Opóźnione dojrzewanie płciowe

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog

Klinika Zdrowia Duomed

Opóźnione dojrzewanie to częsta przyczyna zaburzeń nastroju

Opóźnione pokwitanie może być uwarunkowane chorobami o podłożu genetycznym lub spowodowane czynnikami nabytymi

O opóźnionym dojrzewaniu płciowym u dziewczynek może świadczyć niepojawienie się piersi, brak lub bardzo skąpe owłosienie, a w późniejszym czasie  – brak miesiączki.

Kiedy interweniować? 

Jeżeli dziewczynka w wieku 10 lat nie ma pączuszków, tzn. małych piersi czy owłosienia łonowego to fakt ten  powinien to zaalarmować rodziców i skłonić ich do rozmowy z lekarzem o możliwych zaburzeniach dojrzewania u dziecka. Najczęściej opóźnione dojrzewanie wiąże się z zaburzeniami chromosomalnymi, więc nieprawidłowości wychwytywane są wcześniej i diagnozowane w okresie noworodkowym czy niemowlęcym. Jednak jeżeli dziecko nie było zdiagnozowane jako niemowlak, a problem pojawia się znacznie później, trzeba zastosować odpowiednie leczenie w zależności od tego, na jaki zespół zaburzeń cierpi.

Opóźnione dojrzewanie może powodować huśtawkę nastrojów.

Opóźnione dojrzewanie może objawiać się, np. brakiem owłosienia, tym że nie zaczynają rosnąć piersi.

Pierwszorzędowe cechy płciowe

Jeżeli opóźnione dojrzewanie spowodowane jest wadą genetyczną, to niewiele można zrobić. Oczywiście substytucja hormonalna pomaga rozwinąć się drugo- i trzeciorzędowym cechom płciowym, jednak nie pierwszorzędowym (u kobiet są to jajniki, produkujące estrogeny, progesteron, relaksynę oraz małe ilości androgenów; u mężczyzn – jądra, produkujące testosteron i androsteron). Zaburzenia genetyczne mogą objawiać się niedorozwojem lub brakiem gonad (jajników) lub wrodzonym brakiem macicy.

Drugorzędowe cechy płciowe 

Drugorzędowymi cechami płciowymi określa się narządy, które biorą udział w rozmnażaniu. U kobiet są to macica, jajowody, pochwa, srom; u mężczyzn – prącie, nasieniowody, moszna. Natomiast trzeciorzędowe cechy płciowe to różnice w budowie ciała kobiety i mężczyzny. Należą do nich: u kobiet – wykształcenie się piersi, szerokie biodra, owłosienie łonowe, u mężczyzn – zarost, pojawienie się grdyki, charakterystyczna budowa ciała – szerokie ramiona i wąskie biodra, owłosienie łonowe.

Czy dzieci teraz szybciej dojrzewają?

Kiedy zaczynałam swoją pracę (ok. 35 lat temu) uważało się, że pierwsza miesiączka powinna się pojawić ok. 12-13 roku życia. Obecnie za normę uważa się 10-11 lat.

Od połowy XIX stulecia, wiek dojrzewania dziewcząt i chłopców obniżył się o około 6 lat. Nie wiadomo do końca dlaczego tak się dzieje. Lekarze i naukowcy wśród przyczyn tego zjawiska wymieniają m.in. dietę i brak ruchu, a co za tym idzie – otyłość (podnosi poziom estrogenów, co powoduje wzrostu piersi u dziewczynek). Przyczyną może być także zanieczyszczenie środowiska – działanie substancji, które mają wpływ na funkcjonowanie gruczołów i produkcję hormonów.

 

Podsumowanie
Opóźnione dojrzewanie płciowe
Tytuł
Opóźnione dojrzewanie płciowe
Opis

Dziewczynki i chłopcy dojrzewają coraz wcześniej. Dziś za normę początku pokwitania uważa się wiek 10-11 lat. A co się dzieje, jeżeli dojrzewanie płciowe się opóźnia? O przyczynach i objawach tego zaburzenia, mówi dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *