Choroba Scheuermanna – kifoza młodzieńcza, okrągłe plecy

dr Daniel Kozyra – ortopeda, klinika Softmedlaser

Choroba Scheuermanna – jałowa martwica kręgosłupa polega na powolnym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi.

Choroba dotyczy najczęsciej odcinka piersiowego, a dotyka dzieci w wieku 12 – 16 lat

Choroba Scheuermanna polega na zaburzeniu twardnienia blaszek granicznych, czyli tzw. korówki trzonów kręgowych. Prawidłowo twardnienie blaszek ma zabezpieczyć je przed zniekształceniem podczas  czynności codziennych.

Objawy choroby Scheuermanna 

budowa-kregoslupa

Prawidłowy kształt kręgosłupa przypomina lekko wyprostowana literę “S”

Charakterystycznym obrazem choroby Scheuermanna jest widoczne na zdjęciu na zdjęciu RTG wpuklanie się dysków w trzony, czyli tzw. guzki Schmorla. U dzieci wyraźnie widzimy natomiast  zaokrąglanie się pleców, czasami dość drastyczne.

Im wcześniej wejdziemy w tą patologię, zaczniemy z nią pracować, tym efekty są lepsze; aczkolwiek trudno jest osiągnąć prawidłowy kształt kręgosłupa, przywrócić fizjologiczne krzywizny kręgosłupa.  Najważniejszą rzeczą jest oczywiście rehabilitacja, są ćwiczenia codzienne polegające na utrzymaniu prawidłowej ruchomości kręgosłupa, przede wszystkim wyprostu w odcinku piersiowym, co u dzieci jest najtrudniejsze. Dzieci najczęściej siedzą zgarbione, w niefizjologicznych pozycjach przy biurku mając nieprawidłowo ustawione rzeczy na blacie biurka.  Najważniejsza jest rehabilitacja, codzienne ćwiczenia i higiena w trakcie dnia, w czasie nauki czy czynności codziennych.

Niestety na stałe pozostaje pogłębienie kifozy piersiowej, czyli tzw. plecy okrągłe.  Jest to oczywiście dość duży dyskomfort dla dzieci, gdyż oczywiście dochodzi do kompensacyjnego wykrzywienia, czyli pogłębienia lordozy szyjnej, lordozy lędźwiowej,dochodzi też do przeciążenia odcinka szyjnego jak i lędźwiowego, bólów kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, bólów głowy i oczywiście innych, późniejszych konsekwencji w postaci zmian zwyrodnieniowych i ograniczenia ruchu.

choroba-scheuermanna-rehabilitacja

Trzony kręgowe to podstawowy element nośny kręgosłupa.  Najmasywniejsze, ale też najbardziej obciążone są  u podstawy kości krzyżowej. Kręgosłup aby mógł spełniać swoje trzy podstawowe funkcje musi być jednocześnie wytrzymały, elastyczny i ruchomy w wielu płaszczyznach. Choroba Scheuermanna ogranicza tą ruchomość. 

Przyczyny choroby Scheuermanna

Ta choroba wynika z niedokrwienia, a co za tym idzie deformacji i obumierania trzonów kręgowych i krążków międzykręgowych. Mogą ją wywołać
mikrourazy spowodowane gwałtownymi ruchami podczas zabawy, przeciążenia, zaburzenia hormonalne lub endokrynologiczne, osłabiona odporność.

 

Objawy Choroby Scheuermanna 

Charakterystyczne dla choroby są t.zw plecy okrągłe, a w zaawansowanym stadium choroby tzw. garb; widoczne jest też pochylenie barków do przodu, pogłębione wygięcie kręgosłupa ku przodowi w  części lędźwiowej. Dziecku może doskwierać ból przy dłuższym utrzymywaniu jednej pozycji oraz przy jej gwałtownej zmianie.

Kręgosłup i kręgi 

 

      kreg-piersiowy                                      kreg-szczytowy-2    

 

kreg-obrotowykreg-szyjny

 

 

Kęgosłup składa się z  7 kręgów szyjnych (C1-7), 12 kręgów piersiowych (Th1-12), 5 kręgów lędźwiowych (L1-5), 5 kręgów krzyżowych połączonych w kość krzyżową i 5 kręgów guzicznych  kręgów guzicznych  (Co1-5).

Pojedynczy kręg składa się z trzonu kręgu , łuku kręgu, oraz siedmiu wyrostków. Trzon kręg i łuk kręgu ograniczają otwór kręgowy. Otwory kręgowe wszystkich kręgów tworzą kanał kręgowy, wewnątrz którego biegnie rdzeń kręgowy. Wyrostki kręgowe dzielą się na nieparzyste i parzyste. Nieparzyste odchodzą od kręgu ku tyłowi lub w dół, parzyste wyrostki poprzeczne biegną ku bokom. Ku górze i ku dołowi skierowane są parzyste wyrostki stawowe górne i dolne  tworząc połączenia między kręgami.

Najwyższy kręg kręgosłupa to kręg szczytowy – atlas, który podtrzymuje czaszkę. Jest pozbawiony trzonu. Przez otwór w wyrostku poprzecznym przechodzą naczynia krwionośne, a na górnej powierzchni obserwujemy wgłębienia dopasowane do wypustek kości potylicznej.

Kręg obrotowy  połączony z kręgiem szczytowym umożliwia ruch obrotowy głowy.

Kręgi szyjne między czaszką a klatką piersiową maja dwa dodatkowe otwory, przez które przechodzą naczynia krwionośne; miejsce styku dwóch kręgów to powierzchnia stawowa.

Kręgi piersiowe łączą szyję z dolną częścią pleców. Wyposażone są w miseczkowate powierzchnie stawowe, tworzące ruchome połączenia z żebrami.

Zobacz też: 

Kregosłup dziecka – niewłaściwy kształt, miejsce do pracy 

Jałowe martwice

Sport dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *