dr n. med. Dorota Olejniczak – pulmonolog, pediatra
Salve.pl
Oskrzela to kanały, którymi powietrze dostaje się do płuc
Oskrzela można by przyrównać do rurek – od większej do coraz mniejszej średnicy – które przeprowadzają powietrze do płuc. Natomiast powierzchnię oddechową tworzą pęcherzyki oddechowe, w których następuje wymiana gazowa. Pobierany tlen dostaje się do naszego organizmu, odżywia go. Ważna jest tutaj zarówno sfera przewodząca, jak i sfera wymiany gazowej.
Astma – wróg układu oddechowego
Astma dotyczy drobnych oskrzeli. Nieleczona astma doprowadza do zamiany tej niewłaściwej tkanki na tkankę łączną, co powoduje, że część powierzchni oddechowej jest bezużyteczna, a więc nasza tolerancja wysiłku jest mniejsza, podobnie jak odżywienie całego organizmu. Dlatego ważne jest właściwe leczenie, dostosowane do danego pacjenta. Nie należy bać się tego leczenia, bo ważne jest to, żeby pacjent był dobrze utlenowany, dobrze się rozwijał i, w konsekwencji, w przyszłości prowadził normalne życie. Nasze fobie leczeniowe, szczególnie jeśli chodzi o sterydy wziewne powodują, że nie stosujemy leczenia, przerywamy je i doprowadzamy do tego, że w układzie oddechowym następują strukturalne zmiany, które są zmianami skutkującymi w całym naszym dalszym życiu.
Dym jest jak kurz – niszczy oskrzela
Trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy, dotyczącej rodziców i opiekunów dzieci – o niepaleniu papierosów. Dym tytoniowy jest substancją, która najłatwiej wnika do układu oddechowego i powoduje, że nasz układ oczyszczający jest upośledzony. Jeden papieros potrafi na wiele godzin zahamować ruch rzęsek w układzie oczyszczającym. Wtedy alergeny i gruczoły śluzowe powodują, że wszystko utrzymuje się dłużej i rozwój układu oddechowego u dzieci jest gorszy. Odpowiedź na leki również jest znacznie gorsza u osób palących czy też biernie palących. Trzeba wiedzieć, że osoby biernie palące to również te, które palą. Godzina wchłaniania dymu tytoniowego to jak palenie papierosów. Stąd apel do rodziców: Nie palcie przy dzieciach. Nie palcie w toaletach. Jeśli już, to na zewnątrz. Dym ma to do siebie, że roznosi się po całym mieszkaniu, a więc jeśli palą rodzice, palą również dzieci.
Oskrzela to sfera przewodząca ukałdu oddechowego, równie ważna jak sama powierzchnia oddechowa. Są kanałami, którymi powietrze dociera do płuc i z nich wychodzi. Astma jest jedną z chorób, która niszczy oskrzela i sprawia, że organizm jest gorzej dotleniony, a co za tym idzie - odżywiony, i źle toleruje wysiłek.