Operacje serca w łonie matki

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Operacje serca w łonie matki są coraz częstsze

W okresie prenatalnym operacje serca wykonuje się przy ciężkich wadach wrodzonych

Operacje serca płodu budzą ogromne nadzieje, nie używałbym jednak określenia, że wady serca można operować w łonie matki. Sformułowanie “operować” wiąże się bowiem z całkowitym wyleczeniem, a w tym przypadku tak się nie dzieje. Istnieją natomiast pewne sytuacje, w których można doraźnie pomóc płodowi i jego sercu, jeszcze w czasie życia płodowego.

Dotyczą one bardzo ciężkich wad wrodzonych, np. zwężenia zastawki aortalnej, zespołu niedorozwoju lewego serca czy przełożenia wielkich pni tętniczych. Wady te związane są z niedorozwojem jednej z komór serca, najczęściej komory lewej.

Serce dziecka operowane w łonie matki


Operacje serca w łonie matki są możliwe dzięki nowoczesnej aparaturze diagnostycznej.

Szybka pomoc zwiększa szanse na leczenie dziecka po urodzeniu

W takich sytuacjach brak odpowiedniej pomocy powoduje, że dziecko rodzi się ze skrajnym niedorozwojem komory serca, co w konsekwencji prowadzi do tego, że po urodzeniu możliwości leczenia operacyjnego u tego dziecka stają się bardzo ograniczone. Chodzi nam więc głównie o to, aby zapewnić dziecku możliwość funkcjonowania w oparciu o układ krążenia z sercem dwukomorowym, a nie jednokomorowym.

Poszerzanie za pomocą balonika

Kiedy mamy do czynienia z wadami zastawkowymi zastawki aortalnej, które grożą niedorozwojem lewej komory serca, istnieje możliwość wykonania plastyki balonowej – poszerzenia zastawki serca cewnikiem balonowym – jeszcze w łonie matki. Poprzez brzuch matki dociera się igłą do skraju serca płodu, następnie wkłada się w igłę balonik i wypełnia płynem, który rozszerza zastawkę.

Serce jednokomorowe

Zabieg taki nie prowadzi jednak do wyleczenia. Powiedziałbym, że jest to leczenie paliatywne, które pozwoli sercu małego człowieka nieco lepiej się rozwinąć i da mu większe szanse na to, żeby po urodzeniu mógł funkcjonować z sercem jednokomorowym. Takie dziecko zawsze urodzi się z sercem upośledzonym, ale wierzymy, że nie będzie to upośledzenie, które skaże go na rozwiązanie serca jednokomorowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *