dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog,
Klinika Leczenia Niepłodności Novum
Ostra moszna objawia się bolesnością rozlaną lub punktową, obrzękiem, zaczerwienieniem, wysoko ułożonym w mosznie i unieruchomionym jądrem, nudnościami
Ostra moszna to dolegliwości o podobnym obrazie klinicznym – najczęściej ostateczną diagnozę można postawić dopiero po chirurgicznej eksploracji worka mosznowego.
Ostra moszna jest nagłym stanem w chirurgii, urologii lub pediatrii. Objawia się tym, że ma bardzo burzliwy przebieg – pojawia się silny ból, zaczerwienienie, obrzęk, często krwiomocz.
Im młodsze jest dziecko, tym trudniejsza jest do zweryfikowania przyczyna dolegliwości, z racji tego, że dziecko płacze i broni dostępu do tej okolicy. Jednak jeśli mamy podejrzenie takiego ostrego stanu, oznacza to bezwzględny nakaz udania się natychmiast do ośrodka medycznego.
Co oznacza ostra moszna?
U małych dzieci, już nawet u noworodków ostra moszna może łączyć się ze skrętem jąder. To może być również ostry wodniak jądra, stan zapalny związany z wadą układu moczowego lub jego wadą rozwojową.U starszych dzieci ostra moszna może oznaczać uraz, infekcję, skręt jądra.
Skręt jądra może być również związany z tym, że w tym jądrze rozwija się nowotwór. Ostra moszna to może być także uraz i pęknięcie gonady, często wielomiejscowe, z krwawieniem do worka mosznowego.
Jak działać
W przypadku ostrej moszny nasze działania muszą być szybkie, aby dostarczyć chorego jak najpilniej do kwalifikowanego ośrodka medycznego, do specjalisty, który przy pomocy narzędzi medycznych, USG i innych badań obrazowych potrafi zdiagnozować przyczynę i zdecydować o postępowaniu leczniczym. Najczęstszym postępowaniem w przypadku ostrej moszny jest postępowanie zabiegowe, czyli operacyjne – rewizja moszny, sprawdzenie, co było powodem bólu: skręt, stan zapalny, uraz, pęknięcie, czy nowotwór.
- Skręt jądra – najpoważniejsza choroba z grupy ostrej moszny, ponieważ w ciągu kilku godzin od wystąpienia objawów dochodzi w jądrze do martwicy komórek linii płciowej. Skręt u noworodków może być maskowany przewlekle utrzymującym się dużym wodniakiem jądra. W przypadku całkowitej martwicy jądro zostaje usunięte.
- Zapalenia jądra i najądrza, o ile jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, leczy się antybiotykami.
- Pęknięcie jądra lub najądrza – objawem jest krwiak moszny, narastanie obrzęku i bolesności. Niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Zobacz też:
Stulejka – objawy konsekwencje
Epilepsja – diagnostyka, grupy ryzyka