Oparzenia – pierwsza pomoc

Paweł Kowalski – ratownik medyczny

PCK

Oparzenia są nie tylko bolesne, ale mogą też stanowić zagrożenie życia

Oparzenie powstaje wtedy, kiedy na skórę działa wysoka temperatura. Prowadzi do to do uszkodzenia lub zniszczenia tkanek głęboki. Niszczący wpływ temperatury na skórę rozpoczyna się przy 42°C.

Im głębiej czynnik niszczący w postaci wysokiej temperatury wniknie w skórę, tym większe powoduje spustoszenie. Nasza skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Tak jak powiedziałem, im głębiej ten czynnik wniknie, tym większe są zniszczenia. W zależności od głębokości uszkodzenia skóry wyróżnia się 3 stopnie oparzenia, a w zależności od czynnika działającego na skórę – oparzenia chemiczne, termiczne i w wyniku promieniowania. Musimy dbać o to, aby te substancje, czynniki, nie wnikały głęboko w ciało.

Oparzenia mogą stanowić zagrożenie życia

Każde oparzenie, bez względu na rodzaj substancji, która uszkodziła skórę, należy natychmiast schłodzić wodą. Dopiero kolejnym krokiem jest konsultacja z lekarzem.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Pierwsza pomoc w takiej sytuacji zawsze polega na schłodzeniu poparzonego miejsca. Jeżeli mamy dostęp do wody pitnej, czyli do kranu w łazience, w kuchni, to tam właśnie idziemy z osobą poszkodowaną. Najpierw sprawdzamy, czy woda jest chłodna. Powinna mieć mniej więcej temperaturę ciała. Nie może być lodowata czy zimna, ale nie może też być gorąca, ponieważ będzie powodowała dalszy proces parzenia. Natomiast zbyt zimna woda może powodować silny ból. Kiedy ustawimy odpowiednią temperaturę, możemy rozpocząć chłodzenie. Schładzamy ciało w taki sposób, żeby woda swobodnie przepływała po miejscu oparzenia, a nie lała się na nie bezpośrednio. Woda jest najlepszym czynnikiem, który powoduje “odebranie” temperatury z naszego ciała. Oparzenie schładzamy ok. 15-20 minut lub do ustąpienia bólu. Następnie robimy opatrunek jałowy – delikatnie kładziemy gazik na miejsce oparzenia i lekko obandażowujemy. Cały opatrunek schładzamy polewając go wodą, aby był lekko wilgotny, i jedziemy do szpitala.

Pamiętajmy, żeby z oparzonym dzieckiem nie gnać od razu do szpitala. Najlepszą pierwszą pomocą jest po prostu schładzanie poparzonego miejsca na skórze około 15-20 minut. Dopiero potem należy udać się do szpitala.

Na oparzenia – woda i jeszcze raz woda

Niezależnie od stopnia poparzenia oraz tego, czym się oparzymy (czy jest to substancja chemiczna, temperatura czy jakiś inny czynnik), zawsze najpierw oparzone miejsce schładzamy wodą. Przy poparzeniach substancją chemiczną środek ten może najpierw zacząć się pienić, musimy go jak najszybciej spłukać z ciała. Jeżeli go spłuczemy, schładzamy miejsce oparzenia i jedziemy do szpitala. We wszystkich tych przypadkach schładzanie jest najlepszą pierwszą pomocą. Woda najskuteczniej i najszybciej odbiera temperaturę z ciała. Pamiętajmy, by schładzać ranę pod bieżącą wodą. Nawet, jeżeli włożymy poparzony palec czy dłoń do kubeczka z chłodną wodą, to w ciągu 15-20 minut ten palec albo dłoń, oddając ciepło ogrzeje wodę. Schładzanie nie będzie tak skuteczne jak pod chłodną, bieżącą wodą.

 

 

Podsumowanie
Oparzenia - pierwsza pomoc
Tytuł
Oparzenia - pierwsza pomoc
Opis

Oparzenia niestety zdarzają się dosyć często. Chwila nieuwagi i dziecko wylewa na siebie gorącą herbatę, dotyka rozgrzanego piekarnika, itp. Co robić w takich sytuacjach? Paweł Kowalski – ratownik medyczny, mówi o pierwszej pomocy w przypadku poparzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *