woda. Może to być również lekko osolona woda lub z jakimiś elektrolitami. Lekkie odwodnienie można leczyć w domu, stosując doustne płyny nawadniające. Można je kupić w aptece. Jeżeli jednak dojdzie do bardzo silnego odwodnienia, to niestety musimy pójść do lekarza pediatry, żeby ocenił stan dziecka. Niewykluczone, że w takiej sytuacji  konieczna będzie hospitalizacja i nawadnianie dożylne.

Rodzaje odwodnienia

Można wyróżnić trzy stopnie odwodnienia. Pierwszy to odwodnienie lekkie, którego objawami zazwyczaj są zwiększone pragnienie, suchość w ustach. Drugim stopniem jest odwodnienie umiarkowane, o którym może świadczyć, oprócz powyższych objawów, także osłabienie i przyspieszona akcja serca. Trzeci stopień to odwodnienie ciężkie – stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Charakterystyczny dla tego stanu jest spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli organizm straci płyny w ilości do 2% masy ciała, mogą nie pojawić się żadne symptomy. Ale już utrata płynów powyżej  5% objawia się m.in. sennością. Zanim do tego dojdzie, człowiek będzie odczuwał zwiększone pragnienie, suchość w ustach. Ubytek płynów w organizmie o ponad 10% masy ciała prowadzi do zaburzeń świadomości. Można też stracić przytomność. Odwodnienie, które przekroczy o 15-20% masę ciała zagraża życiu.

Warto pamiętać, że utrata wody i elektrolitów może nastąpić nie tylko w wyniku zatrucia pokarmowego, podczas wymiotów czy biegunki. Na odwodnienie narażone są także dzieci chore na cukrzycę, u których zaburzona jest praca nerek. Również poparzenia – kiedy uszkodzona zostaje warstwa głęboka skóry – mogą prowadzić do nadmiernej utraty wody i w konsekwencji  – do odwodnienia.

 

 

 

Podsumowanie
Odwodnienie u dzieci - objawy, pierwsza pomoc
Tytuł
Odwodnienie u dzieci - objawy, pierwsza pomoc
Opis

Odwodnienie może nastąpić nie tylko podczas letnich, upalnych dni. O tym, w jakich sytuacjach dziecko może się odwodnić, jakie są objawy odwodnienia i co wtedy robić, mówi Paweł Kowalski – ratownik medyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *