Pierwsza miłość – zakochany nastolatek

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Pierwsza miłość bywa trudna

Zakochany nastolatek czy nastolatka, to poważna sprawa. W takich chwilach dziecko warto wspierać, a nie żartować czy wyśmiewać się z jego uczuć. I co najważniejsze – wykazać zrozumienie, ponieważ pierwsza miłość jest najczęściej burzliwa.

Pierwsza miłość to niezwykle drażliwy temat, o którym nastolatek zazwyczaj nie za bardzo chce z nami rozmawiać. Możemy jednak w subtelny sposób zapytać kim jest osoba, z którą nasza córka czy syn się spotyka. Wdaje mi się też, że jest to odpowiedni moment do rozmów o seksie. Należy pamiętać, żeby takie rozmowy przeprowadzać w miarę wcześnie, kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania, a nie dopiero, kiedy wyjeżdża samo na obóz – to może być już za późno.

Pierwsza miłość bywa trudna.

Pierwsza miłość to często trudny temat. Nastolatkowie zazwyczaj nie chcą o tym rozmawiać z rodzicami. Dlatego powinniśmy być dla naszych zakochanych dzieci wspierający i wyrozumiali.

Przełamać własny wstyd

Kolejną istotną rzeczą jest to, żeby rozmawiać z dzieckiem o intymnych, wrażliwych sprawach w sposób, który będzie dla niego zrozumiały. Mówić swobodnie, jego językiem i nie sprawiać wrażenia, że ten temat jest czymś zakazanym, jest tematem tabu. Ze swoim wstydem rodzice muszą poradzić sobie sami. Wiem, że w niektórych domach nie mówi się o uczuciach, o seksie. Jednak, jeżeli chcemy, żeby dziecko z nami rozmawiało i miało z nami dobry kontakt, to niezwykle ważne jest przełamanie tego wstydu. Może w tym pomóc na przykład lekarz – możemy po prostu pójść z córką lub synem do lekarza, który przeprowadzi za nas tę rozmowę. Rozwiązań jest wiele, musimy tylko chcieć.

Wiedza a zachowania ryzykowne

Przeprowadzono badania, które dowiodły, że tam gdzie propagowano całkowitą abstynencję seksualną wśród nastolatków, odsetek niechcianych ciąż był znacznie większy niż w krajach, w których promowano bezpieczny seks i różne metody antykoncepcji. Dlatego rozmawianie z dzieckiem na te tematy, uświadamianie go, wydaje mi się bardziej racjonalne i właściwe. Podczas pracy z młodzieżą zauważyłam, że u nastolatka świadomość dotycząca spraw seksu może być niezwykle pomocna również przy podejmowaniu przez niego zachowań ryzykownych. Jeżeli młoda osoba ma pewną wiedzę, którą przekazali jej rodzice, opiekunowie lub inny autorytet, to jest ona bardziej skłonna do tego, żeby zastanowić się najpierw nad tym co robi, a niekoniecznie podejmować zachowania ryzykowne. Zachowania ryzykowne wynikają najczęściej z niewiedzy młodego człowieka.

Nie jestem już dziewicą, ale o nic nie pytaj

Trzeba podejmować “trudne” tematy,  ale na pewno nie wolno krzyczeć na dziecko. Pamiętajmy o tym, że jeżeli nakrzyczymy na dziecko, na przykład dlatego, że dostało złą ocenę, miało pierwszą inicjację seksualną czy piło alkohol, to będzie koniec. Nigdy  więcej nic nam nie powie, ponieważ będzie się bało. Musimy ostudzić trochę swoje emocje, przemyśleć sprawę i spokojnie zastanowić się, w jaki sposób przeprowadzić tę rozmowę z młodym człowiekiem. W przypadku córki, która przychodzi i mówi: „Nie jestem już dziewicą, ale o nic nie pytaj”, pierwsze co należy powiedzieć to: „Cieszę się, że mi o tym mówisz.” Daje to pewien kredyt zaufania, dzięki któremu możemy przeprowadzić dalszą część rozmowy.

Przede wszystkim – wspierać

Jeżeli nasze dziecko nieszczęśliwie się zakocha, co w okresie dorastania często się zdarza, gdyż związków i relacji może być bardzo dużo, to powinniśmy je przede wszystkim wspierać. Rozmawiać z dzieckiem o tym, co się stało i nie zostawiać go samego z tymi emocjami. Natomiast, jeżeli zauważymy, że z dzieckiem dzieje się coś złego, obniżony nastrój utrzymuje się już dłuższy czas, pojawiają się inne problemy, które w jakiś sposób zaburzają codzienne funkcjonowanie naszego dziecka, to nie powinniśmy się bać skorzystać z pomocy specjalisty. W okresie dorastania zawód miłosny może być niekiedy bardzo traumatycznym przeżyciem dla młodego człowieka i trzeba być bardzo wyczulonym na to, co się dzieje z dzieckiem.

Podsumowanie
Pierwsza miłość - zakochany nastolatek
Tytuł
Pierwsza miłość - zakochany nastolatek
Opis

Pierwsza miłość jest intensywna, oszałamiająca, bywa trudna. Nastoletnie dzieci rzadko chcą o swoich miłościach opowiadać rodzicom. Zuzanna Butryn – psycholog, radzi jak rozmawiać z dzieckiem na ten temat i czego nie robić, żeby nie stracić jego zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *