dr Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej, ordynator Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM
Ospa, świnka, różyczka – wbrew powszechnej opinii mogą się powtórzyć.
Jednak częstsze niż podwójne zachorowania są błędy diagnostyczne wynikające z podobieństwa objawów różnych jednostek chorobowych.
Druga ospa wietrzna
Dwukrotne zachorowanie na ospę wietrzną zdarza się bardzo rzadko, ale jest możliwe. W mojej praktyce widziałem pojedyncze przypadki powtórnego zachorowania na ospę wietrzną – są to tak zwane zachorowania z przełamania. Oznacza to, że jeśli ktoś chorował na ospę wietrzną we wczesnym dzieciństwie, np. w wieku niemowlęcym, a później, po latach ma bliski, masywny kontakt z chorym na ospę wietrzną, to zdarzają się przypadki ponownego, łagodnego zachorowania.
Różyczka a trzydniówka
Dużo częstszą przyczyną ponownych przypadków różyczki są błędy diagnostyczne. Wysypkę bardzo podobną do tej, którą rozwija różyczka można obserwować w przebiegu wielu innych chorób wirusowych, np. gorączki trzydniowej, czyli tak nazywanego rumienia nagłego, albo w przypadku zakażeń enterowirusowych (mogą być one przyczyną różnych wysypek: różyczkopodobnych, odropodobnych, pęcherzykowatych, wybroczynowych i pokrzywkopodobnych; często występuje ostre zapalenie gardła).
Jeżeli zatem nie wykonamy badań, które potwierdzą rozpoznanie to można się pomylić i można np. rozpoznać różyczkę przy innej chorobie, wówczas nic dziwnego, że przy kontakcie z prawdziwą różyczką dojdzie do zachorowania. Będzie to popularnie nazywane drugą różyczką, a w istocie będzie dwoma chorobami różyczkopodobnymi.
Czy można chorować na świnkę dwa razy?
Znacznie częstsze są powtórne zachorowania na świnkę. Z czego to wynika?
Po pierwsze jest kilka genotypów wirusa świnki, które są ze sobą spokrewnione, ale nie są dokładnie takie same, w związku z czym przechorowanie jednego rodzaju wirusa może nie w pełni chronić przed kolejnym kontaktem z innym. Drugą sprawą jest to, że rozpoznanie świnki ma zazwyczaj charakter kliniczny. Rozumiem przez to fakt, że świnka jest synonimem zapalenia ślinianek, ale jednak musimy pamiętać, że przyczyn zapalenia ślinianek jest o wiele więcej, np. wirusy paragrypy, wirus cytomegalii czy wirus HIV również może wywołać zapalenie ślinianek, ale nie świnkę. Jeżeli jednak ktoś rozpoznaje świnkę bez potwierdzenia serologicznego, a jedynie na podstawie objawów klinicznych, to wówczas może dojść do nawet kilkukrotnego rozpoznania świnki, lecz w istocie są to kolejne epizody zapalenia ślinianek, wywołane przez różne wirusy.
Zobacz też:
Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Zapalenie opon mózgowych – objawy